2019 Yılı MSB Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımında Başvuru Şartları ve Tarihi Belli Oldu! Başvuru Kılavuzu Yayımlandı!
Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş alımı yapacağını duyurdu. Yayınlanan ilana göre başvuru yapmak isteyen adaylar E-devlet kapısından işlemlerini yapabilecek. İlköğretim mezunlarından uzman onbaşı, en az lise mezunlarından uzman çavuş alımı gerçekleştirilecek. Ayrıca, Rapor ve Muvafakat örnekleri kılavuza eklenmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere; ilköğretim mezunlarından uzman onbaşı, en az lise mezunlarından ise uzman çavuş alımı gerçekleştirecektir. Uzman onbaşı ve uzman çavuş adayları başvurularını https://personeltemin.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştireceklerdir.
 
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA 2019 YILI UZMAN ERBAŞ ALIMI

1. Adaylar başvuru ekranına E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra başvuru sihirbazı üzerinden ilerleyerek bilgilerim kısmından eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenen bilgileri mutlaka dolduracak ardından Tercih ekranına otomatik olarak yönlendirilecektir. 

2. Adaylar eğitim bilgisi alanında eğitim bilgisi ekle butonuna bastıktan sonra eğitim bilgilerini dikkatlica girmelidir.

3. Bu kılavuz, Milli Savunma Bakanlığının (MSB) 2019 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına yapacağı; ilköğretim mezunlarından uzman onbaşı, en az lise mezunlarından uzman çavuş teminleri ile ilgili hususları kapsamaktadır.

4. Halen Sözleşmeli Er olarak görev yapan adaylar doğru beyanda bulunmayıp, başvuru yapsa dahi Kayıt-Kabul aşamasında elenecek, seçim aşamalarına katılamayacaklardır.

5. Sözleşmeli er olarak görev yapanlardan en az 3 (üç) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süresi içerisinde olan adayların (ilk sözleşmesini tamamlayıp ikinci veya müteakip sözleşme dönemi içerisinde bulunanlar) başvuruları Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınacaktır (İnternet adresinden çevrimiçi (online) olarak yapılan başvurular kabul edilmeyecektir).

6. Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında halen sözleşmeli er olarak görev yapanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

7. Askerlik hizmetini yapmamış adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

8. Bedelli askerlik yapmış olan ve yapmakta olanlar müracat edebilecektir. Bedellli olarak yapmakta olanlar askerlik hizmetine devam ediyor seçeneğini seçerek askerlik durumlarını doldurmaları gerekmektedir.

9.MSY 33-3 Sağlık Muayene Yönergesi 5.Bölüm 1-a maddesine istinaden;
a FYT'ye katılabilmek için tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) "adayın spor (şınav, mekik ve koşu) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor" ve,

b. "FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir" ibaresi bulunan "Muvafakat Yazısı" ile sınava katılacaklardır.

Rapor ve Muvafakat örnekleri kılavuza eklenmiştir.Uzman Erbaş Kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla belirli bir ücret karşılığı 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında istihdam edilen uzman onbaşı ve uzman çavuş kadrolarında görev yapan asker kişilerdir.

Uzman Erbaş Olma Süreci

(1) Başvuru, yazılı sınav, evrak kontrol, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi, mülakat, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşur. 

(2) Seçim aşamalarında başarılı olan ve sağlık raporları olumlu olan adayların dosyaları sınıf eğitimlerine yönelik planlama yapılmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderilerek, atama tebligatları eğitim başlangıç tarihinden önce adayın yazışma adresine gönderilecektir.

(3) Sınavlarda başarılı olan ve adresine tebligat gönderilen adaylar yedi gün içerisinde sınıf okulu, eğitim merkezi ve/veya birliğine katılmayan adaylar temel kursa alınmaz ve başka bir döneme planlanmaz.

(4) Uzman erbaşlar için göreve başlama tarihi sözleşmenin imzalandığı tarihtir. İlk sözleşme süresi; iki yıldan az, beş yıldan fazla olamaz. Uzman erbaşlar sözleşme imzaladıkları tarihten itibaren maaş almaya hak kazanırlar ve özlük hakları işlemleri başlatılmış olur.

KamuAjans
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Salih 1 saat önce

Ben uzman olmak istiyorum

Misafir Avatar
Uğur tomris 1 hafta önce

Sayın devlet büyükleri şahsi olarak bu kutsal göreve başlamak için daha benim 3 yılım bulunmaktadır ben bir türk milleti olarak askerlik yapmak istiyorum ve bu süreyi beklemek sor geliyor şimdi 18 yaşındayım siz değerli devlet görevlilerinden bu işe bi el atmanızı rica ediyorum saygılarımla arz ederim uğur tomris siirt pervari

Misafir Avatar
fırat 1 hafta önce

ben şimdi askerım direk sınava girmek istiyorum nasıl girebilirim

Misafir Avatar
Abdullah 2 hafta önce

%60. Engelli raporum var askerde uzman cavuş olarak kala bilirmiyim

Misafir Avatar
selim 2 hafta önce

kpss varmı erler için