KamuAjans.Com - Yurt dışında en az 3 yıldır yaşayan ve dövizli askerlikten yararlanmak isteyenler de 2 bin euro ödeyip silah altına alınmadan yararlanabiliyor. Daha önce bu miktar bin euro olarak uygulanıyor ancak 38 yaş sınırı bulunuyordu. Şimdi ise, 38 yaşından büyükler de dövizli askerlik yapabilecek.

Daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmetinden çıkarılanlar ile sağlık raporu alarak askerliklerini yapmayan ya da erteletenler de silah altına alınmadan uygulamadan yararlanacak. 21 günlük askerlik eğitiminde, silah söküp takma, atış, yürüyüş, yat-kalk, spor, yakın muharebe ve yangın söndürme eğitimi yapılıyor. Dövizliler ise askerlik eğitimi internet üzerinden alıyor.

Bedelli askerlikten yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlardan ücretsiz izinli sayılmaktadır. Yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek, kesinleşmiş para cezaları da tahsil edilmeyecek.

Milli Savunma Bakanlığının bedelli askerliğin uygulanmasına yönelik çalışma taslağına göre, başvuru sayısı doğrultusunda ayrı celp dönemleri oluşturuldu. Ankara, Balıkesir, Burdur, İstanbul ve Samsun'daki eğitim merkezleri sadece bedelli askerlik yapacaklar için hazırlandı.

Taslaklarda bedelli askerliğin nasıl ve hangi kışlalarda uygulanacağına yönelik planlamalar yer almaktadır. Buna göre, hak sahipleri, 3 aylık başvuru süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecek olup başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet'ten yapılacak. Yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklara müracaat edecek.


Yaş şartını sağladığı ve hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim edecek ve celp duyurusunu bekleyecek. Askeralma Genel Müdürlüğünün planlaması sonrasında celp duyurusu yapılacak. Bu duyurunun ardından yoklama işlemine geçilecek. Celp duyurusunda bildirilen tarihte yükümlüler birliklerine sevk edilecek.

Başvuruların ardından Bakanlık tarafından bedelli askerlik yapacaklara ilişkin celp planlamaları hazırlanacak. Başvuruların sayısına göre bedelli askerlik yapacaklar için ayrı celp dönemleri oluşturulacak.

Başvuruların niceliği kışlaların belirlenmesine yönelik durumu da etkileyecek. Taslak çalışmalarda bedelli askerlik yapacaklar için belli kışlalar planlandı. Bazı eğitim birlikleri sadece bedelli askerlik yapacaklar için ayrılırken bazı eğitim birliklerinde ise ara celplerde bedelli askerlik yapacaklar silah altına alınacak. Jandarmaya ait eğitim birlikleri ise söz konusu çalışma kapsamında yer almadı.

Taslak çalışmaya göre, Ankara, Balıkesir, Burdur, İstanbul ve Samsun'da bulunan eğitim merkezi niteliğindeki birliklerin bedelli askerlik yapacaklar için hazırlanması planlanıyor.

Son Başbakan Binali Yıldırım'dan "Bedelli askerlik tatil dönüşü Meclis'in öncelikli konusu olacak" açıklaması gelmişti. "Geçici bir düzenleme olmaması gerek" demişti. Yıldırım son Başbakan olarak Başbakanlık muhabirleri ile veda toplantısında konuşmuştu. Yıldırım yeni dönemde hangi görevde olacağı sorusuna ise "Allah bir kapıyı kapar, bir kapıyı açar" diye yanıt vermişti. "15 bin lira ve 25 yaş ve 28 gün zorunlu askerlik" şeklinde Meclis gündemine getirilen bedelli askerlikle ilgili AK Parti'den flaş açıklama gelmişti.

