2019 Hac Kesin Ek Kayıtları Sona Erdi.
Kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi. Kuraya, kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişi katıldı. Kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında hac kura sonuçlarının açıklanmasının ardından kesin kayıt hakkı kazanan hacı adayları belli oldu. 2019 Yılı Hac kesin kayıtların 11 Ocak 2019 tarihinde sona ermesiyle birlikte adaylar ek kayıtlarını 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında yaptılar.

2019 Yılı Hac kurasında kesin kayıt hakkı kazananlardan kayıt yaptırmayan vatandaşlarımızın yerine, illerdeki organizasyon tercihine göre (Diyanet-Acenta) boş kalan kontenjanlara illerin kura sıra numarası gözetilerek kayıtlar 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında alındı. Yedek sıradan kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımıza sms ile bilgi verilecek, aynı zamanda da web sitemizden Hac Kura Sorgulama​ linkinden durumlarını sorgulayabileceklerdir.

Kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımız kesin kayıt yaptırabilir belgelerini 17.01.2019 Perşembe günü saat 09:00'dan itibaren http://www.hac.gov.tr adresinden alabileceklerdi. Belgesini alan vatandaşlar kesin kayıt işlemini il müftülüklerine veya Başkanlık ile sözleşme imzalayan acentalara 25.01.2019 tarihine kadar yaptırarak, ücretlerini anlaşmalı bankalara yatıracaklardı. ​

Kesin kayıt hakkı elde edenler “2019 Yılı Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgele-rini; internet üzerinden veya Müftülüklerden belge talebi esnasında sistem-de kayıtlı olan cep telefonunlarına gelen SMS’te belirtilen şifre ile “Diyanet Organizasyonu” veya “Acenta Organizasyonu”nu seçerek belirlenen kontenjan oranları dâhilinde alabileceklerdi.

Diyanet organizasyonunu tercih eden hac yolcularımız kayıtlarını müracaat 
ettikleri İl Müftülüklerinden tercih ettikleri hac konaklama türüne göre 2-3 veya 4 kişilik oda tercihlerini ve gitmek istedikleri havalimanını seçecek ve ilgili bankalara konaklama türüne ait hac ücretini belirtilen süre içerisinde yatırarak kayıtlarını tamamlayacaklardır.

Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamı kesin kayıt sırasında yatırılabileceği gibi, %50’sini 11 Ocak 2019, kalan %50 kısmını ise 22 Şubat 2019 tarihine kadar her bir hacı adayı (kişi) için TC kimlik numarası, ad,soyad ve geçerli bir cep telefon numarası verilerek kayıtlarını yaptıracaklardı.

Acenta organizasyonunu tercih eden hac yolcuları Başkanlığımız ile sözleşme imzalayan acentalardan birisini seçerek kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptıracaklardı. Başkanlığımızca sözleşme imzalayan acentaların listesi www.hac.gov. tr adresinden öğrenebileceklerdir.

Yolcular kayıt yaptırdıkları Müftülükten kendilerine verilecek kitap ve 
malzemeleri teslim alacakdır.

Kesin kayıt yaptıran yolcular Müftülüklerce düzenlenecek “Hac Hazırlık 
Kursu”na ve kâfile bașkanlarınca düzenlenecek “Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı ”na mutlaka katılacaklardır.

Yolcular Müftülüklerin yönlendirmesi doğrultusunda belirlenen tarihlerde 
menenjit aşısını yaptıracaklar ve aşı kartlarını yanlarında bulunduracaklardır.

Kayıt yaptıracakların pasaportlarının en az 10 Şubat 2020 tarihine kadar 
geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Geçerlilik tarihi
10 Şubat 2020’den önce 
biten pasaportlar işleme konulmayacaktır.

İlk defa pasaport çıkaracakların, pasaport müracaatlarını 11 Şubat 2019 
tarihinden sonra yapmaları gerekmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi müftülüklerden öğrenilebilecektir. 

