Muvazzaf Subayların Hakları Nelerdir? Deniz Kuvvetleri Mühendis, Öğretmen Subay Alım Süreci!

TSK muvazzaf subay alım süreci... Türk Silahlı Kuvvetleri 2019 yılı dış kaynaktan muvazzaf subay alımı için başvuru kılavuzunu yayınlamış ve akabinde başvurular kabul edilmişti. Muvazzaf Subay adayları seçim aşaması faaliyetlerine katıldıktan sonraki süreçte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından eğitime katılış ve kayıt için çağrıldılar.

1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına dış kaynaktan mühendis ve öğretmen sınıfı muvazzaf subay temini seçim ve değerlendirme aşamaları tamamlanmış olup, aday bazında sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

2. Kayıt Hakkı Kazanan adayların eğitimleri 09 Aralık 2019 Pazartesi gününden itibaren Subay Yetiştirme Okul K.lığında/Heybeliada/İSTANBUL başlayacaktır.    

3. Kayıt Hakkı Kazanan adayların 09 Aralık 2019 Pazartesi günü 09.00`dan itibaren en geç saat 17.00'a kadar EK-1'deki Adayların Beraberinde Getireceği Malzeme/Belge Listesi ve Eğitim Öncesinde Yapılması Gerekenler çizelgesindeki malzeme/belgeler ile birlikte Heybeliada Subay Yetiştirme Okul K.lığına katılış yapması gerekmektedir. Söz konusu tarih ve saate kadar katılış ve kayıt yaptırmayan adayların adaylıkları sonlandırılacak, yasal mazeretler hariç ilave süre verilmeyecektir.  

4. Sınav aşamalarında başarılı olan, ancak kontenjana giremeyen adaylara kayıt hakkı kazanan adayların katılış durumuna göre 10-11 Aralık 2019 tarihlerinde telefon (kayıtlı telefon numarasına) ile bilgi verilecektir. 

5. Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları devam etmektedir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz sonuçlanan adayların her ne aşamada olursa olsun adaylıkları sonlandırılacak ve ilişikleri kesilecektir. 

6. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıt esnasında aşağıdaki hususları yerine getirmeleri gerekmektedir: 

a. Kesin kayıt için istenen belgeler; 

  (1) Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 

  (2) 6 adet biyometrik fotoğraf (arkasına isim ve TC Kimlik No. Yazılmış),

  (3) İkametgâh ilmuhaberi (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

  (4) Adli Sicil Raporu (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

  (5) Terhis Belgesi veya Askerlik Durumu Gösterir Belge (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

  (6) Mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

  (7) Yabancı dil notunu gösterir belge,

  (8) Noter Onaylı Taahhütname (EK-2 'de Örneği bulunan),

  (9) Olumlu sağlık raporu.

b. Kayıt işlemleri için istenen belgeler mavi plastik telli dosya içerisinde ve yukarıda belirtilen sıraya göre hazırlanarak getirilecektir. (Belgeler delinmeyecek her biri şeffaf dosyalara konularak mavi plastik telli dosyaya yerleştirilecektir). 

c. Noter onaylı yüklenme senedi, eğitim merkezleri tarafından katılış işlemleri esnasında yaptırılacaktır. 

Ek :

Ek-1 - Adayların Beraberinde Getireceği Malzeme/Belge Listesi ve Eğitim Öncesinde Yapılması Gerekenler

Ek-2 - Taahhütname

İLETİŞİM BİLGİLERİ :

Katılış ve Kayıt Adresi : Heybeliada Subay Yetiştirme Okul Komutanlığı Heybeliada/İSTANBUL

Dz.K.K.lığı İletişim No. : 0 216 3510065 ( Dâhili 4101-4102) 

SINAV SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

EK-1 BELGESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

EK-2 BELGESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MUVAZZAF SUBAY KİME DENİR? HAKLARI NELERDİR?

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve sayfanın müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

Muvazzaf subay adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmelerini müteakip, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler "Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi"ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, "Teğmen" rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın okulundaki kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır. Özel Kuvvetler Komutanlığında kontenjana giren adaylar yürürlükteki mevzuat esaslarına göre eğitime planlanırlar.

ÖZLÜK HAKLARI

Rütbe Bekleme Süreleri: 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda muvazzaf subaylar için belirlenen rütbe bekleme süreleri, dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanlar için de uygulanır.

Atama ve Yer Değiştirme: Dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanların kıt'a, karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Sağlık: Dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanların ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kimselerin sağlık işlemlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu hükümleri uygulanır.

İzin İşlemleri: Temin edilen muvazzaf subay adayları "Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi" süresince, TSK Sınıf Okulları Yönetmeliği hükümlerine tabidirler.
Yukarıda belirtilen haller dışında; muvazzaf subaylığa alınanların izin işlemleri, 926 sayılı TSK Personel Kanunu ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği ile TSK İzin Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

Konuttan Faydalanma: Kuvvet Komutanlığı tahsis yetkisindeki konutlardan MSY 319-2 (B) TSK Konut Yönergesi esaslarına uygun şekilde istifade ederler.

MALÎ HAKLARI

1- 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda emsali rütbe ve derecedeki muvazzaf subaylar hakkında uygulanan aylık, tazminat, yan ödeme ve diğer mali ve sosyal haklardan istifade ederler.

2- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile İlişkileri:

a-5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilişkilendirilirler ve bu Kanunun subaylara tanıdığı bütün haklardan aynen faydalanırlar.

b-205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu çerçevesinde OYAK Kurumunun daimi üyesidirler.

3-Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapan personel için ilave mali haklar bulunmaktadır.

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Vedat Arsu 3 ay önce

Subay olmak