AK Parti, "15 bin lira ve 25 yaş ve 28 gün zorunlu askerlik" şeklinde Meclis gündemine getirilen bedelli askerlikle ilgili küçük bir değişikliğe gidiyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş son dakika açıklamasında, "Bedelli askerlikte 28 günlük zorunlu askerlik süresinin 21 güne düşürülmesini teklif edeceğiz" demişti.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bedelli askerlik hizmeti kapsamında, 16'ncı ve 19'uncu dönemlerde temel eğitim görecek yükümlülerin celp tarihlerinde değişiklik yapılmıştır." denildi

Milli Savunma Bakanlığından, bedelli askerlik kapsamında 16'ncı ve 19'uncu dönemlerde temel eğitim alacak yükümlülerin sevk tarihlerinde değişiklik yapıldığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bedelli askerlik hizmeti kapsamında temel eğitim alacak yükümlülerden bazılarının celp dönemlerindeki sevk tarihlerinde değişikliğe gidildi.

Buna göre, 16. dönemde temel eğitim alacak yükümlülerin sevk tarihi 30 Mart'tan 3 Nisan'a, 19. dönemde temel eğitim alacakların sevk tarihi de 20 Nisan'dan 22 Nisan'a alındı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin bedelli ve dövizli askerlikle ilgili maddeleri kabul edilmesinin ardından. yurt dışında yaşayıp bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar, 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle, 2 bin avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal imzasıyla verilen ve kabul edilen önergeyle bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün temel askerlik eğitim şartı 21 güne indirildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal, önergesini açıklarken, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) acemi eğitiminin 28 gün olduğunu anımsatarak, teklifle eğitimlerden bazılarını kısaltarak programı 21 güne indirdiklerini, böylece adayların iş ve görevlerinden asgari sürede uzak kalacaklarını kaydetmişti.

Profesyonel yapının dünyada sadece bir iki ülkede uygulanabildiğini ifade eden Ünal, çoğu ülkede Türkiye'deki gibi karma model bulunduğunu belirtmişti.

Ünal, İsrail ciddi tehditlere maruz kaldığı için burada farklı bir sistem bulunduğuna işaret ederek, "İsrail'de liseyi bitiren bütün erkek ve kadınlar, temel askerlik eğitimini geçtikten sonra üniversite eğitimine devam ediyorlar. Genel harp şartlarında silah altına alınacak gençlerin, asgariden temel askerlik eğitimini almalarını çok önemsiyoruz." demişti.

Kabul edilen 2. maddeyle askeri hizmetin gerektirdiği ve TSK'nın ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak bedelli askerlikte yaş sınırı 31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten önce doğanlar olarak belirlenmişti.

Teklife göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğan, bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.
Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.
Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Yatırılan bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenleme hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

Son Başbakan olarak Çankaya Köşkü'nde Başbakanlık muhabirleri ile veda toplantısında bir araya gelmişti. Yıldırım, "Konuyla ilgili henüz verilmiş bir karar yok ama ihtiyacın olduğunu herkes biliyor. Geçici değil kalıcı, sürdürülebilir bir çözüm bulmak gerekiyor. Bunun tarafları var; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı var. Burada bu çalışmalar yapılacak, bir rapor ortaya çıkacak. O rapora göre alternatiflerden en faydalı olanı uygulamaya koyacağız. Neticede bu bir kanun meselesi olacak. Biz de Mecliste milletvekiliyiz, bu kanunu destekleriz" demişti.


KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Romatar Tyrone 4 ay önce

Herhangi bir türde borcun var mı? şimdi bize ulaşın: tyronefunds@gmail.com daha fazla bilgi için