Acenteye kesin kayıt yaptırabilir belgesi ile 2019 yılı için HACCA KAYIT YAPTIRMA YETKİSİ bulunan acentelerden birine 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırdılar. (Acentaların bilgilerini Başkanlığımız internet sayfasından, İl Müftülüklerinden veya TÜRSAB’dan öğrenebileceklerdir.)

Acentalara kayıt yaptıracak vatandaşların da 2019 yılı hac ücretlerini Başkanlığımızla anlaşmalı 
Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalarından birine yatırmaları gerekmekteydi. Başka bankalara veya acente hesaplarına yatırılan hac ücretleri geçerli olmayacaktır.

Hac ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine hac ücretini yatırmadığı taktirde hacca kesin kayıt işlemi yapılmış olmayacak ve bu durumda olanların kayıtları silinecektir.


2019 yılı hac kesin kayıt belgesini almak için tıklayınız.2019 yılı hac programına giriş için tıklayınız.2019 yılı hac organizasyonunda Başkanlığımız ile sözleşme imzalayıp hac kayıt yapmaya yetkili acentalar için tıklayınız.2019 yılı hac kura sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız.2019 Hac Kesin Kayıtlarında İzlenecek Yol tıklayınız.2019 Hac Tercih Türleri ve Fiyatları tıklayınız.


ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARININ KAYITLARI

Kura sonucu kesin kayıt hakkı elde edemeyen; şehit yakınları ile gazi ve eşlerinin hac kayıtlarının yapılabilmesi için;

a) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde şehadet 
veya gazilik belgelerini ibraz edenlerin 17–25 Ocak 2019 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretlerini yukarıda zikredilen bankalardan birine yatırmaları kaydıyla Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu aracılığı ile kesin kayıtları İl Müftülüklerince yapılacaktır.

b) Bu durumda kesin kayıt yaptırmak isteyen şehit yakınları ile gazi ve eşleri; şehitlik ve gazilik 
şartlarını taşımayan diğer grup üyeleri ile bağlantıları iptal edilecektir.

HAC KONAKLAMA TÜRLERİ

Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve 
otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye olan mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

A- Oda Tercihli Konaklama Türü

1- Mekke-Medine’de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı, yatağı bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi, 
müstakil yemekhane salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli oda kapasitelerine ve belirli oranlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalarda,

2- Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye 
en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda,

3- Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü 
sağlanacaktır. (Bu hizmet Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu tarafından 5-16 Ağustos (04-15 zilhicce) tarihleri arasında verilememektedir.)

4- Yemekler; sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabildot, öğle için kumanya verilecektir.

5- Hac Süresi uçak programına göre ortalama 35-45 gün arası planlanmaktadır.

6- Medine’de konaklama süresi 4-6 gün arasında planlanmaktadır.

B- Otel Konaklama Türü

Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri 
veren 4 veya 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Organizasyon; otellerin Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebevi’ye olan takribi uzaklıklarına ve verilen hizmetlere göre aşağıda belirtildiği şekilde 2 ayrı kategoride düzenlenmektedir.

1- Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’ın avlusuna en fazla 500 metre mesafede, 
Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde yapılacaktır. Konaklama süresi uçak programına uygun olarak 13 - 18 gün olarak planlanmaktadır. Konaklamalar ikili odalarda yaptırılacaktır.

2- Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’ın avlusuna en fazla 1000 metre mesafede, 
Medine’de ise Merkeziye’de yer alan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde yaptırılacaktır. Konaklama süresi uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün aralığında planlanmaktadır. Konaklamalar ikili odalarda yaptırılacaktır.

3- Otel konaklama türlerinde (Otel 1 / Otel 2) otel ve oda kapasitesi sınırlı olup, kesin kayıt hakkı 
kazananların kayıtları otel ve oda yeterlilik durumuna göre yapılacaktır.


KAYITLARLA İLGİLİ BAZI HATIRLATMALAR


Hac Yolcularımız;


• Kesin kayıt hakkı elde edenler “2019 Yılı Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini; internet üzerinden veya Müftülüklerden belge talebi esnasında sistemde kayıtlı olan cep telefonunlarına gelen SMS’te belirtilen şifre ile “Diyanet Organizasyonu” veya “Acenta Organizasyonu”nu seçerek belirlenen kontenjan oranları dâhilinde alabileceklerdir.

