2017 Yılı TED Tam Destek Burs Başvuru Sonuçları
Kamuajans.com - Türk Eğitim Derneği (TED), maddi olanaksızlıklar nedeniyle iyi bir eğitimden yoksun kalan başarılı öğrencilere burs verecek. TED’in internet sitesinde yer alan duyuruya göre, yazılı sınav ve sonrasında yapılacak mülakat sonucunda Tam Eğitim Bursu almaya hak kazanan çocukların yükseköğretim de dahil eğitim hayatlarının sonuna kadar; eğitim, barınma, yemek, giyim, kırtasiye masrafları ve cep harçlıkları Türk Eğitim Derneği tarafından karşılıksız olarak sağlanacak.

1928 yılından bu yana on binlerce imkânı olmayan, başarılı Türk gencine ulaşan Türk Eğitim Derneği, bu sistemi sadece kendi okullarıyla sınırlı tutmamaktadır. Tam Destek Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi liselerde öğrenimlerini sürdüren başarılı öğrencilere lise eğitimlerinin sonuna kadar verilen, kitap-kırtasiye ve okul kıyafeti harcamaları ile cep harçlığı giderlerini kapsayan; aynı zamanda burstan yararlanan öğrencileri tüm gelişim alanlarında destekleyecek etkinliklerin gerçekleştirildiği bir burs çeşididir.


Türk Eğitim Derneği 2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren, başarılı ve maddi imkanları kısıtlı öğrencilerin Tam Eğitim Bursu - TEB kapsamında okutulması uygulamasına başlamıştır. Tam Eğitim Bursuyla destek verilen öğrencilerin, eğitim ücretlerinin, servis ücretlerinin, yemek giderlerinin, giyim giderlerinin, kitap-kırtasiye harcamalarının ve harçlıklarının, yatılı okullarımızda okutuluyor olması halinde pansiyon giderlerinin karşılanmaktadır.  Üniversite eğitimini de kapsayan Tam Eğitim Bursu’nda öğrenciler öğrenimlerinin üniversiteye kadar olan kısmını TED Okullarında sürdürürler.

Maddi imkânı olmayan başarılı öğrencilere verilen b
urstan yararlanan öğrencilerin akademik ve psiko-sosyal olarak takip edilmesi ve desteklenmesinin yanı sıra; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir spor/sanat dalında eğitim olanağı sunulması planlanmaktadır. Öğrencilerin akademik gelişimlerini desteklemek üzere gerçekleştirilecek Akademik Destek Programı’na ek olarak kariyer planlarına ilişkin profesyonel rehberlik çalışmalarından yararlanması imkânı da tanınacaktır. 

Tam Destek Bursu almakta olan mevcut öğrencilere ek olarak; 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara’da Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki resmi liselere devam eden 200 9. sınıf öğrencisine de burs verilmesi planlanmıştır. 

200 Öğrencinin yararlanacağı 2017-2018 TED Tam Destek Bursu ile ilgili detaylar belli oldu. Buna göre Tam Destek Bursu Başvuru Koşulları, Sınav Kılavuzu, Öğrenci Seçim Süreci ile ilgili bilgiler şöyle:

TDB Bursu Başvuru Formu

Tam Destek Bursu (TDB) Başvuru Koşulları

Tam Destek Bursundan yararlanmak üzere Türk Eğitim Derneği’ne başvuru yapacak adayların;

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

2. 2017-2018 öğretim yılında lise 9. sınıfa devam etmesi,

3. Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki resmi liselere devam etmesi,

4. TEOG Yerleştirme Puanının en az 470 olması,

5. Ekonomik koşulları nedeniyle maddi desteğe kesinlikle ihtiyaç duyması, (Ailenin aylık toplam gelirinin en fazla 3000 TL olması), koşullarını sağlaması gerekmektedir. 

Gelen yoğun talepler üzerie başvuru süresi 7 Kasım 2017 tarihine kadar uzatılmış, asgari TEOG yerleştirme puanı 460 olarak güncellenmişti. Başvuru koşullarına uyan adaylar 11-12 Kasım tarihlerinde yapılacak olan mülakatlar için telefonla aranarak davet edildi.

