2017 TED Koleji Bursluluk Sınavı Sonuçları
Kamuajans.com - Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyelere taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmak, araştırma projeleri ile eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri üzerine toplumu bilinçlendirmek ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasında söz sahibi olmak isteyen Türk Eğitim Derneği (TED), Tam Bursluluk Sınavı gerçekleştirdi.

Türk Eğitim Derneği'nin Misyonu, Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren okullar kurmak ve öğrencilerin barınmalarını sağlamak amacıyla yurtlar açmak, açtığı okullarda yüksek nitelikli öğrenciler yetiştirmek, maddi imkânları yeterli olmayan başarılı çocuklara ülke genelinde burslar vererek, onlara eğitimlerine devam etme olanağı tanımak olan TED'in sınavları ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntılar.


İlk adı "Türk Maarif Cemiyeti" olan Derneğimiz, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Seçkin bir sivil toplum örgütü olarak Türk Eğitim Derneği, eğitim alanında sivil insiyatifin etkinleştirilmesini, okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmeyi, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamayı hedefleyen çağdaş ve ilerici bir vizyona sahiptir.

TED tarafından 25 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen Tam Eğitim Bursu Sınavı ile ilgili bir açıklama yapıldı. İşte o açıklama:

Tam Eğitim Bursu Sınavımız 25 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sınav sonuçları değerlendirildikten sonra, mülakat aşamasına geçen adaylara telefonla ulaşılacaktır. Bütün adayların sonuçları bu bölümde ilan edilecektir. Saygılarımızla,


SONUÇLAR

TED Tam Bursluluk Sınavı 2017 Hakkında

* Türk Eğitim Derneği Tam Bursluluk Sınavı için, TED’e bağlı okullarda eğitim gören öğrenciler başvuruda bulunamaz.

* 2015-2016 öğretim yılında, yıl sonu başarı ortalaması 100’lük sistemde 85’in altında olan öğrenciler sınava kayıt yaptıramaz.

*Öğrencinin TED Bursluluk Sınavı’nda başarılı olması durumunda, ailesinin evine ziyaret yapılacaktır. Ziyaret sırasında, Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgilerle tutarsız durumlar oluşması durumunda, TED burs hakkını iptal edebilir.

* Türk Eğitim Derneği (TED) Tam Bursluluk Sınavı 2017 kapsamında, yazılı sınavda birbirine yakın puan alan öğrencilerden gerekli kriterlere uygunluğun yanı sıra, ekonomik durumu daha düşük olan öğrenciler tercih edilecektir.


* Türk Eğitim Derneği Tam Bursluluk Sınavı 2017 başvuru sürecinde, öğrenciler bilgi formunda belirttikleri her bilgiyi resmi belgeyle ibraz etmek zorundadır.


Not: TED Tam Eğitim Bursu hakkı kazanan öğrenciler, başka bir kurum ya da kuruluştan karşılıklı ya da karşılıksız burs alamaz. Var olan bursu olan öğrencilerin TED Tam Eğitim Bursu kazanması durumunda, diğer burslarını iptal etmesi gereklidir.

Türk Eğitim Derneği, başarılı fakat maddi olanaksızlıklar nedeniyle nitelikli bir eğitime erişimi olmayan öğrencilere burs sağlamaktadır.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak toplumun her kesimini eğitim hizmetlerinden yararlandırmak, demokratik rejimlerin temel hedeflerinden birisidir. Türk Eğitim Derneği de, üç temel misyonundan biri olan “eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak ve donanımlı nesiller yetiştirmek” amacıyla kuruluşundan itibaren maddi imkânları kısıtlı fakat başarılı öğrencilere burslar vermektedir. 

TED Burs Sistemi Yasal Dayanağı, 
Dernek Ana Tüzüğü Madde 5 – a bendi:
Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma
imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan
Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak.

Türk Eğitim Derneği burs sistemi, kapsamı itibariyle ülke genelindeki mevcut burs uygulamalarından ayrılmaktadır. Tam Eğitim Bursu (TEB) olarak adlandırılan bu bursun kapsamı çok geniştir; bu nedenle benzersizdir.

Tam Eğitim Bursu


Türkiye genelinde yapılan merkezi sınav ve sonrasında gerçekleştirilen mülakatlarla (ev ziyaretleri) öğrencilerin seçildiği Tam Eğitim Bursu (TEB) ile sadece okul ücretleri değil; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderleri olmak üzere tüm eğitim masrafları karşılanmaktadır. 

Sisteme girmeye hak kazanarak TED Okullarında eğitim gören ve mezun olan öğrencilerin, üniversite eğitimleri boyunca da bursları devam etmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin staj ve kariyer takiplerinin yapıldığı sistemde, mezun öğrencilerin işe yerleşme süreçleri de desteklenmekte ve izlenmektedir.


TED Burs Sistemi ile bugüne kadar yaklaşık 48.000 öğrencinin tüm eğitim masrafları üniversite eğitiminin sonuna kadar karşılanmıştır.

Türk Eğitim Derneği 2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren, başarılı ve maddi imkanları kısıtlı öğrencilerin Tam Eğitim Bursu - TEB kapsamında okutulması uygulamasına başlamıştır.

Tam Eğitim Bursuyla destek verilen öğrencilerin, eğitim ücretlerinin, servis ücretlerinin, yemek giderlerinin, giyim giderlerinin, kitap-kırtasiye harcamalarının ve harçlıklarının, yatılı okullarımızda okutuluyor olması halinde pansiyon giderlerinin karşılanmaktadır. 

