2018 DUS ve STS (Diş Hekimliği) Soru ve Cevapları YAYINLANDI
Kamuajans.com - orular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

2018-DUS ve 2018-STS Diş Hekimliği Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI

2018 DUS ve STS (Diş Hekimliği)'e ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve seçme işlemleri bilgisayar ortamında yapıldı. Adayların sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanıp, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edildi. Ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülerek adayın yerleştirmede kullanılıp 2018 DUS ve STS (Diş Hekimliği) puanı belirlendi.

2018 DUS Sınav sonuçları ve sınav sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilen adayların hakları yalnız ilgili sınav dönemi için geçerlidir.


2018 STS Diş Hekimliği alanından başvuran adaylar için, 2018-STS 16 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da yapıldı. Sınav, saat 10.15'de başlayan, 120 çoktan seçmeli sorudan oluştu ve 150 dakika sürdü. Sınavda başarılı olabilmek için 100 üzerinden en az 40 puan alınması gerekmektedir. 

STS DİŞ HEKİMLİĞİ ALAN TESTİNİN YAKLAŞIK KAPSAMI

Sınavda uygulanacak test sorularının seçilebileceği alanlar, Tablo-1' de gösterilmiştir.


Tablo-1 Diş Hekimliği Alanında Test Alanları*

Alanlar

Anatomi


Histoloji ve Embriyolojİ

Fizyoloji

Tıbbi Biyokimya


Tıbbi Mikrobiyoloji


Tıbbi Patoloji


Tıbbi Farmakoloji

Tıbbi Biyoloji ve Genetik

Restoratif Diş Tedavisi


Protetik Diş Tedavisi


Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi


Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi


Periodontoloji


Ortodonti


Endodonti


Çocuk Diş Hekimliği


* Bu tabloda gösterilen alanlar test planının gereklerine göre değiştirilebilir; bir alandan hiç soru 
sorulmayabileceği gibi burada yer almayan alanlardan da soru sorulabilir.DUS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

DUS'a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve seçme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacaktır. Adayların sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülerek adayın yerleştirmede kullanılacak DUS puanı belirlenecektir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

STS DİŞ DOKTORLUĞU DEĞERLENDİRME


Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testin uygulandığı sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların sınavda testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların STS puanları olacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. 
 
 
KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.