Davet Edilecek Tam Destek Bursu Aday Öğrencilerinden İstenen Belgeler şöyleydi:

  1. Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  2. İkametgah belgesi,
  3. Son altı ay içerisinde çekilmiş 2 (iki) adet fotoğraf,
  4. Nüfus cüzdanı fotokopisi (öğrenciye ait),
  5. İkamet edilen ev kira ise kira bedelini gösterir belge, banka dekontu ile kira kontratı; kendilerine ait ise tapu fotokopisi,
  6. Ailenin çalışan fertlerine ait maaş gösterir belge, çalışan ve çalışmayan fertler için çalış Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak hizmet dökümü, çalışmayan fertler öğrenci ise öğrenci belgesi,
  7. Öğrenci velisi esnaf ise esnaf odası kaydı ve vergi levhası, esnaf kefalet kooperatifinden borçlu olup olmadığına dair belge; şirket sahibi ise vergi levhası örneği,
  8. Ebeveynlerin her biri ve evdeki 18 yaşına aşmış her birey için www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi kullanılarak alacakları, üzerine kayıtlı mal varlığını ve adına tescilli araç kaydını gösterir döküm,
  9. 2016-2017 öğretim yılında yapılan I. ve II. TEOG Sınavı Sonuç Belgesi ile Yerleştirme Puanını gösterir sonuç belgesi, bir dosya halinde ilgili mülakat komisyonuna teslim edilecektir.
Bu Bilgileri Okudum Anladım

Sınav Kılavuzu

‘Eğitimde fırsat eşitliği’ konusunda onlarca sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilmiş olsa da öğrenci nüfusu, birçok dünya ülkesinin nüfusundan fazla olan Türkiye’de bu konu, milli bir konudur. Sadece devletin çabası ve katkılarının yeterli olmayacağı gerçeğiyle imkânı bulunan tüm kesimlerin seferberliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Kamu kurumlarının, özel kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile binlerce gencin geleceğe umutla bakması sağlanabilir.

Türk Eğitim Derneği’nin tarihi misyonu doğrultusunda hayata geçirdiği burs sistemi de bu gerçek üzerine kurulmuştur. 1928 yılından bu yana on binlerce imkânı olmayan, başarılı Türk gencine ulaşan TED, bu sistemi sadece kendi okullarıyla sınırlı tutmamaktadır. Tam Destek Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi liselerde öğrenimlerini sürdüren başarılı öğrencilere lise eğitimlerinin sonuna kadar verilen, kitap-kırtasiye ve okul kıyafeti harcamaları ile cep harçlığı giderlerini kapsayan; aynı zamanda burstan yararlanan öğrencileri tüm gelişim alanlarında destekleyecek etkinliklerin gerçekleştirildiği bir burs çeşididir.

Burstan yararlanan öğrencilerin akademik ve psiko-sosyal olarak takip edilmesi ve desteklenmesinin yanı sıra; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir spor/sanat dalında eğitim alması sağlanacaktır. Öğrencilerin akademik gelişimlerini desteklemek üzere gerçekleştirilecek Akademik Destek Programı’na ek olarak kariyer planlarına ilişkin profesyonel rehberlik çalışmalarından yararlanması imkanı da sunulacaktır.

Tam Destek Bursuyla lise eğitimlerini tamamlayan öğrencilerden üniversite giriş sınavında TED tarafından belirlenen başarıyı yakalayanların bursları üniversite öğrenimleri süresince de devam edecektir.

Öğrenci Seçim Süreci

2017-2018 öğretim yılı için Ankara İli; Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, ve Yenimahalle ilçelerindeki resmi liselerden, Tam Destek Bursu Sistemine yeni 200 öğrencinin dahil edilmesi planlanmıştır.

Online olarak www.ted.org.tr adresinden alınan başvurular, değerlendirilecek ve varsa ilan edilen koşullara uygun olmayan aday öğrenciler elenecektir. Burs koşullarını sağlayan öğrenciler telefonla aranarak sırayla mülakata davet edilecektir. Bu nedenle başvuru sistemine, tarafınıza ulaşılabilecek ve geçerli bir telefon numarası girilmesi çok önemlidir.

TED Genel Merkezinde oluşturulacak komisyon, aday öğrencileri mülakat yoluyla değerlendirecektir. Bu süreçte adayın hem maddi koşulları detaylı olarak incelenecek hem de kişisel özellikleri ve burstan yararlanabilme potansiyeli değerlendirilecektir. Mülakat sürecinde, Tam Destek Bursu Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerle tutarsız belgeler sunulması durumunda öğrencinin burs talebinin iptali Türk Eğitim Derneği’nin inisiyatifindedir.

TEOG Yerleştirme Puanı birbirine yakın olan öğrencilerden ekonomik durumu daha düşük olan tercih edilecektir.

Öğrenciler başvuru formunda belirttikleri her bilgiyi istenildiğinde resmi belgeyle ibraz etmek zorundadır.

Mülakatlar başvuru süresinin bitimini takip eden 3 hafta içinde tamamlanacaktır.

2017 Yılı TED Tam Destek Burs Başvuru Sonuçları

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Esma 3 ay önce

Bursu kazananlar geçen cumartesi sınava çoktan girdiler. Bilmeyenlere duyrulur. Sınav zaten düzey belirleme sınavı ve biraz kazık. Taa ortaokuldan soru soruyolar ama tabi bu sınavdada çatır çatır çözenler vardı

Misafir Avatar
ÖmürboyuÖğrenci 5 ay önce

....