ABONE OL

2020 Yılı Üniversitelerin Öğretim Görevlisi, Akademik Personel Alım İlanları! Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?
Türkiye’de üniversite sayısının çoğalmasıyla birlikte öğretim görevlileri ihtiyacı artmaktadır. Üniversiteler yayınladıkları iş ilanlarıyla öğretim görevlisi alımları yapmaktadır. Akademisyen olmak ve okuduğu üniversitede kalarak kariyer yapmak bir çok gencimizin hayalidir. Üniversitelerde ders vermekle yükümlü olan öğretim elemanlarından, öğretim görevlileri hakkında merak edilenleri ilgili kanunda geçen ifadelere göre sizler için haberleştirdik.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda öğretim görevlisi "Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır." şeklinde tanımlanmıştır. Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere öğretim görevlileri üniversitelerde ders vermek amacıyla istihdam edilirler.

2020 Yılı Üniversiteler Öğretim Görevlisi, Akademik Personel Alım İlanları

İlan detaylarına ulaşmak için ilgili ilanın başlığına tıklayabilirsiniz!

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 4 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (30 Eylül'den itibaren l5 gün içinde)

DİCLE ÜNİVERSİTESİ 12 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, ilanın yayım tarihinden (30 Eylül) sonraki ilk iş gününden başlamak üzere 15 (onbeş) gündür.)

UŞAK ÜNİVERSİTESİ 19 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi 13.10.2020)

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ 11 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (İlanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten (28 Eylül) itibaren 15 gün içerisindedir.)

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 3 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (ilanın yayım tarihinden yani 25 Eylül'den itibaren 15 gün içinde)

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 3 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 09.10.2020)

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 18 AKADEMİK PERSONEL (Son Müracaat Tarihi: 09/10/2020 (Mesai Bitimi İtibariyle))

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2 AKADEMİK PERSONEL ALIMI (ilanın yayımlandığı tarihi izleyen 15 gün içinde)

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ 45 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (SON BAŞVURU TARİHİ: 08.10.2020)

- BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 12 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru: 07.10.2020 Çarşamba)

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 145 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Müracaatlar ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı 22 Eylül'den itibaren 15 gün içinde)

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ 47 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Bitiş Tarihi: 06/10/2020)

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 30 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Müracaatlar ilan tarihinden, 18 Eylül'den itibaren 15 gün içerisinde yapılmalıdır.)

Öğretim Görevlisi Nasıl Görevlendirilir?

Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler.

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına başvuracak olanlar hariç olmak üzere öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır.

Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olabilmek adına YÖK üzerinden verilecek akademik personel duyurularının takip edilmesi gerekmektedir. Yüksek Öğretim Kurumu'nun belirlediği şartlar kimi zaman farklılık gösterebilir. Bu şartlardan birisi de başvuru sürecidir. Kişiye özel olarak verilen başvuru süresince gereken şartlar sağlanmamış ise başvuru kabul edilmez.

Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir.

Öğretim Görevlisi Haftada Kaç Saat Ders Verir? Ne Kadar Ücret Alır?

Öğretim görevlisi haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür. Ancak yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapacak olan öğretim görevlileri için ders yükü aranmaz ve bunlara ders ücreti ödenmez. Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan 22/2/2018 tarihli ve 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 34 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamındakiler de dahil olmak üzere uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine talepleri üzerine ve üniversite yönetim kurulunun uygun görmesi halinde ders görevi verilebilir. Bu şekilde ders görevi verilen uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine haftada on iki saati aşan ders görevleri için haftada on saate kadar 2914 sayılı Kanunun 11 inci maddesinde yer alan esaslar çerçevesinde öğretim görevlileri için belirlenmiş olan ek ders ücreti, gösterge rakamı üzerinden ek ders ücreti ile sınav ücreti ödenir.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.