Üniversite eğitimini de kapsayan Tam Eğitim Bursu’nda öğrenciler öğrenimlerinin üniversiteye kadar olan kısmını TED Okullarında sürdürürler.

a) Tam Eğitim Bursu Ana Kriterleri


• T.C. vatandaşı olmak,
• 5, 6, 7, 8, 9. sınıflara devam ediyor olmak,
• Öğrencinin en son aldığı karne not ortalamasının 85- 100 arasında olması,
• Gelir durumu itibariyle maddi desteğe kesinlikle ihtiyaç duyması,
• Başka kurum veya kuruluşlardan burs, ücret, kredi vb. yardım almıyor olması,

b) Duyurular


TEB sınav tarihi, o yıla ait katılım koşulları ve kriterleri TED Genel Merkezi tarafından belirlenen illerdeki İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla ve Türk Eğitim Derneği web sayfasından duyurulur.


Bursluluk sınavı başvuruları internet üzerinden online olarak alındığından, başvuru sırasında herhangi bir belge istenmemektedir. Adaylar online başvuruda belirtikleri her durumu mülakat aşamasında belgelemek zorundadır. Herhangi bir yanıltıcı-yanlış bilgiyle karşılaşılması durumunda aday değerlendirme dışı bırakılmaktadır. Online başvuru öncesinde, “sınav kılavuzu” mutlaka dikkatlice okunmalıdır.

c) Başvuruların Alınması


TEB için yapılan tüm başvurular ilan edilen son başvuru tarihi esas alınarak kabul edilir. Bu süre içerisinde başvuran öğrencilerin, istenen bilgilerinin web üzerinden eksiksiz olarak girilmiş olması gereklidir. Aksi takdirde başvurular kabul edilmez. Tam Eğitim Bursu kriterlerine uygun olan öğrenciler sınava girmeye hak kazanır.


Başvurular TED tarafından açıklanan tarihteki mesai saati başlangıcı ile son tarihteki mesai saati bitimi arasında yapılır.

d) Başvuruların Değerlendirilmesi


TEB için yapılan başvuruların değerlendirilmesi başvuru tarihinin sona ermesinden itibaren başlar ve değerlendirilmesi TED Genel Merkezi’nin ilgili birimince yapılır. Bu değerlendirme sonucunda sınava girebilecek öğrenciler internet üzerinden sınav giriş kartlarına ulaşırlar.

e) Yazılı Sınav 


Türk Eğitim Derneği (TED) Tam Bursluluk Sınavı 2017 için son başvuru tarihini belirledi. Bu sınava sadece 4. sınıf öğrencileri ile ortaokul öğrencileri katılabildi. Sınav şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen sınava belli özellik ve kriterlere sahip öğrenciler girebildi. Öğrencilerin ekonomik durumlarının da değerlendirme kapsamına alınacağı sınava binlerce öğrenci katıldı.

TED Okullarına alınacak öğrencilerin ilk seçimi Tam Eğitim Bursu yazılı sınavı ile yapılır. Belirlenen adaylar Nisan ayı içinde TED tarafından belirlenen sınav merkezlerinde sınava katılırlar. Sınav merkezi olan TED okulları gerekli ön hazırlıkların yapılabilmesi için duyuru süresi içerisinde bilgilendirilir.


Sınav merkezine farklı illerden gelecek öğrenciler ile bir velisinin yol masrafları TED tarafından karşılanır.

f) Mülakat ve İnceleme


Sınavı takiben bildirilen zamanda, yazılı sınavda başarılı olan, kontenjan dahilinde belirlenen sayıda öğrenci ve aileleri evlerinde ziyaret edilir. Bu ziyaretlerde, öğrencilere alan uzmanları tarafından standart psikolojik testler uygulanır, ailenin sınav başvurusunda verdiği bilgilere ilişkin belgeler incelenir. 

g) Sonuçların Açıklanması ve Öğrencilerin Yerleştirilmesi


Tam Eğitim Bursu Sınavı’na giren tüm adayların sonuçları TED’in internet sitesinde yayınlanır. Mülakat ve inceleme aşamasında da olumlu görülen öğrencilerin sonuçları TED Genel Merkezi tarafından bildirilir. Söz konusu öğrenciler sonuçların açıklanmasını takiben TED tarafından belirlenen kayıt süresinde kontenjanlar dahilinde TED Okullarına ve Adana Bekir Sapmaz Yurdu’na kayıt için başvururlar.


KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 9 ay önce

Servan kardes, baska bir yerde kesin olmamak kaydiyla mart ayinda sinav sonuclanacagi ev ziyaretlerinin hemen mart ayinda yapilacagi yaziliydi. Burada ise temmuz ayi deniliyor. Olmazsa telefonla ogrenip burada paylasalim.

Misafir Avatar
Servan 9 ay önce

Arkadaşlar sınav gec yayınlanıyor temmuzda

Misafir Avatar
Şeyma 9 ay önce

Peki kazanmayan lar da sonucu nerden öğrenecek

Misafir Avatar
ali 9 ay önce

Arkadaslar ted sinavi ile ilgili daha önce sordugum sorulara cevap alamadim. Cevap verebilir misiniz. Tesekkurler.

Misafir Avatar
Züleyha 9 ay önce

Kazanan kişileri arayacaklar.

Misafir Avatar
ali 9 ay önce

Arkadaslar 2017 ted sinavi sorulari 1- Ne zaman, nereden yayinlanacak. 2-Sinav sonuclari ne zaman aciklanacak.

Misafir Avatar
Mehmet 9 ay önce

Ne zaman açıklanacak

Misafir Avatar
yusuf 9 ay önce @Mehmet

sınav ne zaman açıklanacak

Beğenmedim (5)
Misafir Avatar
Fatma 9 ay önce

4.sınıf sınav soruları ne zaman açıklanacak aileler ne zaman aranacak bi cevap alabilirmiyim