• Diyanet organizasyonunu tercih eden hac yolcularımız kayıtlarını müracaat 
ettikleri İl Müftülüklerinden tercih ettikleri hac konaklama türüne göre 2-3 veya 4 kişilik oda tercihlerini ve gitmek istedikleri havalimanını seçecek ve ilgili bankalara konaklama türüne ait hac ücretini belirtilen süre içerisinde yatırarak kayıtlarını tamamlayacaklardır.

• Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamı kesin kayıt sırasında yatırılabileceği gibi, %50’sini 11 Ocak 2019, kalan %50 kısmını ise 22 
Şubat 2019 tarihine kadar her bir hacı adayı (kişi) için TC kimlik numarası, ad, soyad ve geçerli bir cep telefon numarası verilerek kayıtlarını yaptıracaklardır.

• Acenta organizasyonunu tercih eden hac yolcuları Başkanlığımız ile sözleşme imzalayan acentalardan birisini seçerek kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptıracaklardır. Başkanlığımızca sözleşme imzalayan acentaların listesi 
www.hac.gov. tr adresinden öğrenebileceklerdir.

• Yolcular kayıt yaptırdıkları Müftülükten kendilerine verilecek kitap ve malzemeleri teslim alacakdır.

• Kesin kayıt yaptıran yolcular Müftülüklerce düzenlenecek “Hac Hazırlık 
Kursu”na ve kâfile bașkanlarınca düzenlenecek “Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı ”na mutlaka katılacaklardır.

• Yolcular Müftülüklerin yönlendirmesi doğrultusunda belirlenen tarihlerde 
menenjit aşısını yaptıracaklar ve aşı kartlarını yanlarında bulunduracaklardır.

• Hacı adaylarının pasaportlarının 10 Şubat 2020 tarihine kadar geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Geçerlilik tarihi 10 Şubat 2020’den önce biten 
pasaportlar işleme konulmayacağından pasaport işlemlerinize kesin kayıt işlemlerinizi yaptırdırktan sonra ve il müftüğünün bilgilendirmesi doğrultusunda başlayınız.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Hac Yolcularımız;

• Yurtdışı çıkış harcını kendiler iödeyecekler ve çıkış esnasında ibraz 
etmek üzere yanlarında bulunduracaklardır.

• Havalimanlarına intikallerin genelde karayoluyla yapılacağını dikkate alarak kesin kayıt esnasında uçuş için kendilerine en yakın havalimanını tercih etmelidirler.

• Çalınma ve kaybolma ihtimalini dikkate alarak yanlarında fazla 
miktarda para ve değerli eşya bulundurmamalıdır.

• Suudi Arabistan’da özel ihtiyaçları için harcayacakları paralarını 
Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Meşrutiyet Şubesindeki ilgili Hac
Emanet Kurumsal hesabına yatırabilirler. Ayrıca Türkiye’deki yakınları yolcunun T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyad bilgilerini yazdırarak bu hesaba para yatırabilirler.

• Serbest bagaj hakkını aşan ağırlıktaki bagajların ücreti havayolu şirketlerince yolculardan tahsil edilecektir.


PTT AŞ'den yapılan açıklamaya göre, şirketin Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzaladığı iş birliği anlaşması çerçevesinde, hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adayları, hac kesin kayıt tahsilat işlemlerini PTT iş yerlerinden gerçekleştirebilecek.

Hac kesin kayıt ücretleri iki taksitte tahsil edilecek. İlk taksit ödemesi 11 Ocak, ikinci taksit ödemesi 22 Şubat'a kadar yapılabilecek. Hacı adayları, ilk taksit döneminde dilerlerse hac kesin kayıt ücretinin tamamını yatırabilecek.


KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Paul Moritz 4 ay önce

Krediye ihtiyacınız var mı? Evetse, WhatsApp ile iletişime geçin: +91 733 787 3110