2018 YDUS Soru ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanır?
Sınavda adaylara; 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre verilecek Yazılı sınavın (açık uçlu sorularla yapılacak sınav) yapılacağı alanlarda ise en az 20 soru bulunacak ve cevaplama süresi 60 dakika olacaktır.

DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

Sınava ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacaktır. Çoktan seçmeli soruların yer aldığı testlerde; adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak 100 üzerinden YDUS puanlarına dönüştürülecektir.
 
Yazılı sınavlarda doğru cevapların maddeler halinde listelenmesi istenen çoklu cevaplı sorularda, adayların soruda belirtilen sayıda madde yazması gerekmektedir. Adayların verdiği cevap sayısının isteneni aşması durumunda fazladan yazılan cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yazılı sınav yapılan bilim dallarında da 100 üzerinden YDUS puanları hesaplanacaktır. YDUS Puanı, 45 veya daha yüksek olanlar arasından seçme yapılacaktır. Puanı 45'ten düşük olanlar yerleştirme işlemine dâhil edilmeyeceklerdir.

Sınav sonucunda alınan puanlar yalnız ilgili sınav dönemi ve başvuru yapılan dal için geçerlidir. Sınavlardan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum gibi uzmanlık ana dallarındaki sınavlarda çoktan seçmeli sorular yer alacaktır.


Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kalp ve Damar Cerrahisi, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Üroloji gibi uzmanlık ana dallarındaki yazılı sınavlarda açık uçlu sorular yer alacaktır.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.