ALES Sonbahar Dönemi (19 Kasım 2017) Soru ve Cevapları
Kamuajans.com - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından dün gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden kimlik numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişim sağlayabildi.

Sınav soruları, ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamayacak, dağıtılamayacak ve yayımlanamayacak.
ALES Sınavının sona ermesi ile birlikte öğrenciler ALES soru ve cevaplarını aramaya başlamıştı. ALES soruları ve cevapları her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yılda iki kez gerçekleştirilen ALES soru ve cevapları 1 hafta içinde yayınlandı.

2017 ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş) Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde yapıldı. Sınav saat 10:00'da başladı. Daha sonra 19 Kasım 2017-ALES Sınavının Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden erişimine açıldı. Sınava başvuran adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sorulara erişebilirler.

ALES başvuru işlemleri 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. 2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavında adaylara sayısal ve sözel testler uygulandı. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluştu. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacağı gibi, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte oldu. Sınav Türkçe oldu.

ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ 

ALES ÖNCEDEN ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 
2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2017-ALES Sonbahar Dönemi) Sonbahar Dönemi Sınavı, 19 Kasım 2017 tarihinde 81 il merkezinde uygulandu. 2017 ALES Sonbahar dönemi için başvurular 26 Eylül 2017'de başladı ve 4 Ekim 2017'ye kadar sürdü. ALES Sonbahar sınavı 19 Kasım 2017'de gerçekleştirildi ve sonuçların açıklanacağı tarih ise 21 Aralık 2017 olarak duyuruldu.


ALES konusunda bir düzenlemeye gidildi. Geçtiğimiz yıl YDS'de yapılan uygulama bu yıl ALES'te de yapıldı. Yılda iki kere yapılan ALES, e-ALES'lerin de yapılması ile dörde çıkacak.

Başvuru Kılavuzu

Başvuru Merkezi Listesi

Engel Bilgi Formu

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları 
ÖSYM’de optik okuyucu ile okundu ve bilgisayar ortamında değerlendirildi. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplandı, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edildi. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürüldü. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplandı. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplandı. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi oldu
DUYURU

(22 Aralık 2017)

 2017-ALES Sonbahar Dönemi Sınav Kitapçıkları, Soruların ve Aday Cevapları Erişime Açıldı

19 Kasım 2017 tarihinde uygulanan 2017-ALES Sonbahar Dönemi adaylarının sınav kitapçıklarının görüntüleri ve sınav kitapçıklarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları; sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi https://ais.osym.gov.tr üzerinden 22 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’den itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Soru Kitapçığı Görüntüle” ekranını seçerek sınavda kullandıkları soru kitapçığı görüntüsünü, sınav kitapçığına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede sorunun bulunduğu sayfayı, cevap seçeneklerini ve ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.  

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Adaylara saygıyla duyurulur. 

ÖSYM BAŞKANLIĞI


DUYURU

(21 Kasım 2017)

2017-ALES Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

19 Kasım 2017 tarihinde uygulanan 2017-ALES Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığına,  sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 21 Kasım 2017 tarihinde saat 11:00’den itibaren erişilebilir. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

 2017-ALES Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

Merkezimiz tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmamaktadır.2017-ALES Sonbahar Dönemi Sınavında , yardımcılı görme engelli adaylara sorulmayan sorular (% 10) testlere göre aşağıda verilmiştir.

Sayısal Testi: 45. Soru

Sözel Testi: Bulunmamaktadır.

Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

Adaylara saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2017-ALES Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığı  ve Cevap Anahtarı (% 10)

 
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
volkan 4 ay önce

süre yetmiyor süre sorular uzun ve karmasik

Misafir Avatar
Hayal 4 ay önce

Sinav kolaydı aslinda.tabi illaki zor sorular olacak ki bileni bilmeyeni ayirt etsin.onemlibolan sureydi.sure yetmiyorki okuyup cevaplayalim.turkce cok oyaladi.hele ki mantik sorulari.matematik ilk sorular kolaydı ama sonrakiler zorladi biraz.sure yetse iyi olacakti ama hayirlisi artik.

Misafir Avatar
Şaban 4 ay önce

Kağıt kesme sorusu cevabı 5

Misafir Avatar
kcnabdullah 11 ay önce

sorular ne zaman yayınlancak bilgisi olan varmı arkadaşlar