Misafir Avatar
grace 5 ay önce

Merhaba kredi kredisi arayanlar, siz iş adamı mı yoksa bayan mı, Kredi aramaktan yoruldunuz mu veya herhangi bir maddi karmaşa içindesiniz, sürekli geri çevrildiniz mi? şirket organları düşük faizli. Borç almakla ilgileniyorsanız, bugün bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, CBT LOANS (PTY) LTD 'de size en iyi hizmeti sunmak için söz veriyoruz. Bizi deneyin, çünkü bir deneme sizi ikna edecektir. Finansal ihtiyaçlarınız neler? Bir işletme kredisine mi ihtiyacınız var? Kişisel bir krediye ihtiyacınız var mı? Araba mı yoksa ev mi almak istiyorsun? Yeniden finanse etmek ister misiniz? İpotek kredisine mi ihtiyacınız var? İş teklifinizi veya genişlemenizi başlatmak için büyük bir sermayeye mi ihtiyacınız var? Tıbbi faturalar ödemeniz gerekiyor mu, umudunuzu yitirdiniz mi ve başka bir çıkış yolu olmadığını düşünüyorsunuz ve mali yükleriniz hala devam ediyor mu? Geçerli e-posta adresimizden bize ulaşın: (cbtloansptyltd@gmail.com) whatsaap: +27786771515 aracılığıyla bize de ulaşabilirsiniz. T

Misafir Avatar
oğuzhan aydın 6 ay önce

ben öğretmenim bedelli askerlik yerim e devlette yazıyordu 2.celp öğretmenler tatil gününe ertelendi benim temmuz 2019 geçici olarak tehir yazıyor ama şimdi e devlette baktım askerlik belli olan yerim yazmıyor samsun sahra sıhhıye merk kom . acaba geçici tehir olduğu için mi kaldırdılar temmuz 2019 yine aynı yerimmi çıkar

Misafir Avatar
Luz 8 ay önce

İyi günler, Ben şu anda ABD'de yaşayan Bayan Renee'yim, şu anda evli ve iki çocuklu bir kadınım ve 2014 yılının Ağustos ayında mali bir durumda kaldım ve oğlumun ilaçları için faturalarımı tazmin etmem ve ödemem gerekiyordu. Hem özel hem de kurumsal olarak çeşitli kredi şirketlerinden borçlanmayı denedim, ancak asla başarıya ulaşamadım ve çoğu banka kredimi reddetti. Ama Tanrı'nın sahip olacağı gibi, Tanrı'nın bir kadınına, Bayan Valleria Ali tarafından özel bir kredi veren borç vericiyle tanıştırıldım ve 100.000 USD USD'lik bir kredi toplamı aldım ve bugün bir işletme sahibiyim ve çocuklarım şu an iyi durumda. Yani sevgili,% 2 düşük faiz oranı ve daha iyi geri ödeme planları ve programı ile bir kredi güvence başvurusu ile herhangi bir firma ile irtibata geçmeniz gerekiyorsa, lütfen Bayan Valleria ALi ile iletişime geçin, bunu yaptığımı bilmiyorum ama şimdi çok mutluyum ve insanlara onun hakkında daha fazla bilgi vermeye karar verdim, hem bireylere hem de şirketlere her türlü krediyi t

Misafir Avatar
Ender Çelik 9 ay önce

Askerlik yapmadım ama bedelli yapabilir miyim ?

Misafir Avatar
voirel 9 ay önce

48 saat içinde sevgilimi geri getirmek için Dr.akpada'ya teşekkür etmek için buradayım. Ben sırrımı açığa vurmak için sanmıyorum ama ben sadece Dr akpada buluşmadan önce sanki kendimi sanki şu anda ağrıları olan diğerlerini kurtarmak için yapıyorum İlişkinizi kurtarmak için en iyi yer Dr akpada ile iletişim kurmaktır (akpadatemple@hotmail com ) veya WhatSApp +27844130246 ve 48 saat ile tüm ilişki sorunlarınız gitmiş olacak

Misafir Avatar
Mehmet AYDIN 10 ay önce

bedelli askerlik müracaat eden öğretmenler hangi celp dönemi gidebilir yada okul tatili yaz dönemi gitmesi daha iyi olur eğitimde aksamamış olur

Misafir Avatar
cevat 10 ay önce

Muaf olanlar bedelli yapınca askerlik belgelerinde tekrar muaf mı yazacak yoksa yapıldı mı yapacak?