Polis olma hayali kuran binlerce vatandaş POMEM ve PMYO Alımlarını büyük bir heyecanla takip ediyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 12.500 polis alımı yapılacağını ifade etmiş ve polis adaylarını heyecanlandırmıştı. 25. Dönem POMEM Alımları Ne Zaman Yapılacak? 24. Dönem POMEM başvuru sürecinde neler yaşanıyor? Bu ve polis adaylarını ilgilendiren diğer hususları haber içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz.


Süleyman Soylu'dan 25. dönem POMEM müjdesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , yaptığı son dakika açıklamasında 25. dönem POMEM polis alımı tarihini açıkladı. Önceki akşam Habertürk 'e konuk olan Bakan Soylu , gündeme ilişkin konuları değerlendirdi ve İçişleri Bakanlığı bünyesine yapılacak personel alımları için soruları cevapladı. 

Birçok sivil toplum kuruluşunu kapattıklarını söyleyen Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Bir çok STK kapattık. Sırf PKK ile işbirlikleri olduğu için. Bazen insanların vatandaş olmasını temin etmek istiyorsunuz, bazı insanları yurtdışına gönderiyorsunuz. Hırsızlık azalmasıyla mücadele, bir taraftan uyuşturucu ile mücadele ediyorsunuz. Bütün bunların çatısında partimizin politikaları var. Türkiye'de en ufak bir olay olduğu zaman, okullardaki güvenlikte bizim işimiz, insanların sabahları eve gitmesi, evden işe gitmesi de, haftasonu spor müsabakaları da bizim işimiz. Tüm bunlar için ciddi konsantrasyon ortaya koymanız gerekir. "


Pomem Polis Alımı için Eylül Ayı...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine 2019 yılının başında 15 bin polis alımı yaptıklarını söyledi. 15 bin polis alımının ardından bir 10 bin daha polis alacaklarını söyleyen Bakan Soylu , bu alım için Eylül ayını işaret etti. 

10 bin yeni polis alımı için Bakan Soylu , 'Eylül ayında, önümüzdeki süreçte alacağız" dedi. KPSS 'den sonra yapılacak alım öncesi polis adayları , başvuru şartlarında bazı esnetilmeler yapılmasını istiyor.


Bir önceki POMEM alımlarında aşağıdaki şartlar talep edilmişti.

Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak), Kadınlar için 162 cm'den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53'üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak, Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.


POMEM PARKURUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI!

Polis Akademisi Başkanlığı 24. Dönem POMEM hakkında bir açıklamada bulundu. 24. Dönem POMEM kapsamında parkurda değişiklik yapıldığını ifade eden Başkanlık, 3.000 kadın polis alımı için uygulanacak olan seçim aşamasına da yer verdi.

23. Dönem kapsamında kadın adaylar 43 saniye ve altında bir derece ile parkuru bitirdiklerinde tam puan elde etmekteydiler.   24. Dönem POMEM duyurusu kapsamında ise bu tabloda küçük bir değişikliğe gidildi ve 42 saniye ve altında parkuru bitirenlerin tam puan alması kararı alındı. 50 Saniye Sınırı 23. Dönem POMEM alımları bünyesinde kadın adaylar 51 saniye içinde parkuru tamamlamaları halinde geçer not olan 60 puanı elde etmekteydiler. Fakat 24. Dönem POMEM alımları bünyesinde kadın adayların bu aşamadan geçebilmek için en fazla 50 saniye içinde parkuru tamamlamaları gerekmekte. 


POMEM POLİS ALIMINDA YAŞ ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ? 
POMEM YAŞ ŞARTINDA SON DURUM NE? 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisans polis alımı ve önlisans polis alımında KPSS şartına yönelik olarak; "KPSS Önlisans üzerinden polis alımı yapılmıyordu. Biz bu dönem içerisinde önlisans alımlarını da getirdik. Çünkü; önlisans üzerinden polis almamak büyük bir haksızlıktı. Buraya 70 puan barajını getirdik. Ancak ben 70 puandan daha az alan daha kötü polis olur diyemem. Yine de çok fazla başvuru olduğu için bir eleme kriteri sunmamız gerekiyordu. Bu kriterlerden de 70 puan barajını tercih ettik. Bu 50'ye, 55'e de düşebilir. Ancak böyle bir durumda bizim eleme kriterlerimiz daha uzun süreçleri kapsayacak. Bakın, biz şuanda 4 ayda polis yetiştiriyoruz. Ancak ileride bunu da 6 ay ve sonrasında 8 aya çıkartmak istiyoruz. Dolayısıyla ilerideki günlerde 60-65 dolaylarına düşmesi konusunda değerlendirebiliriz." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis alımı yaş şartı hakkında 32 yaş ve diğer yaş şartı düzenlemelerine yönelik açıklamasında; "Şöyle söyleyeyim. Ben bu konuda bir söz vermiştim ve sözümü yerine getirdim. 31 Aralık'tı bunu 1 Ocak 'a çıkarır mısınız dediler. Biz Ocak'ı getirdik. 1 dönem daha kazanmış oldular. '' dedi.

Pomem yaş şınırının yükseltilmesi konusunda talepler devam etmektedir. 
Polis olmak isteyen ancak KPSS, yaş veya boy şartı gibi şartlarda takılan adaylar sosyal medya platformu üzerinden bir ara gelerek taleplerini yetkili isimlere iletmeye çalışıyor. Polis olmak isteyen binlerce adayın gözü kulağı POMEM yaş şartı düzenlemesinde.


KamuAjans
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Merve 2 saat önce

Önlisans 65 olsun 1 2 puanla kacıran için

Misafir Avatar
Nesrin 13 saat önce

Sayın bakanım lütfen bir güzellikte yas konusunda yapın kriterlerden biri uyuyor bu defa diyeri uymuyor 1 2 sene sonra yas değişirse bu haktan yaralanamayacaz lütfen bir sans verin nasibi olan sınavı kazansın Allah aşkına duyun sesimizi

Misafir Avatar
Seyma 3 gün önce

25 Dönem için önlisans puanı 2016 gecerli olur mu

Misafir Avatar
gizem 4 gün önce

Arkadaşlar engelli polis alımı var mı? Polis olmasa EGM'de veri hazırlama kayıt vs. işleri oluyor mu bilgisi olan var mı?

Misafir Avatar
Ahmet 4 gün önce

Lise mezunu 27 yaşına kadar her sene pmyo zaten polis yetiştirmek üzere alıyor arkadaşlar.Önlisans 65 düşmeside sorun olur ülkede en çok lisans mezunu işsiz var ve yaşlarıda bir hayli yüksek başvuru belirlenen sayının 10 katına kadar alına biliyor.Buda 7200 lisans alımı için 72 bin 2800 önlisans için 28 bin başvuru var her pomem için işsizlik oranı yüksek olduğu için bu puanların düşmesi mümkün değil

Misafir Avatar
Buse 4 gün önce

55 olsun bence lisansta önlisansta haksizlik olmasin

Misafir Avatar
yağmur 5 gün önce

sadece tyt den 230 gıbı bır puan alınmıs olsa dıger kurallara uygun olursak bıle basvuru yapamazmıyım???

Misafir Avatar
Yasemin 5 gün önce

Polis alımı için onlisans en azından 65 düşsün sürekli yıl kaybetmekteyiz.