ABONE OL

2020 Yılı Üniversitelere Akademik Personel, Öğretim Görevlisi Alım İlanları! Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?
Yüksek öğretim kurumlarında okutulan dersleri vermek, uygulama yapmak veya yaptırmakla yükümlü olan öğretim elemanlarına öğretim görevlisi deniyor. Peki 2020 yılı üniversite öğretim görevlisi, akademik personel ilanları ile öğretim görevlisi olmak isteyenler için gerekli bilgiler neler?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda öğretim görevlisi "Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır." şeklinde tanımlanmıştır. Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere öğretim görevlileri üniversitelerde ders vermek amacıyla istihdam edilirler.

2020 Yılı Üniversiteler Öğretim Görevlisi, Akademik Personel Alım İlanları

İlan detaylarına ulaşmak için ilgili ilanın başlığına tıklayabilirsiniz!

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ 7 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi 12 Ağustos 2020'den itibaren 15 (onbeş) gündür)

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ 27 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi 11 Ağustos 2020'den itibaren 15 (onbeş) gündür)

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 7 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Duyuru Başlama Tarihi : 10.08.2020 Son Başvuru Tarihi : 24.08.2020)

SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ 18 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi : 24.08.2020)

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi 10 Ağustos 2020'den itibaren 15 (onbeş) gündür)

UŞAK ÜNİVERSİTESİ 4 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Duyuru Başlama Tarihi 10.08.2020 Son Başvuru Tarihi 25.08.2020)

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ 10 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi 10 Ağustos 2020'den itibaren 15 (onbeş) gündür.)

GAZİ ÜNİVERSİTESİ 4 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Duyuru Başlama Tarihi: 08/08/2020 Son Başvuru Tarihi: 22/08/2020)

- FIRAT ÜNİVERSİTESİ 6 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Duyuru Başlama Tarihi 7.08.2020 Son Başvuru Tarihi 21.08.2020)

- KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 27 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, 6 Ağustos'tan itibaren 15 gündür.)

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ 13 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, 6 Ağustos'tan itibaren 15 gündür.)

MERSİN ÜNİVERSİTESİ 30 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, 6 Ağustos'tan itibaren 15 gündür.)

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ 15 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 20/08/2020 Mesai bitimi)

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 18 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, 6 Ağustos'tan itibaren 15 gündür.)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvuru süresi, 5 Ağustos'tan itibaren 15 gündür.)

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ 49 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 19/08/2020)

- İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ 14 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (İlan son başvuru tarihi: 12.08.2020)

- İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ 18 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi : 12.08.2020)

- TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 15 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (SON BAŞVURU TARİHİ 12 AĞUSTOS 2020)

- KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ 3 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Adaylar, ilanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten 28 Temmuz 2020'den itibaren 15 (on beş) içerisinde Üniversitemiz Personel Daire Başkanlığı’na şahsen veya posta yolu ile başvuruda bulunacaklardır.)

- YALOVA ÜNİVERSİTESİ 16 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Müracaat süresi, ilanın yayın tarihinden 28 Temmuz'dan itibaren 15 gündür)

- KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ 27 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Başvurular ilanın yayın tarihi itibariyle 12 Ağustos 2020 tarihi mesai bitimine kadar Profesör ve Doçent kadroları için Rektörlük (Personel Dairesi Başkanlığına), Doktor Öğretim Üyesi kadroları için ilgili akademik birime şahsen yapılacaktır. Posta ile yapılan başvurular ve eksik belgeli dosyalar kabul edilmeyecektir.)

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 11 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi : 19.08.2020)

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ 12 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi 14.08.2020 (mesai bitimi saat:17.00’dir))

UŞAK ÜNİVERSİTESİ 26 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (Son Başvuru Tarihi: 13/08/2020 mesai bitimine kadardır.)

MUNZUR ÜNİVERSİTESİ 8 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (İlan Tarihi : 24.07.2020 Son Başvuru Tarihi : 10.08.2020)

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ 12 AKADEMİK PERSONEL ALACAK (İlanımız Resm î Gazete ’de 24/07/2020 tarihinde yayımlanmış olup son başvuru tarihi 10/08/2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadardır. Posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.)

Öğretim Görevlisi Nasıl Görevlendirilir?

Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler.

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına başvuracak olanlar hariç olmak üzere öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır.

Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olabilmek adına YÖK üzerinden verilecek akademik personel duyurularının takip edilmesi gerekmektedir. Yüksek Öğretim Kurumu'nun belirlediği şartlar kimi zaman farklılık gösterebilir. Bu şartlardan birisi de başvuru sürecidir. Kişiye özel olarak verilen başvuru süresince gereken şartlar sağlanmamış ise başvuru kabul edilmez.

Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir.

Öğretim Görevlisi Haftada Kaç Saat Ders Verir? Ne Kadar Ücret Alır?

Öğretim görevlisi haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür. Ancak yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapacak olan öğretim görevlileri için ders yükü aranmaz ve bunlara ders ücreti ödenmez. Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan 22/2/2018 tarihli ve 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 34 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamındakiler de dahil olmak üzere uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine talepleri üzerine ve üniversite yönetim kurulunun uygun görmesi halinde ders görevi verilebilir. Bu şekilde ders görevi verilen uygulamalı birimlerde görev yapan öğretim görevlileri ile araştırma görevlilerine haftada on iki saati aşan ders görevleri için haftada on saate kadar 2914 sayılı Kanunun 11 inci maddesinde yer alan esaslar çerçevesinde öğretim görevlileri için belirlenmiş olan ek ders ücreti, gösterge rakamı üzerinden ek ders ücreti ile sınav ücreti ödenir.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.