MSÜ 2019 sınavı geçtiğimiz haftalarda yapılmış ve binlerce askeri üniversite öğrenci adayı sınavda ter dökmüştü. Akabinde MSÜ öğrenci adayları sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi dört gözle bekliyor. Sınav sonuçlarına göre MSÜ okul tercihlerini gerçekleştirecek olan askeri öğrenci adayları için merak edilen bilgileri Kamu Ajans olarak haberleştirdik.


MSÜ SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öğrenci Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yayınladığı sınav takvimine göre; 2019 MSÜ sınav sonuçları, 26 Nisan Cuma günü belli olacak. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı sonuçlarının açıklama saati henüz tam olarak belli değil. Ancak uzmanlar, sabah ve öğle saatlerinde adayların mutlaka ÖSYM aday işlemleri sayfasını ve ilgili sonuç sayfasını kontrol etmesini öneriyor.

Askeri öğrenci adayları, ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden T.C kimlik numarası ve aday şifreleri ile sisteme giriş yaparak sınav sonuçlarını görüntüleyebilecekler. Aynı zamanda ÖSYM mobil uygulaması aracılığıyla da sınava girenlerin sonuçlarına erişmesi mümkün hale getirilmiştir.

MSÜ sınav kılavuzu uyarınca açıklanan kriterler arasında; adayların yaşadıkları ikamet adresine ayrıca bir sonuç belgesinin gönderilmeyeceği belirtilmiştir. İnternet ya da mobil uygulama üzerindeki sonuç sayfasında ilan edilen bilgiler, adaylara tebliğ hükmünde olacaktır ve bu bilgilerin yasal bağlayıcılığı söz konusudur.


MSÜ 2019 PUANI NASIL HESAPLANIR?

Sınava girenlerin her test için verdikleri doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevapların toplamından yanlış cevapların dörtte biri çıkarılacak. Kalan doğru cevap sayısı adayın ham puanını verecek. Bütün adayların ham puanları ile o testin ortalama ve standart sapması hesaplanacak. Ortalama ve standart sapmalar kullanılarak adayın sınav puanının oluşturulmasında ilk basamak tamamlanacak. Daha sonra testlerin ağırlık katsayıları kullanılarak ağırlıklı puanların hesaplaması yapılacak. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında temel şart adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin en az bir tanesinden 0,5 ve üzerinde ham puan almış olması. Bu koşulu sağlamayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanmayacak. Bütün adayların puanları en küçük 100 en büyük 500 olarak dönüştürülecek. Bu dönüştürmenin ardından ise;

MSÜ-SAYISAL (SA),
MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),
MSÜ-SÖZEL (SÖ),
MSÜ-GENEL (GN) puanları ortaya çıkacak.

HANGİ OKUL İÇİN HANGİ PUAN İSTENECEK?

Yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;

KHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

DHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı

HHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı

Kara Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

Deniz Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

Hava Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

Bando Asb.MYO: 2019-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

MSÜ SINAV SONUÇ BELGESİNİN DOĞRULUĞU NASIL KONTROL EDİLİR?

ÖSYM, 2019-2020 eğitim öğretim yılı için Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek Askeri Öğrenci Belirleme Aday Belirleme Sınavı ikinci seçim aşamalarına çağrılacak adayları tespit etmek için MSÜ sınav sonuç belgesindeki bilgileri kullanır. ÖSYM, adayların herhangi bir mağduriyet yaşamaması ya da itiraz hakkı saklı tutulmak üzere kafalarındaki soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için askeri öğrenci adaylarına sonuç belgelerini doğrulama sistemini hizmete sunmuştur. “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” adı verilen hizmet kapsamında kullanılmak üzere, sınav sonuç belgelerinin en alt kısmına bir kod basılır. “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” adı verilen bu kod her aday için farklı olarak rastgele seçilir. Adaylar bu kod yardımcıyla sonuç belgelerini kontrol edebilirler. Bahsedilen sonuç belgesi doğrulama sistemine adaylar, sonuç belgesi kontrol sistemi sayfası üzerinden ulaşabilirler.

2019 MSÜ TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından astsubay ve subay adayları, öncelik sırası kapsamında okul tercihlerini ve ikinci seçim aşamalarına katılım tarihlerini belirleyebilecekler. ÖSYM sonuç açıklama takvimi dikkate alındığında, askeri okul tercihleri 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında yapılabilecek.

Tercih tarihleri, Milli Savunma Bakanlığının açıklaması doğrultusunda, adayların ikinci aşamaya çağrılmaları için büyük önem taşır. Belirlenen tercih tarihlerini kaçıran adayların yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ya da Meslek Yüksekokullarında eğitim görmeleri söz konusu değildir. 


MSÜ NEDİR?


Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak, 31 Temmuz 2016'da kurulan askeri yükseköğretim kurumu MSÜ, gençleri vatan savunmasında hizmet için ve prestijli bir gelecek için yetiştirmeyi hedefliyor. MSÜ, harp okulları, meslek yüksekokulları ve enstitülerden oluşuyor.

Üniversite bünyesinde Ankara'da Kara Harp Okulu, Tuzla'da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy'de Hava Harp Okulu, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir'de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara'da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü yer alıyor.

KamuAjans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kerem 3 gün önce

Bando subaylık 2019 mülakatı ne zaman

Misafir Avatar
Akif 1 hafta önce

Msü puanı ham puandır okul puanı eklenmeyecektir...

Misafir Avatar
Egemen 2 hafta önce

7 Nisa’nda girdiğimiz sınav nezaman açıklanacak acaba

Misafir Avatar
Taha eroğlu 3 hafta önce

Kimliğim eski ve üzerinde fotoğraf yok sıkıntı olurmu ki

Misafir Avatar
merve 3 hafta önce @Taha eroğlu

olabilir

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Ahmet 3 hafta önce

Allah tüm askerlerimizi korusun inşAllah biz vatan sevdalısıyız

Misafir Avatar
Hamza 3 hafta önce

2019 1'nci dönem sınavları konya'da nerede yapılacak

Misafir Avatar
Seda 4 hafta önce

Açıklandı

Misafir Avatar
Ali 4 hafta önce

Sınav puanına okul puanı eklenecekmi