banner220

Büyükanne Maaşı Başvuruları Başladı Mı?

Hükümetin önemli projeleri arasında yer alan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun verdiği müjdesini verdiği çalışan annelerin çocuklarına büyük annenin (babanne,anane) bakması durumunda devlet tarafından maaş ödenmesine yönelik projede son durum ne ? 

Büyükanne maaşı başvuru sonuçları belli oldu. Torun maaşı almaya hak kazanan adaylar açıklandı. Büyükanne maaşı başvuru sorgulamayı haberimizde bulunan linke tıklayarak yapabilirsiniz.

Bu uygulama ile çalışma hayatına evlat sahibi olduktan sonra ara vermek zorunda kalan annelerin çalışma hayatından kopmaması ve bebeklerin en şefkatli ellerde olması adına olumlu karşılanan uygulama olarak görülüyor.

Torun bakan büyükannelere destek projesi kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her ay değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmelerde, projenin artıları ve eksileri gözlemleniyor. Çalışma Bakanlığı, projede 6 ayın tamamlanmasının ardından ilgili bakanlıkların bir genel değerlendirme yapacağını ve projenin genel bir uygulamaya dönüştürülmesi konusunun masaya yatırılacağını duyurmuştu. Bu 6 aylık süre doldu. Şimdilerde kararın verilmesi bekleniyor. Takvim'deki habere göre, annelerin istihdamda kalması, büyükanne desteği ile ailelere maddi katkı yapılması için 10 ilde 6 bin 500 aile için başlatılan pilot uygulama için 105 bin başvuru alınmıştı. Diğer iller de dikkate alındığında yüzbinlerce kişi bu konuda verilecek kararı bekliyor..

BÜYÜKANNE TORUN MAAŞI BAŞVURU SONUÇLARI


Pilot uygulamanın 1 yıl süreceği açıklanırken, projenin yaygınlaştırılması konusundaki karar için bu sürenin tamamlanması beklenmeyecek. 6 ayın tamamlanmasının ardından ilgili bakanlıklar bir genel değerlendirme yapacak ve projenin genel bir uygulamaya dönüştürülmesi konusu masaya yatırılacak. Uygulamanın genişletilip genişletilmeyeceği yönündeki karar Eylül ya da Ekim ayında verilecek. Annelerin istihdamda kalması, büyükanne desteği ile ailelere maddi katkı yapılması için başlatılan projede, 12 ay boyunca aylık 425 lira destek ödemesi veriliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

*Türk vatandaşı olmak,


*Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,

*Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,

*Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,

*Annenin en az 18 yaşında olması,

*Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),

*Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,

*Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,

*Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,

*Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,

*Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.

*Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.

*Proje kapsamında yalnızca aşağıdaki illerde ikamet edenler başvuru yapabilecektir:

*Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep

ÖNEMLİ DUYURU!

Büyükanne Projesi Başvuru Sonuçları (Yedek Olarak Kazananlar) Açıklanmıştır. Başvuru Sorgulama Sayfasından Başvurunuzun Sonucunu Öğrenebilirsiniz.

Projeye Katılması Uygun Görülen Hak Sahipleri 12 - 28 Nisan 2017 tarihleri arasında projeye katılımını teyit etmek için ikamet ettiği ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurması ve gerekli belgeleri belirtilen süre içinde İl Müdürlüğüne teslim etmesi gereklidir.


YAŞ SINIRI OLACAK

Proje 0-3 yaş arası çocukların bakımı için uygulanacak. Büyükanneler için bir yaş sınırı konulması bekleniyor. Ayrıca suistimallerin önlenmesi için çalışan anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilmesi düşünülüyor.

NE KADAR MAAŞ ALACAK ?

Maaş konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken medyada dolaşan söylentilere göre uygulamanın başlangıç ücreti olarak 400 TL gibi bir miktar olması öngörülüyor.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK ?

Önümüzdeki ay yani Şubat ayında pilot şehir İstanbul ve Bursa'da talepler alınarak uygulamaya koyularak 6 ay süren deneme aşamasının ardından yapılacak analiz ile uygulamanın verimliliğinin ve son düzenlemelerinin sonrasında tüm yurtta yaygınlaştırılmaya başlanacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gulfiye 4 ay önce

Ben bir yiĺdiralıyorum tekrarbasvu yapacakmiyim

Misafir Avatar
Fatos 4 ay önce

2018 in basvurulari nezamn

Misafir Avatar
Ayse yanar 4 ay önce

Başvur nasıl yapacagiz

Misafir Avatar
Mecıt kaya 5 ay önce

Yeni bosandım ikiz kızLarım var cocuklarıma annem bakıyor büyükanne maaşından annem de yaralanabılırmı Kızlarım 8uasında

Misafir Avatar
Mecıt kaya 5 ay önce

Yeni bosandım ikiz kızLarım var cocuklarıma annem bakıyor büyükanne maaşından annem de yaralanabılırmı

Misafir Avatar
Ayşe karan 6 ay önce

Biz alioruz bu ay verilmedi neden acaba

Misafir Avatar
Beşer 6 ay önce

Babanne maşlari kahraman maraşa niye verilmiyor

Misafir Avatar
EDA 6 ay önce

Ben işkur'u arayıp sordum. 2018 yılı henüz açıklanmamış. ÇSGB sayfasını takipte bulunun sizde ve işkur a talep başvurusunda bulunmak gerekiyor diye biliyorum