Deprem Bölge Sorgulama - 17 Ağustos 1999 tarihinde Türkiye tarihinde yaşanmış en büyük depremlerden birisini yaşamıştık. Bu tarihten sonra irili ufaklı bir çok artçı deprem farklı şehirlerimizde yaşanmaya devam etmişti. Depremin üzerinden yıllar geçmesine rağmen marmara bölgesinde oluşturduğu fay hattı hala patlaması beklenen risk olarak görülüyor.

En çok can kayıplarının verildiği doğal afetlerden biri olan deprem her yıl yüzbinlerce insanın canını alıyor. Deprem kuşağının içerisinde yer alan Türkiye'de  muhtemel depremlerin vereceği zararlar derecelendirildi. E-Devlet üzerinden sorgulanabilen deprem riski olan bölgeleri kolayca sorgulamak mümkün.

Türkiye deprem tehlike haritası güncellenerek Rezmi Gazete’de yayımlandı. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, afad deprem sorgulama internet sitesinden ayrıca son güncelleme ile e-devletten sorgulama açıldı.

Soyağacı,miras ve şehit bilgilerinin ardından e-devlet uygulamasında bir sorgulama sayfası daha açıldı. Deprem coğrafyasında bulunan Türkiye'de 81 ilin her birinde her an deprem olma olasılığı var. Türkiye'de aktif olan fay hatları e-devlet üzerinden yayınlanarak riski bölgeler açıklandı.

17 Ağustos 1999 tarihinde Türkiye tarihinde yaşanmış en büyük depremlerden birisini yaşamıştık. Bu tarihten sonra irili ufaklı bir çok artçı deprem farklı şehirlerimizde yaşanmaya devam etmişti. Depremin üzerinden yıllar geçmesine rağmen marmara bölgesinde oluşturduğu fay hattı hala patlaması beklenen risk olarak görülüyor.

Özellikle profesörlerin yıllardır üzerinde durduğu İstanbul büyük depremi ise her 17 Ağustos tarihinde tekrar hatırlatılsada henüz böyle bir felaketin yaşanmamış olmasıda korkuları içimizde yaşamamıza sebebiyet veriyor. Deprem bölgesi olan Türkiye'nin büyük bir çok şehrinde irili ufaklı sarsıntıların yaşanması akıllara hangi şehirlerin muhtemel deprem bölgesi olduğu sorularını akıllara getiriyor.

Teknolojinin en güzel kullanım alanı olan E-Devlet içeriğine kattığı yenilik ile Türkiye'nin deprem haritasını yayınlıyor. İstatiski olarak bölgeleri ve şehirlerin deprem riskinin haritası e-devlet üzerinden açıklanıyor.

Ev satışı ile ilgilenecekler için bu haber olumsuz etki yaratsada huzurlu bir yaşam ve deprem korkusunu en aza indirecek uygulama ile riski bölgeler bu denli açıklanmış oluyor.

SİLİVRİ'DE TEHLİKE ARTTI

İSTANBUL Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan: Harita eksik ve yetersiz. Deprem tehlike haritası değil deprem davranış haritası çıkarılmalı. Emekli Boğaziçi Üni-versitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik: Benzerleri arasında en iyisi. En son teknoloji ve bilgilerle hazırlanmış çok kıymetli bir haritadır. Avrupa ile de beraber çalıştık, onların da hari-talarını alıp, onun üzerine ilaveler yaptık ama onun da üzerinde. Yeni harita ile belirsizliklerin azaldı. İstanbul için 1999 depreminden sonra ana Marmara fayının konumu daha iyi belirlendi, tehlike değerlendirmeleri de ona göre yapıldı.

Haritanın 4-5 yılda bir revize edilmesi gerekebilir. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz: MTA diri fay hatlarını 2011 yılında güncelledi. Deprem tehlike haritasının güncellenme gereği çıkmıştı. 22 yıl sonra güncellendi, geç kalındı ama mevcut bilgilere göre doğru ve iyi bir harita. Eskiden fayın Marmara denizinin içinden dümdüz gittiği düşünülüyordu, bu değişti. Fayın yeri net olarak belirlendi. Buna paralel olarak da Avrupa yakasında özellikle Silivri civarında tehlike arttı.Anadolu yakasında ise tehlike azaldı.

KANDİLLİ RASATHANESİ DEPREM SORGULAMA

DEPREM SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.