2019 Yılı Nüfus Memuru Alımı için Başvurular Hangi Tarihte Başlayacak? NVİ Başvuru Şartları ve Son Gelişmeler Neler?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, nüfus müdürlüklerindeki kimlik ve pasaport yenileme işlemlerinin yoğunluğundan dolayı 1170 kişilik bir Nüfus Memuru istihdam hazırlığının olduğunu duyurmuştu. Bu müjdeli haberin ardından beklenti içine giren nüfus memuru adayları, NVİ'ye yeni nüfus memuru alımıyla ilgili merak ettikleri konuları internette araştırmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığının nüfus müdürlüklerine 1.170 nüfus memuru alımı gerçekleştireceğini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamasıyla birlikte öğrenen binlerce memur adayı, başvuru şartları ve tarihleri için yeni bir açıklama daha bekliyor. Binlerce personel adayı, nüfus memuru alımı için başvuruların başlayacağını ilan eden ilanı dört gözle bekliyor...

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan nüfus memuru alımları için başvurular hangi ayda başlayacak? 1170 Nüfus memuru alımı için başvuru şartları belli oldu mu? 1170 Nüfus Memurluğu başvuru sayfası açıldı mı? Binlerce nüfus memuru adayı heyecanla internette bu soruların yanıtlarını arıyor! Memur adayları gözünü 2019 yılına çevirdi!

E-Nüfus Sendikasından açıklama

E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, nüfus çalışanlarının iş yükünün arttığını belirterek, ek personel alımı beklediklerini dile getirmişti. Kart, nüfus müdürlüklerindeki personelin iş yükünün altından kalkabilmesi için yeni personel atanmasının şart olduğunu ifade ederek, "Bizler, yaşanabilecek problemler öncesi 'testi kırılmadan' uyarı görevimizi yapmak istiyoruz. Nüfus personellerimiz verilen her görevi özveri ile yerine getirmektedir. Ancak geldiğimiz noktada üzerimizdeki yükün ağırlığı taşıyamayacağımız boyuta gelmiştir. Nüfus personeli eksikliğinin en az 5 bin yeni personel atanması, bazı ilçe nüfus müdürlüklerimizin konumu nedeniyle güvenlik sorunlarının giderilmesini ve işlem yapacağımız cihazların daha kaliteli haline getirilmesini bekliyoruz." diye konuşmuştu.

Nüfus Memurluğu Nedir? Ne İş Yaparlar?

Nüfus Müdürlüğünde işlemleri yapan,kendisine teslim edilen nüfus kütüklerinin muhafaza edilmesinden ve bunlar üzerinde silinti , kazıntı ve usulsüz kayıtların yapılmamasından kendisine verilen görevlerin yasalara uygun olarak zamanında ve düzenli bir şekilde yürüten kişiye nüfus memuru denir.


Nüfus Memuru, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak; nüfus olaylarına ilişkin form ve tutanakları düzenlemek, Nüfus ve aile cüzdanlarını düzenlemek, İlgili mevzuat hükümlerine uygun olarak yetkililerce düzenlenmiş tutanak belge ve resmi senet ve mahkeme ilamlarına dayanarak nüfus olaylarını aile kütüğüne işlemek, İşlemlerle ilgili yazışmaları hazırlamak, dosya ve kütükleri tutmak, Vasiyetnamesi olanlarla, sosyal güvenlik kuruluşundan maaş almakta iken ölen, evlenen, kaydı taşınan ve çocuksuz ölenlerin ilgili kurumlara zamanında bildirilmesi için gerekli işlemleri yapmak Resmi kurum ve kuruluşlar ile kişiler tarafından istenen nüfus kayıt örneklerini çıkarmak ve yetkili kişinin onayına sunmak, Askerlik çağına gelen vatandaşların listelerini çıkarmak, askerlik yükümlülüğü altında olanların vatandaşlıkla ilgili olaylarını, ölüm ve kayıt kapama ve taşınmaya ilişkin olaylar ile ad soyad yaş ve kayıt düzeltmelerini süresi içerisinde askerlik şubesi başkanlığına bildirmek üzere gereken işlemleri yapmak, Cezalı nüfus olaylarına ilişkin işlemleri yapmak, Nüfus müdürü tarafından kendisine verilen görevleri yapmak, Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, nüfus memuru alımıyla ilgili açıklama yaptı ve bin 170 nüfus memuru alınacağını söyledi. Bakan Soylu, Bin 170 nüfus memuru alacaklarını ve bunların 1 ay içerisinde başlayacağını belirtti.

