2018 KPSS Geç Başvuru Tarihi Yarın
Kamuajans.com - 2018 KPSS Başvuru Kılavuzu yayınlandı. Buna göre başvuru tarihleri, başvuru işlemleri, sınav ve sonuç tarihleri gibi konuların detayları belli oldu. Genel Yetenek - Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi Sınavı, ÖABT, DHBT sınav başvuru ve sınav tarihleri ayrı zamanlarda gerçekleştirilecek.

Genel Yetenek - Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri 22 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olup başvuru ücreti 60 TL'dir. Genel Yetenek - Genel Kültür Sınavı saat 10.15'te başlayacak ve 130 dakika sürecek. Eğitim Bilimleri Sınavı saat 14.45'te başlauacak ve 100 dakika sürecek.

Alan Bilgisi Sınavının 1. Oturumu (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) 28 Temmuz 2018 tarihinde saat 10.15'te başlayacak. Alan Bilgisi Sınavının 2. Oturumu (Hukuk, İktisat, Maliye) 28 Temmuz 2018 tarihinde saat 14.45'te başlayacak.

Alan Bilgisi Sınavının 3. Oturumu (İşletme, Muhasebe, İstatistik) 29 Temmuz 2018 tarihinde saat 10.15'te başlayacak. Alan Bilgisi Sınavının başvuru ücreti 40 TL'dir.

ÖABT ise 5 Ağustos 2018 tarihinde saat 10.15'te yapılacak ve 75 dakika sürecek. Sınavın başvuru ücreti 60 TL'dir. 

Tüm KPSS Sınavlarının geç başvuru tarihi 6 Haziran 2018 olup Genel Yetenek-Genel Kültür / Eğitim Bilimleri / ÖABT geç başvuru ücreti 90 TL, KPSS Alan Bilgisi Sınavlarının Her Bir Oturumu başvuru ücreti 60 TL'dir.

DHBT Başvuruları 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasındadır. Sınav 9 Aralık 2018 tarihinde saat 10.15'te yapılacak. Sınav başvuru ücreti 60 TL'dir. DHBT geç başvuru tarihi 1 Kasım 2018 olup geç başvuru ücreti 90 TL'dir.

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. 

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi bulunan (**) adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır.

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, 
bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasından “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

10-21 Mayıs 2018 tarihleri arasında başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde 2018-KPSS 
başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan 
“ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır. 

Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adayların başvuru yapacakları başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur.

Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapacak adaylardan istenen belgeler;

 Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

 Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı 


 ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporunun bir örneği, engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan dilekçe ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

 YÖKSİS kaynaklı olmayan eğitim bilgilerinde değişiklik/düzeltme bulunan adaylar (KKTC hariç yurt dışı, askeri okul mezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden 0 ile başlayan yabancı uyruklu (YU) numarası edinenler) için eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği 

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ADAY İŞLEMLERİ” alanından, buradaki açıklamalar doğrultusunda süresi içinde başvuru bilgilerini sisteme kaydedecek ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir. 

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan, başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC-Kırgızistan Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını aşağıdaki şekilde yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacaktır.

Bu adaylar, sınava Ankara-Çankaya veya İstanbul-2’de (ÖABT ve DHBT’de İstanbul-3’te) girecekler ve sınava 
sadece geçerlilik süresi dolmamış pasaportları ile kabul edileceklerdir.  

Kamuajans.com - özel haber
Anahtar Kelimeler:
2018 KPSS Başvuruları
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.