Adaylık Kaldırma Sınavı Giriş Belgeleri
Kamuajans.com - Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler için düzenlenen "Adaylık Kaldırma Sınavı" (AKS) başvuruları, 1 Kasım 2017 Çarbamba günü başladı. MEB'in internet sitesinden yayımladığı AKS kılavuzuna göre, sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenlerin gireceği AKS, 24 Aralık'da 81 il merkezinde test usulü olarak tek oturumda yapılacak.

MEB tarafından yayımlanan ilanda Adaylık Kaldırma Sınavı ile ilgili, "1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesi gereğince oluşturulan 17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" hükümleri ile 09 Ekim 2017 tarih ve 16235107 sayılı Bakanlık Makam Onayı gereğince aday öğretmenlere (sözleşmeli/kadrolu) yazılı sınav yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

2017 Yılı Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) başvuruları 1-17 Kasım 2017 tarihleri arasında yapıldı. 24 Aralık 2017 tarihinde saat 10.00'da yapılacak ve 120 dakika sürecek Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içinde ilan edilecektir. Sınava katılacak aday öğretmenlerde; performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmak, sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamış olmak ve sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmış olmak şartları aranmaktaydı. Sınavda, adaylara toplam 100 (yüz) adet çoktan seçmeli (5 seçenekli) soru sorulacaktır.

17 Nisan 2014 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin hükümleri doğrultusunda Aday Öğretmenlerin asil olarak atanabilmeleri için yazılı ve devamında sözlü sınav yapılacaktır.
Öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavına az bir zaman kaldı. Öğretmen adaylar, sınav giriş yeri belgelerinin yayınlanmasının ardından sınav yerlerini öğrenecekler ve sınavda ter dökecekler.

2017 Adaylık Kaldırma Sınavı Sınav Giriş Belgeleri 18 Aralık 2017 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacak olup adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

SINAV GİRİŞ BELGESİ


Adaylık Kaldırma Sınavına (AKS) adaylardan başvuru alınmayacaktır. MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara resimli sınav giriş belgesi 18 Aralık 2017 tarihinde meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir. MEBBİS bilgilerinin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenmemiş olması durumunda sınava girecek adaylar açısından sınava girememesi gibi sonuçlar doğurabileceğinden sorumlu birimlerin adayların bilgilerini güncellemesi ile ilgili gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Aday bilgilerinin MEBBİS’te hatasız, eksiksiz ve sınav kılavuzuna uygun olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili sorumluluk adayın kendisi ile görev yaptığı il millî eğitim müdürlüğüne ait olacaktır.


Sınava girecek adaylardan MEBBİS kayıtlarına göre engelli olanlardan sınav esnasında ÖDSGM tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip olan adaylar, MEBBİS aday öğretmen modülünde “yazılı sınavda almak istediği hizmet” seçenekleri arasından uygun olan hizmeti 01/11/2017-17/11/2017 tarihleri arasında seçeceklerdir. Süresi içinde herhangi bir hizmet talebinde bulunmayan engelli adaylar için ÖDSGM tarafından sınav hizmeti planlaması yapılamayacaktır. Adayların konuyla ilgili itirazları dikkate alınmayacaktır. Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday ve MEBBİS özlük bilgilerini kaydeden personel, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır.


Sınav giriş belgesinde adayın kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi (il), bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Aday, sınav giriş belgesinde yer alan sınav merkezinde (görev yaptığı ilde), binada, salonda ve sırada sınava girecektir. Adayların görev yaptığı ilde sınava girmesi esastır. Ancak mazereti nedeniyle başka bir sınav merkezinde sınava girmek isteyen aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) dilekçelerini ve belgelerini en geç 1 Aralık 2017 mesai bitimine kadar ÖYGGM’ne ulaştırmaları halinde talepleri değerlendirilecektir. Bu tarihe kadar ÖYGGM’ne ulaşmayan belgeler kesinlikle değerlendirilmeye alınmayacaktır.


Adaylar sınav giriş kartlarını; 
https://mebbis.meb.gov.tr/ adresine kişisel MEBBİS kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak Başvuru işlemleri --> Genel Bilgiler sayfasından "Rapor Al" butonuna tıklayarak alabilirler.

''Adaylık Kaldırma Sınavına katılacak Aday Öğretmenlerimizin Sınav Giriş Belgelerini kurumlarına onaylatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sınava giremeyeceklerdir. ''

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.