Son alımda memur alım başvuru şartları nelerdi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Ek ve Değişiklikleri çerçevesinde Bakanlığımız taşra teşkilatı Valilik, Kaymakamlık, İl ve İlçe nüfus birimlerinde istihdam edilmek üzere aşağıdaki Ek-1 sayılı tabloda dağılımı gösterilen toplam 1117 adet sözleşmeli “Büro Personeli” pozisyonlarına personel alımı yapılacaktır.

1-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin (A) bendinde belirtilen nitelikleri taşımak,

2-En az ön lisans mezunu olmak,

3-1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak, (01.01.1983 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar)

4-ÖSYM tarafından 2016 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; Lisans mezunları için KPSSP(3), Ön lisans mezunları için KPSSP(93) puan türünden en az 60 ve üzerinde KPSS puanı almış olmak kaydıyla başvuruda bulunanlardan, KPSS puan türü esas alınmak suretiyle yapılacak olan başarı puan sıralamasına göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı adayın içerisinde bulunmak.

5-Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B Sözleşmeli Büro Personeli pozisyonunda tam zamanlı olarak görev yapmakta iken sözleşmesi feshedilen adayların başvuru tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Ek-1 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine göre sözleşmesini tek taraflı fesheden adaylar hariç olmak üzere)

6- Giriş(sözlü) sınavı ile ilgili duyurular; Bakanlığımız (www.icisleri.gov.tr) internet adresinde ilan edilecektir. Resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyurular tebligat hükmünde olup, ilgili adaylara ayrıca yazı ile bildirimde bulunulmayacaktır.

7- Gerçeğe aykırı beyanda bulunan adaylar ile giriş(sözlü) sınav şartlarından bir veya birkaçını taşımadığı sonradan anlaşılan adaylar; Giriş(sözlü) sınavını kazanmış olsalar dahi sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak, ataması yapılmış olanların ise atamaları ve sözleşmeleri iptal edilecektir. Ayrıca bu adaylar hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
madur sanssiz 17 saat önce

Yaaasaas sacmaligi kalksin

Misafir Avatar
hamdi bey 2 gün önce

YETR ARTIK BU ÇOCUKLARLA TÖVBE TÖVBE YAHU ALACAKSANIZ ALIN AYLARDIR AYNI HABEr. sizin haberciliğini

Misafir Avatar
Fadime Karul 4 gün önce

Lütfen alımlar ne zaman başlıcak. Dört gözle bekliyoruz.

Misafir Avatar
kamile 1 hafta önce

12.10.1983 dogumluyum 3 çocuk annesiyim 2aydan başvuru yapamayacağım lütfen yaş sınırı kaldırılsın

Misafir Avatar
deniz 1 hafta önce

arkadaşlar başvuru başlayınca nasıl başvuru yapıcaz ilk defa yapıcam da biri beni bilgilendirebilir mi

Misafir Avatar
Smyr 2 hafta önce

Arkadaşlar farkettiyseniz son alimdaki başvuru şartı diyo yani 2016 puanı gecerli oluyo normal olarak yeni alım şartları daha belli degil

Misafir Avatar
Merve 2 hafta önce

Lutfen biran once baslasin alimlar işe cok ihtiyacim var

Misafir Avatar
Mustafa 2 hafta önce

Kpss önlisans ve lisans sınavları çift haneli zamanlarda oluyor dogrumudur doğru şimdi bu sınavlar ne zaman yapılıyor yıl sonunda yani Ekim Kasım aylarında bu alımlar ne zaman yapıldı ay çok önemli 2018 yılında Şubat ayında yada Mart ayında alım varsa zaten 2016 yılı kpss geçerli olur bilginiz olsun yazarkende yorumlarken de biraz mantıklı olun teşekkürler