Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) İşçi Alımları için Başvurular Sürüyor. TTK İşçi Alımında Başvuru Şartları Neler?
Geçtiğimiz yılın son haftalarında Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na 1500 işçi istihdamının sağlanması için TTK Yönetim Kuruluna yetki verilmişti. Akabinde Zonguldak İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu bu alımların kura ile yapılacağını beyan etmişti. İşçi adayları TTK'ya yapılacak olan alımlar için başvuru tarihlerinin açıklanmasını dört gözle bekliyordu. Merakla beklenen TTK işçi alım ilanı yayınlandı...

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinin yeraltı işyerlerinde 4857 sayılı İş Kanununa tabi daimi işçi statüsünde “Pano-ayak üretim işçiliği” sanatında çalıştırılmak üzere, 09.08.2009 tarihli ve 27314 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre Zonguldak, Bartın ve Karabük İş Kurumu vasıtası ile başvuranlar  arasından, Noter  tarafından yapılacak olan kura çekimi ile tespit edilmek suretiyle aşağıdaki şartlara haiz olan; 

Zonguldak ilinden 700, Bartın ilinden 200 ve Karabük ilinden 100 olmak üzere toplam 1000  yeraltı “Pano-ayak üretim işçisi” alınacaktır.

 BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANILACAK ŞARTLAR

- İlan tarihi itibari ile 18 yaşını tamamlamış olmak,
- En az İlkokul mezunu olmak,
- İlan tarihi itibari ile 32 yaşından gün almamış olmak,
- Askerlikle ilişiği olmamak,
- Zonguldak, Bartın veya Karabük illerinde ikamet ediyor olmak,

Başvuranlar arasından işe girmeye hak kazanacak adayları tespit etmek amacıyla;

Zonguldak 700 işçi alımı için; 02-03 Mart 2019 tarihlerinde,  Zonguldak Site (Bahçelievler) kapalı Spor salonunda,

Bartın 200 işçi alımı için; 02-03 Mart 2019 tarihlerinde, Amasra Müessese Müdürlüğü sinema salonunda,

Karabük 100 işçi alımı için; 02-03 Mart 2019 tarihlerinde,  Karabük Nikah salonunda, saat 09.00’da başlamak üzere Noter tarafından kura çekimi yapılacaktır.

Kura çekimi sonucunda işe girmeye hak kazanan adaylar; Kurumumuzca sevk edilecekleri tam teşekkülü hastaneler tarafından, 20.06.2012 tarih ve 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kurallarına uygun olarak hazırlanan TTK Beden Gücü Yönergesinin hükümlerine göre yapılacak olan sağlık muayeneleri sonucunda alacakları “Yeraltında pano-ayak üretim işçiliği sanatında çalışır” kararlı sağlık raporlarına müteakip işe başlatılacaklardır.

Zonguldak, Bartın ve Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce, 12.02.2019 tarihinde başlayacak olan 5 günlük işçi alım ilanı süresi içinde, şartlara haiz olan adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adrese göre Zonguldak, Bartın veya Karabük İş Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Taş Kömürü Kurumuna İşçi Alım Süreci Nasıl Gelişti

Türkiye Taş Kömürü Kurumuna (TTK) 1500 işçi alımı için bekleyiş sürüyor Kura ile yapılacak olan TTK 2019 işçi alımları için başvuruların kabul edileceği tarihin açıklanması binlerce işçi adayı tarafından haftalardır takip edilen konular arasında başı çekiyor. TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu bu konuda 45 günlük takvimden bahsetmiş ve başvurular için Şubat ayını işaret etmişti. Kuraların Mart ayında çekilmesi bekleniyor.

TTK genel Müdürü Kazım Eroğlu şu önemli açıklamaları yaptı "İnşallah 12 Şubat tarihinde İş Kur vasıtasıyla müracaatlar alınmaya başlayacak. Yine çok farklı bir program sapması olmaz ise 2-3 Mart tarihlerinde kura çekimlerini yapmayı planlıyoruz. Bu kura çekimiyle 1000 kişi işe alınacak. Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile görüştüm, kendisinden de teyit ettim. Eğer programında bir sorun olmaz ise kendisi de bu kura çekimine katılmayı düşünüyor." şeklinde konuştu.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, geçen yıl planlanan TTK’ya işçi alımının 2019'a bırakılmasından tedirgin olduklarını ifade ederek, bu yıl da işçi alınmaması durumunda tavırlarını en sert şekilde göstereceklerini söyledi. Demirci, yetkililer tarafından işçi alımlarıyla ilgili maalesef önemli adımların atılamadığını söyledi. Ak Parti Zonguldak milletvekillerinin de bu konunun üzerinde yeterince durmadıklarını düşündüğünü anlatan Demirci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tavrımızı en sert şekilde göstererek ne gerekiyorsa onu yaparız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Çünkü bizim her zaman söylediğimiz sözler var. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu söylüyor, enerji bakanımız da bunu söylüyor, Maliye bakanımız da bunu söylüyor. Biz yerli üretime geçeceğiz diyorlar. İşçi almadan yerli üretime geçilmez. Zonguldak’ın altında 1 buçuk milyon ton kömür var. Bu kömür işçi ile çıkacaktır. Bunun için işçi alıp yer altındaki kömürün yer üstüne çıkarılması lazım."

