PÖH alımları - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Polis Özel Harekat (PÖH) alımları ile ilgili olarak önemli ifadeler içeren açıklamalarda bulunmuştu. Polis olma, özellikle Özel Harekat Polisi (PÖH) olma hayali kuran binlerce genç vatandaş bu açıklamaları dikkatle takip etti. Akabinde 25. dönem POMEM Kadın PÖH alımına dair başvuru kılavuzu ve detaylar belli oldu. 17-27 Eylül tarihleri arasında başvurular kabul edildi. Uzatılan başvurular 30 Eylül tarihi itibariyle sona erdi.


Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak bir son dakika açıklamasında bulundu.

Çolak yaptığı açıklamada , alım süreci devam eden ve yeni yapılacak polis ile bekçilere değindi. Polis Akademisi olarak son 5 yılda 15 binden fazla komiser yardımcısı yetiştirdiklerini , eğitimlerini verdikten sonra teşkilata kazandırdıklarını söyleyen Çolak, bu rakamın sahada görev yapanların 4 'te 3 'ü olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra 91 bin polis adayını yetiştirdiklerini ifade eden Çolak , bu sayıyı EGM teşkilatına kazandırdıklarını ifade etti. Son dönemde toplamda 10 bin bekçi yetiştirdiklerini söyleyen Çolak, 5 yılda emniyet teşkilatının yeniden ayağa kalktığını ifade etti. 25. dönem POMEM kapsamında 500 özel harekat, 26. dönem POMEM kapsamında 7 bin polis memuru alımı için süreçlerin devam ettiğini ifade eden Çolak, son 5 yılda 1.5 milyon kişiyi mülakatlara aldıklarını söyledi. Üniversite mezunu 7 bin polis alımı için seçim aşamalarının sürdüğünü ifade eden Çolak, 2 bin komiser yardımcısı alımında da sürecin devam ettiğini söyledi. Öte yandan Yılmaz Çolak, 8 bin de bekçi alınacağını, bunların 2020 yılı sonuna kadar mezun edileceğini  söyledi.


Anayasa Mahkemesi, özel harekata KPSS şartı aranmadan polis alınmasını Anayasaya aykırı bulmadı. 


İŞTE AYM KARARININ GEREKÇESİ

3. 23. maddesiyle 3201 sayılı Kanun'un ek 24. maddesine eklenen üçüncü fıkra şöyledir:

"(Ek fıkra: 15/8/2016-KHK-671/26 md; Değişik fıkra: 3/10/2016-KHK-676/28 md; Aynen kabul: 9/11/2016-6757/23 md.) Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunları, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. Bu fıkra kapsamında alınacak olanların eğitim süresi ve eğitim şekline ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Bakanlık tarafından belirlenir. "

D. Kanun'un 23. Maddesiyle 3201 Saydı Kanun'un Ek 24. Maddesine Eklenen Üçüncü Fıkranın Birinci Cümlesinde Yer Alan "...Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın,..."İbaresinin İncelenmesi

1. İptal Talebinin Gerekçesi

62. Dava dilekçesinde özetle; dava konusu kuralla özel harekat birimine alınacaklar için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) şartının aranmamasmın öngörüldüğü, bu durumun hiçbir objektif liyakat ölçütünün kullanılmaması sonucunu doğuracağı ve objektif ölçütleri dışlayan, siyasi, şahsi ilişkilerin etkili olduğu keyfi tercih ve uygulamalara neden olabileceği belirtilerek kuralın Anayasa'nm 2. maddesine aykırı olduğu ileri sürülmüştür.

2. Anayasa'ya Aykırılık Sorunu

63. 3201 sayılı Kanun'un ek 24. maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinde özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olan, en az lise veya dengi okul mezunlarının KPSS şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabileceği belirtilmiş olup söz konusu cümlede yer alan "...Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın,..." ibaresi dava konusu kuralı oluşturmaktadır.

64. Olağanüstü hal kapsamında alman tedbirler uyarınca çok sayıda kamu görevlisi meslekten ihraç edilmiştir. Meslekten ihraç edilen kamu görevlileri arasında güvenlik görevlileri de bulunmaktadır. Bu bağlamda söz konusu kuralın olağanüstü halin ilanına neden olan tehdit veya tehlikelerin bertaraf edilmesine yönelik olduğu söylenebilir. Ancak kural olağan dönemde geçerli olan bir kanunda değişiklik yaptığından sürekli bir etkiye sahiptir. Bu durum kurala olağanüstü halin dışına taşan genel düzenleme niteliği vermektedir. Bu nedenle anayasal denetimin Anayasa'nm olağan hukuk düzeni yönünden öngördüğü kurallar çerçevesinde yapılması gerekir.

65. Kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi hukuk devleti olmanın gereğidir. Bu nedenle kanun koyucunun hukuki düzenlemelerde kendisine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini göz önünde tutarak kullanması gerekir.

66. Anayasa'ya uygunluk denetiminde kanun koyucunun kamu yararı anlayışının isabetli olup olmadığı değil, incelenen kuralın kamu yararı dışında belli bireylerin ya da grupların çıkarları gözetilerek yasalaştırılmış olup olmadığı incelenebilir.

