Büyükbaş, Küçükbaş Vekalet 2017 Yılı Kurbanlık Fiyatları
KamuAjans.Com - Özellikle büyük şehirlerde Anadolu'dan gelen büyük ve küçük baş hayvanlarla ilgili hem belediyeler hem de il / ilçe tarım müdürlükleri gerekli kontrol alanlarını, satış ve kesim alanlarını kurmaya ve yer satışlarını gerçekleştirdiler. Bu yıl Kurban Bayramı 1-2-3-4 Eylül 2017 tarihlerine denk gelmekteydi. 

Türk Kızılayı İstanbul Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl kurban hisse bedeli yurt içinde 735, yurt dışında ise 500 liraydı.

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, bağışçılarından aldıkları tüm kurbanları konserve haline getirip yıl boyunca tüm ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını belirtmişti. Bayram bereketinin yıl boyu sürmesini istediklerini vurgulayan Yıldırım, "Uygulayacağımız modelle bağışçılarımız sayesinde vekalet kuralına ve usulüne uygun yapılacak kesimler ile hazırlanan kurban etlerimiz mazlum ve mahzun kardeşlerimize yıl boyunca, yurt içinde ve yurt dışında ulaştırılacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Türk Kızılayı İstanbul Şubesine kurban bağışlamak isteyenler, Tarihi Sirkeci Garı'nın karşında bulunan İstanbul Şubesine gelerek bizzat bağış yapabildiler ve "www.istanbulkizilay.org.tr" internet sayfası üzerinden online bağışta bulundular.

Hayırseverler ayrıca, "0212 5223030" numaralı telefonu arayarak, görevli personellerin yardımıyla ya da Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı, Akbank çekmeköy Şubesine banka yoluyla da kurban bağışı yaptılar.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 850 TL, yurt dışında da 600 TL olarak belirlediklerini vurgulayan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Tutkun, “Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilir” diye konuşmuştu.

Vatandaşların 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban bağışı hakkında detaylı bilgi alabileceklerini ifade eden Tutkun, “ Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabilirler” demişti. 

ESKİ AÇIKLAMALAR

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (TÜKETBİR) Bülent Tunç, Türkiye'de kurbanlık hayvan varlığında sıkıntı olmadığını belirterek, "Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor." demişti.

TÜKETBİR Başkanı Tunç, yaptığı açıklamada, yurt dışından karkas et ve canlı hayvan ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin kararnamenin üreticide paniğe yol açtığına işaret ederek, bu durumun canlı hayvan karkas kesim kilogram fiyatlarını 2 lira düşürerek ortalama 26 liraya getirdiğini aktarmıştı.Tunç, söz konusu düşüşün kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını vurgulayarak, "Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor." diye konuşmuştu.

Hayvanların kurban pazarlarına naklinin başladığına dikkati çeken Tunç, "Bununla ilgili kurban kesecek vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok. Türkiye'de kurbanlık hayvan varlığında sıkıntı yok, yeterinden fazla kurbanlık var. Üretici elindeki hayvanını 'tutayım piyasaya sürmeyeyim' mantığında değil. Çünkü bu hayvanları Kurban Bayramı için özel besliyorlar. Bu hayvanları Kurban Bayramı'nda satmazsa o zamanki rakamın 2 bin lira aşağısına kestirmek zorunda kalacak." ifadesini kullanmıştı.

Kurban Bayramı öncesinde fırsatçılık yapılarak taşıma maliyetlerinin artırıldığını belirten Tunç, bunun da üreticilerin maliyetlerini yükselttiğini söylemişti.

Bazı satıcıların hayvanların ağırlıklarını fazla göstermek için gece yem vermediklerini, bunun yerine sabah su içirdiklerini öne süren Tunç, kurbanlık hayvan alacakların bu hileden kaçınması için hayvanı öğlen tarttırmalarını önermişti.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Derneği Başkanı Ahmet Yücesan ise İstanbul'a bir süre sonra kurbanlıkların getirilmeye başlanacağını belirtmiş ve kurban kesecek vatandaşları acele etmemeleri konusunda uyarmıştı.

Yücesan, "Geçen sene kurbanlık hayvanın kilogram fiyatı 17,5-18 lira arasındaydı. Dolayısıyla fiyatlarda geçen yıla göre çok fazla değişim olmayacak. Büyükbaş hayvanın kilogramının satışının 18 liradan başlamasını bekliyoruz." demişti.

Yücesan, "Lütfen fahiş kar kazanma hırsıyla sektörü ve tüketiciyi zarara uğratmayın. Hükümetin elinde ciddi anlamda canlı hayvan ithalat yetkisi var. Aynı zamanda özel kuruluşlara da bu yetkiyi verebiliyor." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, et fiyatlarının yüzde 20'ye kadar artış gösterdiğini belirterek "Kurban fiyatlarında da et fiyatlarına paralel şekilde artış söz konusu" demişti. Kurban Bayramı'nda kesin büyükbaş hayvanların yüzde 90'nın erkek hayvanların oluşturduğuna dikkati çeken Yücesan, düve kesim yasağının sınırlı da olsa fiyat artışında etkili olduğunu söylemişti.

