Her yıl binlerce alım yapılan güvenlik koruculuğu günümüzde 60 binlere ulaşan personel sayısına ulaşmış durumda sadece geçtiğimiz yıl 25 bin güvenlik korucusu hizmete başlaması için alım yapılmıştı. Silahlı olarak görevlendirilen köy korucuları köylerde görev yapan jandarmalara da destek sağlaması açısından önemli bir görevi üstleniyor.

Özellikle doğu illerinde Askeri personel ile sırt sırta mücadelede etkin rol alan köy korucuları devleti bekçileri olarak gözünü budaktan sakınmıyor. Daha önce geçici köy korucusu olarak adlandırılan korucular sonrasında yapılan düzenleme güvenlik korucusu ünvanını almıştı. Köy korucularının belirlenmesinde en büyük etken ise korucu olarak görev alan kişilerin görev yapacakları bölgelere hakim olması ve herhangi bir acil durumda askeri personele destek verebilecek kabiliyette olmaları düşünelerek belirleniyor.

Köy korucusu kime denir; Köy korucusu 26 Mart 1985 tarihinde 442 sayılı Köy Kanunun 74. Maddesinde yazan, muhtarlığın önerisi, kaymakamlığın uygun görmesi ile gönüllü ya da valiliğin önerisi ve İçişleri Bakanlığının uygun görmesi ile görev yapan silahlı personeldir İdari olarak mülki amirlerine, mesleki olarak Jandarma komutasının altındadırlar. Köy korucusu, kırsal bölgelerde güvenlik güçlerine yardımcı olan sivil görevliler olarak da adlandırılabilirler.

Köy korucuları ne iş yaparlar, görevleri; Köy korucuları terörle mücadelede çok önemli bir yere sahiptirler. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yaparlar. Köy korucuları bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamakla görevlendirilmişlerdir. Başbakanlık tarafından çıkarılan KHK ile terörle mücadele de kolluk kuvvetlerine büyük yarar sağlayan geçici köy koruyucularının ismi "güvenlik koruyucusu" olarak değişmiştir. Köy korucularının maaşları asgari ücret üzerinden ödenirken 2019 yılında köy korucu maaşları 2.020,00 TL olarak ödenmektedir.

KÖY KORUCUSU OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR:

T.C. vatandaşı olmak

Türkçe okur-yazar olmak

Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak

Kamu haklarından mahrum bulunmamak

Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak

Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak

Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak

Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak

Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veyahut vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Samet 1 gün önce

Seyihtan kardeş koruculuk için devlet kadro vermesi lazım başka da bşey lazım değil baba seyithanım alım yok alım bana

Misafir Avatar
Diyar 3 gün önce

Ya Allahtan korkun daha dün göreve başlayan bekçi 5070 lira alırken güvenlik korucularını kandırıp 2200 tl ile kandırarak işe koyuyursunuz vicdanen rahatmısınız Allahtan da mı korkmuyorsunuz millet aç perişan mecbur kaldığından dolayı bu işi yapıyor ama kimsenin hakkı kimsede kalmaz Allah var yukarda er yada geç

Misafir Avatar
Fatıh 3 gün önce

ERZURUM OLTU YA ne zaman alım olacak korucu sayın bakanım lütfen 3 yıldır gönüllü korucuyuz kadro bekliyoruz lütfen birazda bizi düşünün

Misafir Avatar
Sidar 3 gün önce

Sayın bakanım duymuyormusun bu kadar yorum yapan gençleri duymuyormusun sayın bakanım umudla bekliyenler

Misafir Avatar
Mükremin 3 gün önce

Yaa geçin artık bu nasl olunur müracaat sartlarini felan alim bekliyoruz alim yeter yaa biktik bu boş yayinlarinizdan türkiye geneli alim yapin elazığ palu ilçesine korucu alimi bekliyoruz

Misafir Avatar
Nazife 6 gün önce

Çok madurum kurcu olmak istyorum

Misafir Avatar
Necmettin BASYAM 1 hafta önce

Kahramanmaraş pazarcik nezaman verilecek korucu

Misafir Avatar
SEYİHAN 1 hafta önce

Koruculuk için neler lazım yardımcı olurmusunuz