67. Dava konusu kuralda öngörülen düzenleme, özel harekat biriminde istihdam edilecek adayların tümü için geçerli, soyut ve genel hüküm niteliğindedir. Bunun yanı sıra kanun koyucu kural ile terörle mücadelede etkinliği artırmayı hedeflediğini kuralın gerekçesinde "...terörle mücadelede etkinliği artırmak amacıyla, en az lise ve dengi okul mezunu, yirmisekiz yaşından gün almamış ve askerlik hizmetini tamamlamış isteklilerin fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitimi merkezlerine alınması düzenlenmektedir" demek suretiyle ortaya koymuştur. Dolayısıyla kuralın kamu yararı amacı dışında bir amaçla getirildiği söylenemez.

68. Belirli yaş ve eğitim koşulunu taşıyanlar, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarında başarılı olmaları halinde kural uyarınca KPSS şartı aranmaksızın polis meslek eğitim merkezlerine alınabileceklerdir. Polis meslek eğitim merkezlerine alınan kişiler, öğrenci statüsünde olup bunların kamu görevlisi olarak kabul edilmeleri mümkün değildir. Bu kişilerin polis memuru olarak atanmaları, polis meslek eğitim merkezindeki eğitimlerini başarıyla tamamlamalarına bağlı olduğundan atandıkları tarih itibarıyla kamu görevlisi statüsünü kazanmaları söz konusu olacaktır. Kural kapsamındaki kişilerin kamu görevlisi olmadığı ve özel harekat biriminde görevli polislerce icra edilen görevin özelliği dikkate alındığında, bu birimde görev yapacaklara ilişkin olarak polis memurluğuna atanma öncesi dönem bakımından getirilen kuralla özel harekat birimince yerine getirilen görevin gerektirdiği niteliklere uygun öğrenci alınmasının amaçlandığı anlaşılmaktadır. Söz konusu görevin niteliklerinin gözönünde bulundurulduğu anlaşılan kurala göre ancak belirli bir eğitim koşulunu sağlayanların bu kapsamda başvuru yapabileceği, başvuran kişilerin de bilgi ve liyakatlerinin kuralın öngördüğü fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla değerlendirilmesinin mümkün kılındığı gözetildiğinde kuralın keyfi tercih ve uygulamalara yol açtığı söylenemez. Bu yönüyle daha sonra özel harekat biriminde istihdam edilmek üzere öğrenci statüsü ile polis meslek eğitim merkezine alınacak kişilerin belirlenmesinde KPSS koşulu aranmamasında adalet ve hakkaniyet ölçütlerine aykırı düşen bir yön bulunmamaktadır.

69. Açıklanan nedenlerle kural Anayasa'nm 2. maddesine aykırı değildir. İptal talebinin reddi gerekir.

Haşan Tahsin GÖKCAN, Serdar ÖZGÜLDÜR ve Recep KÖMÜRCÜ bu görüşe katılmamışlardır. 

Loading...
Anahtar Kelimeler:
PolisEGMPöhÖzel Harekat
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tarih 19 saat önce

Arkadaşlar pöh ve bekçi başvuruları devam esiyor mu

Misafir Avatar
Ali 6 gün önce

Hakkım helal olmasın.

Misafir Avatar
Merve kılıç 1 hafta önce

Merve arkadaşimiza katiliyoruz 2016 da olmadigi Gibi gelecek alimlarda kpss puan sarti olmasin

Misafir Avatar
Merve kılınç 1 hafta önce

Kesinlikle artik puan şarti olmasin bu devlet icin seve seve canini verecek olan herkes basvursun düsunsenize bu millet icin hic dusunmeden kanini verecek insanlar puan alamadiklari icin devletimiz bu insanlari kazanamiyo artik puan sarti olmasin herkes girsin bu arada polisliktede puan şarti olmasin

Misafir Avatar
Merve kılınç 1 hafta önce

Kesinlikle artik puan şarti olmasin bu devlet icin seve seve canini verecek olan herkes basvursun düsunsenize bu millet icin hic dusunmeden kanini verecek insanlar puan alamadiklari icin devletimiz bu insanlari kazanamiyo artik puan sarti olmasin herkes girsin bu arada polisliktede puan şarti olmasin

Misafir Avatar
SORUN 2 hafta önce

Arkadaşlar sizi dusunce bolumunde problem mi var yoksa cahil özgüveni mi nasıl 4 YILINI VERMIS ADAMLA on lisans ve UNI OKUMAMIŞ BIRIS AYNI PUAN UZERINDEN DEGERLENDIRILSJN NASIL NOT BENCILLIKTIR SIZDEN KISMEYE FAYDA GELMEZ.4 YILImizi VERdik ve bizim sorularimiz sizin sorularinizdan daha zor neden aynı puanla değerlendirelim biraz saksiyi çalıştırın.

Misafir Avatar
Muhammed 3 hafta önce

Özel harekat olmak istiyorum

Misafir Avatar
nergiz 3 hafta önce

peki teşklattan mı alınacak pöh yoksa normal lise mezunu olarak mı