Canlı hayvan fiyatlarının bölgelere göre farklılık gösterdiğine değinen Yücesan, "Kurban fiyatları Anadolu'da 20 liranın altında. Mesela Sivas'ta ahırdan alınan bir hayvanın 17-19 lira arasında satın alabilirsiniz. Büyükşehirlerde ise fiyatlar daha yüksek. İstanbul'da kilogram fiyatı 23-24 liraya oturmuş durumda. Çünkü nakliyesi, yem gideri, çadır parası derken maliyetler artıyor" diye konuşmuştu. Yüksek fiyatlar sebebiyle vatandaşların bağış yapmaya yöneldiğini dile getiren Yücesan "Şu an vakıflarda ücretler daha makul. Kurumlara güven arttığı için insanlar artık daha çok bağış yapıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Yıldız, "Memleketin et ve süt işleri ESK'ya devredildi. ESK ile bu işler olmuyor. Ben aynı zamanda besiciyim. Geçen yıl ESK'dan 500 büyükbaş için talepte bulundum maalesef 116 tane verdiler. Bu senede talebim var ancak ne zaman, kaç tane geleceğini dahi bilmiyorum. Ahırlarım şu an boş. Bu şekilde üretici önünü göremez. Fiyatlar her yükseldiğinde hayvan ithal edilirse üreticiyi küstürürsünüz. Bu sektörde milyona yakın büyük ve küçük üretici var. Üreticiyi hayvancılıktan soğutursanız bir daha bu sektöre dönüş yapmaz." Kurban fiyatlarındaki artışla ilgili olarak da Yıldız "Bayramın yaz ayına gelmesi de fiyatları artırdı. Yaz ayı mangal ayıdır. Turistler, gurbetçi yazın gelir. Ete talep artar" diye konuşmuştu.
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna işaret ederek, "İthalata ihtiyacımız olmadığı gibi, küçükbaş hayvan sayısı da yeterlidir." ifadesini kullanmıştı.

Halen canlı küçükbaş hayvan piyasasında fiyatların kilogram başına 17-19 lira seviyesinde olduğunu anlatan Çelik, "Kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar bölge şartlarına göre de farklılık gösteriyor. İstanbul ve Elazığ'daki kurbanlık hayvan fiyatlarının aynı olmasını bekleyemeyiz. Doğu illerinde biraz daha uygun fiyata kurbanlık hayvan satılabiliyor. Geçen sene de kurbanlık hayvan fiyatları 700-750 liraydı. Dolayısıyla fiyatlarda artış söz konusu. Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 17'yi bulan artışın uygun olduğunu düşünüyoruz." demişti.

Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda , Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katılmıştı. 

Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL, düve 14,00 TL, kısır inek 12,00 TL olarak belirlenmişti. 

Kurbanlık fiyatlarıyla ilgili ilk açıklama Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu'ndan gelmişti. 
Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da kendisine, "Fakir fukaraya gerekli desteği vereceksin Fakıbaba" dediğini belirterek, "Kurbanlık fiyatlarını rahatlatmak için kolumuzu değil, vücudumuzu, canımızı ortaya koyacağız.Yeter ki hem üreticimiz hem tüketicimiz kazansın. Havadan para kazanmak isteyenler, hayal kırıklığına uğrayacak, buna müsaade etmeyeceğiz" demişti. Stok yaparak vatandaşı zor durumda bırakanların malının elinde kalacağını vurgulayan Fakıbaba, tüketici hak ettiği fiyata ürün alırken, üreticinin de kazanacağını söylemişti.


Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre arttığını belirtirken geçen yıl 800-900 lira bandında olan hisse fiyatlarının bu yıl en az bin lira olmasının beklendiğini ifade etmişti.

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, "İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları kurbanda pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar kurbanda cep yakacak. Eğer dışarıdan hayvan bulup kurban zamanı getirmezse fiyatlar artacak. Küçükbaş kurbanlıklar bu yıl 1.000 liranın üzerine kesin çıkar, kesinlikle altında bulunmaz. Şu anda bile küçükbaş hayvanlar 750-800 liraya mal oluyor. Büyükbaş kurbanlıklar ise 18 bin liraya kadar çıkabilir" demişti.

Kırlıoğlu, "Et yurt dışında da pahalı. Yurt dışında da hayvan yok. Getirseler dahi çözüm olmaz. Çözüm, yerli üreticinin üretmesidir. Bizim desteklenmemiz lazım. İnsanlar hızla tarımdan, hayvancılıktan kaçıyor. Üreten kişi kalmadı. Piyasada küçükbaş bulamıyoruz. Girdi maliyetleri çok fazla. Sürekli ithalat kozunu kullanarak hayvan varlığımızı artıramayız" diye konuşmuştu. Düve kesiminin yasaklanmasıyla ilgili olarak da Kırlıoğlu, yasağın yeni bir uygulama olmadığını ancak tekrar gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını vurgulamıştı. Kırlıoğlu, "Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız" demişti. 

KamuAjans.com
- Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Davut 8 ay önce

Üreticiler desteklenmeli. küçük ve büyükbaş hayvan üreticiliği her il ve ilçede destekleme yapılarak çoğaltabilir. Aksi taktirde ithalat hem yerli hem üreticiyi hem de Tüketiciye zor durumda bırakır. Örnek mi? Mısır üretimi attıkça fiyatı Düşüyor. İthal olsaydı artardı!!! Aklın yolu bir.

Misafir Avatar
Cumali 8 ay önce

Kimseye kişisel garezim yok ama vAllahı işi bileni bakan yapmıyorlar her yıl aynı şeyi yaşıyoruz.hayvanci ithalat lafını duyunca dahada iştahı artıyor demekki yetmiyor diye elindeki hayvanları çıkarmıyor.

Misafir Avatar
Hasan 9 ay önce

Neden kurbanlık hayvanlar kilo hesabı satılmıyor hem ozaman alanda satanda içi rahat olur örneğin kilosu 25 liradan olsa 500 kiloluk bir hayvan 12.500 lira yapar bazen 700 kiloluk hayranında 12.500 satıldığı oluyor