ABONE OL

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar? Üniversitelerin 2020 Yılı Öğretim Görevlisi, Akademik Personel İlanları!

Türkiye’de üniversite sayısının çoğalmasıyla birlikte öğretim görevlileri ihtiyacı artmaktadır. Üniversiteler yayınladıkları iş ilanlarıyla öğretim görevlisi alımları yapmaktadır. Akademisyen olmak ve okuduğu üniversitede kalarak kariyer yapmak bir çok gencimizin hayalidir. Üniversitelerde ders vermekle yükümlü olan öğretim elemanları, akademik personel ilanları, görevlendirme esasları ve ücret bilgileri haberimizde.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda öğretim görevlisi "Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır." şeklinde tanımlanmıştır. Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere öğretim görevlileri üniversitelerde ders vermek amacıyla istihdam edilirler.

2020 Yılı Üniversiteler Öğretim Görevlisi, Akademik Personel Alım İlanları

İlan detaylarına ulaşmak için ilgili ilanın başlığına tıklayabilirsiniz!

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ 26 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru: 05.11.2020)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 36 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 06.11.2020 (Mesai Bitimi)

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ 40 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 04/11/2020)

- KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 6 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru işlemleri 19.10.2020 – 02.11.2020 tarihleri arasında yapılabilecektir.)

GAZİ ÜNİVERSİTESİ 7 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALACAK (Başvuru işlemleri 19.10.2020 – 02.11.2020 tarihleri arasında yapılabilecektir.)

ANKARA KALKINMA AJANSI 4 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALACAK (Başvuru Tarihleri: 19.10.2020 - 02.11.2020 tarihleri arasındadır)

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 5 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru Tarihleri: 19.10.2020 - 02.11.2020 tarihleri arasındadır)

- DÜZCE ÜNİVERSİTESİ 9 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru Tarihleri: 19.10.2020 - 02.11.2020 tarihleri arasındadır)

- GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ 12 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 02.11.2020)

- BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 8 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru tarihi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten (19 Ekim) itibaren 15 (onbeş) gündür)

- SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 6 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru tarihi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten (19 Ekim) itibaren 15 (onbeş) gündür)

- SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 14 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 02.11.2020)

- GAZİ ÜNİVERSİTESİ 50 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru tarihi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten (19 Ekim) itibaren 15 (onbeş) gündür)

- AMASYA ÜNİVERSİTESİ 3 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru tarihi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten (19 Ekim) itibaren 15 (onbeş) gündür)

- TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ 14 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 6 Kasım 2020)

- FIRAT ÜNİVERSİTESİ 17 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 3 Kasım 2020)

- TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ 13 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 02.11.2020)

- SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 1 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 02.11.2020)

- KARABÜK ÜNİVERSİTESİ 27 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son başvuru tarihi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten (19 Ekim) itibaren 15 (onbeş) gündür)

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ 25 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (02.11.2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar)

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ 27 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (ilanın yayımlandığı 16 Ekim tarihinden itibaren 15 (on beş) gün içerisinde)

IĞDIR ÜNİVERSİTESİ 22 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvurular 16.10.2020 – 30.10.2020 tarihleri içerisinde yapılacaktır.)

Öğretim Görevlisi Nasıl Görevlendirilir?

Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler.

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına başvuracak olanlar hariç olmak üzere öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır.

Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olabilmek adına YÖK üzerinden verilecek akademik personel duyurularının takip edilmesi gerekmektedir. Yüksek Öğretim Kurumu'nun belirlediği şartlar kimi zaman farklılık gösterebilir. Bu şartlardan birisi de başvuru sürecidir. Kişiye özel olarak verilen başvuru süresince gereken şartlar sağlanmamış ise başvuru kabul edilmez.

Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir.

Öğretim Görevlisi Haftada Kaç Saat Ders Verir? Ne Kadar Ücret Alır?

Öğretim görevlisi haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür. Ancak yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapacak olan öğretim görevlileri için ders yükü aranmaz ve bunlara ders ücreti ödenmez. Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan 22/2/2018 tarihli ve 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 34 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamındakiler de dahil olmak üzere uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine talepleri üzerine ve üniversite yönetim kurulunun uygun görmesi halinde ders görevi verilebilir. Bu şekilde ders görevi verilen uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine haftada on iki saati aşan ders görevleri için haftada on saate kadar 2914 sayılı Kanunun 11 inci maddesinde yer alan esaslar çerçevesinde öğretim görevlileri için belirlenmiş olan ek ders ücreti, gösterge rakamı üzerinden ek ders ücreti ile sınav ücreti ödenir.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.