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, TTK’ya 1500 işçi alımı sürecinin uzaması sebebiyle kamuoyundan gelen eleştirilerle ilgili soruları yanıtladı. Zonguldak Milletvekillerinin işçi alımıyla ilgili Ankara’ya yeterince baskı yapmadığı yönündeki eleştirileri yanıtlayan Uçar “Polat Türkmen ve Ahmet Çolakoğlu ile bu işi sıkı takip ediyoruz. TTK Genel Müdürümüzle birlikte Salı günü Ankara idik. Her şey tamam, Hazine ve Maliye Bakanlığından bir yazı bekliyoruz. O yazı da bugün yarın gelir” ifadelerini kullandı. İşçi alımının 2019 yerel seçimlere sarkacağı yönündeki söylemleri kabul etmeyen Hamdi Uçar “İşçi alımının yerel seçimlerle ilgisi yok. 1000+500 işçi alınacak biliyorsunuz. İlk etapta 1000 işçiyi o zamana kadar alacağız. İşçi alımı yerel seçimlere kalmayacak. Kamuoyunun bilgisi olsun” şeklinde konuştu.

Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürü Kazım Eroğlu, TTK'ya 1500 personel alımı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. TTK'ya personel alımı başvurularının ne zaman başlayacağını ve kuranın ne zaman çekileceğini değerlendiren Eroğlu; Ocak-Şubat aylarını işaret etti.

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu yapmış olduğu açıklamada; ''Kura çekimi Ocak ayının yarısından başlayıp Şubat ayının 1’ini bulur. Hazineden bugün yazı gelirse bir 45 günlük takvim var. Bu zorunlu takvim, biz buna müdahale edemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile TTK'ya alınması kesinleşen 1500 işçi alımına yönelik önemli bir gelişme daha yaşandı. Zonguldak İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu yapılacak olan alımların kura ile yapılacağını açıkladı. Sadece kura ile alımların olabileceğine dikkat çeken Demirsu, alımların kura ile birlikte mülakat şeklinde gerçekleştirilebileceğini ve bunun da TTK Genel Müdürlüğü tarafından belirleneceğini ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar geçtiğimiz günlerde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 1500 işçi alımı, ödenek yetersizliği yüzünden geciken projeler ve belediye başkan adayları ile ilgili soruları yanıtlamıştı. Kamuoyunda merak edilen TTK’ya işçi alım süreciyle ilgili artık son aşamaya gelindiğini belirten Milletvekili Uçar; ''TTK’ ya işçi alımı ile ilgili süreç devam ediyor. Şu anda Hazine Bakanlığı’nın onayı bekleniyor. Ondan sonra diğer yöntemlerle ilgili, usulleriyle ilgili, nasıl alacakları ile ilgili karar verilecek. Hangi tarihlerde ilan verecekler, onlara karar verecekler. Yılbaşına yetiştirmeye çalışıyoruz'' ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar yürürlüğe konuldu.

KamuAjans
Anahtar Kelimeler:
TTKİşçi Alımı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
murat 13 saat önce

ben balıkesirliyim orda ikamet ediyorum. neden başvuramıyorum

Misafir Avatar
Mücahid 2 gün önce

Yaş sınırı 35e çıkabilir elbette ama küçük çocukların ilk öğretimi bitirmesi yani hiç olmazsa okuma yazmasını öğrenmesini şart küçük çocukların o yaşta çalışmaya başlamaları kendi ayakları üstünde durmayı helal para kazanmasını öğrenmesini hiç kimseye muhtaç olmamasını öğrenmek açısından daha doğru olacaktır. Hırsızlık yapan nice çocuklar var sonuçta Allah göstermesin gerçekten.

Misafir Avatar
Durmuş çukur 3 gün önce

Kardeşim 18 yaşındaki çocuk bırakında okulunu okusun maden diye okulu bırakanlar var biraz akıllı olun yaww çıkartın yaş sınırını 35 e 18 yaşındaki cocuk ne anlar kömürden kazmadan kürekden hakkımızı yiyorsunuz haram olsun bundan sonra akp ye deyil oy 1 bir damla su dahi vermem sana oy veren ellerim kırılsın lan ak partiiiiiii

Misafir Avatar
Emine 5 gün önce

Neden 18 yaşındaki çocukları aliyosunuz yaşı 35 e çıkarmadınız çoluğu çocuğu olanların hakkını yediniz umutlarını yıktınız Allah sizi kahretsin küçücük çocuklar sanki üretim verecekler iki gün sonra işten kacacak

Misafir Avatar
Göker Cıbır 4 gün önce @Emine

Doğma büyüme zonguldaklıyım. İş güç olmadığı için kocaeliye göç ettik. Şimdi ikametim kocaeli diye başvuru yapamıyorum. İkamet dışında doğum yerinide keşke şartlara koysaydınız. Yazık oldu bizim gibi gençlere. Ekmeğimiz için göç etmiştik halbuki.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Vedat kiyak 1 hafta önce

Bizim hakkimiz yendi buna ses siz kalmylim hakkimizi arayalim toplanlim

Misafir Avatar
Ramazan 1 hafta önce

Artik her işi yüzünüze bulaştırmaya başladınız yaş sınırı 32 diye bir sürü insanın umudunu yıktınız insafsizlar

Misafir Avatar
Bülent 1 hafta önce

Bu şekil mi özgür ülkeyiz ise girmek için bile yaş sınırı var 32 yaşındayım böyle rezil birşey görmedim 35 yaşında işsiz insanımız var bumu istihdam Allaha havale olun Allahtan korkun

Misafir Avatar
Bi dost 1 hafta önce

Yaş sınırı 32 gün almamış olmak yazmışsın iz tam olarak neden bahsettiginizi bile bilmiyorsunuz yaş sınırı yine 31 inmiş kaç kişinin umudunu yiktiniz insafsizlar