ABONE OL

Kamuajans.com - Başvuruları 6-21 Şubat 2018 tarihlerinde yapılan EKPSS 22 Nisan 2018 tarihinde saat 10.15'te gerçekleştirildi. 2018 Kura Başvuruları ise 2-16 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. 2018 EKPSS sonrası adaylar soru ve cevapların ne zaman açıklanacağını merak ediyor.

Sınavda Genel Yetenekten 30 soru, Genel Kültürden 30 soru olmak üzere toplam 60 soru soruldu. Genel Engelli Grubundan Ortopedik, Ruhsal ve Duygusal, Süreğen (kronik) Hastalıklara Sahip Engellilerin sınav süresi 60 dakika, Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (otizm spektrum bozukluğu (OSB), Asperger, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.), Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanların sınav süresi 80 dakika, Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayan CP hastalarının sınav süresi 110 dakika oldu.

Görme Engelli Grubundan Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanların sınav süresi 100 dakika, soruları kendisi okuyabilenlerin (Sadece işaretleyici yardımı alanlar dâhil) sınav süresi 60 dakika, soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı % 25 ve üzerinde olan az gören adayların sınav süres 90 dakika oldu.

EKPSS: Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 

DUYURU (25 Nisan 2018)

2018-EKPSS Temel Soru Kitapçıkları ve Yanıt Anahtarları Yayımlandı


22 Nisan 2018 tarihinde uygulanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının  (2018-EKPSS) Temel Soru Kitapçıklarına,  sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 25 Nisan 2018 tarihinde saat 16.00’dan itibaren erişilebilir. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tradresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile soruların tamamına ulaşabilir.

2018-EKPSS Temel Soru Kitapçıkları ile Yanıt Anahtarları (% 10) aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur.

Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI


 

DUYURU

(21 Mayıs 2018)

2018-EKPSS  Cevap Kâğıtları, Soruları ve Aday Cevapları  Erişime Açıldı

22 Nisan 2018 tarihinde uygulanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2018-EKPSS) giren adayların cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi https://ais.osym.gov.tr üzerinden 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü saat 11.00’den itibaren 10 gün süreyle erişime açılacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.  İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.  

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İşitme Engelli Grubunun sınav süresi 80 dakika, Zihinsel Engelli Grubundan Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanların (Sadece (varsa) şekilli sorularda soru kitapçığına bakabilirler.) sınav süresi 100 dakika, soruları kendisi okuyabilenler (Sadece işaretleyici yardımı alanların dâhil) sınav süresi 80 dakika oldu.

EKPSS DEĞERLENDİRME

EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

22 NİSAN EKPSS'DE ÇIKMIŞ SORULAR

LİSANS

Hangi ülkenin adı ile başkenti aynı ismi taşır.

Transit doğalgaz boru hattı

Zeugma Sorusu

Milletvekili Yaşı

Münir Özkul Tosun Paşa

Tarihte bahsedilen Türk Boyu Kıpçaklar

Seçme Seçilme Yaşı 18

Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Marcon

Peçenek

İstanbul Kuşatması

Divan-ı Lügatut Türk

Matematikte koşu sorusu 70

Geniş yerlerde yetişen meyve sebze sorusu

Fatih'in unvanı sorusu

Misak-ı Milli 

Bizans Sorusu

Cumhurbaşkanı görevlendirme sorusu

Kivi-Zeytin sorusu

Devletçilik sorusu

Şeyh Sait ile ilgili soru

Fransa'nın tamamen çekilmesi sorusu 

Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurucusu?

İkili antlaşma sorusu

Güneş Yıldız Türkçe yazarlarla ilgili boşluk?

ÖNLİSANS

Kars Anlaşması

Yeniçeri Maaşı

Kanun hükmünde kararname

Nüfusu en az ilimiz

Limanlar

Türkan Şoray

Naim Süleymanoğlu

Maniheizm 

Tüzükle ilgili soru

İlk seçim1925

İlk Nüfus Sayımı

Kıyıda dağların paralel olması sorusu

Piramitler - Mısır

Ohal sorusu

Cumhurbaşkanı sorusu

ORTAÖĞRETİM

Nehir sorusu

Putin nerenin devlet başkanı

Kibar Feyzo, Kapıcılar Kralını canlandıran usta oyuncu Kemal Sunal

Cuneyt Arkın sorusu

Zurna sorusu

Satranç sorusu

Devletin önemli organları yasama, yürütme, yargı

Belediyenin idari amiri kimdir?

Seçim kuruluyla alakalı soru

Çift sayının toplamı hangi sayı gelirse 4 katı olur?

Geometri sorusu

2 kardeşin yaşları ile ilgili soru

Karadeniz'in komşu ülkeleri ile ilgili soru

129 sayısının en büyüğü 44

Tuz oranı sorusu

Koşu ile ilgili soru

İstiklal Marşı sorusu

Atatürk döneminde olmayan millet mektebi sorusu

Demini almak ile ilgili soru

Hızlı Tren sorusu

Kömür çıkarımının azalması neyle ilgilidir?

Londra Konferansı ile ilgili soru

Nobel ödülü sorusu

Sevr Anlaşması ile ilgili soru

Türkçede karşıt anlamlı soru

Süper kahramanlar sorusu

Türkiye'nin komşuları sorusu

Akarsular sorusu

Ünlü denizcilik kitabı sorusu

İktisat Sorusu


Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
burak kiyak 2 ay önce

Arkadaşlar bu yorumlara hiç bakmayın hep bizlerin moralini düşürüp kendileri atmamaya çalışanlar biz sinavimiza çalışalım ve gerisini Allaha birakalim

Misafir Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Ayşe zaman ne kadardı ki kısıtlıydı 60 dk değil miydi

Misafir Avatar
ayşe 2 yıl önce

sınav sorularımız kolaydı ama tek sıkıntı oldu zaman kısıtlı

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Ortaöğretim den girdim 84 puan aldım. Atanabilirim umarım bu puanla.

Misafir Avatar
Rıdvan 2 yıl önce

Ben sorulara bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
Rıdvan 2 yıl önce

Ben sorulara bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
melih 2 yıl önce @Rıdvan

kardeşim gönderen oldu mu acil dönsen

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
cimbom58 2 yıl önce @Rıdvan

gönderen oldumu kardeş

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Rıdvan 2 yıl önce

Ben sorularıma bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
Emre 2 yıl önce

Putin nerenin başkenti değildi. Vlademir Putin aşağıdakilerden hangi ülkenin devlet başkanıdır? Cevap: Rusya.