İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun en son yaptığı açıklamalardan sonra 2019 yılı çarşı ve mahalle bekçiliği başvurularının 2019 yılının ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor. Bekçi adayları, yapılması beklenen 10 bin 500 bekçi alımı için başvuru şartlarının açıklanmasını bekliyor.

Bekçi alım sürecinde geri sayım devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 bin 500 bekçinin daha göreve başlayacağını duyurmuştu. Bekçi olmak isteyen onbinlerce kişi, yeni bekçi alımları için başvuru tarihinin ve şartlarının açıklanmasını bekliyor. 2019 yılında Türkiye genelinde tüm illerde 10 bin 500 bekçi alımı daha yapılacak.

Bekçi alım sürecinde önemli gelişmeler yaşanıyor. 1. Dönem bekçi alımları eğitim tarihleri açıklandı. Bekçi adaylarına 7 Ocak-1 Mart 2019 tarihi arasında Polis Akademisine bağlı eğitim kurumlarında eğitim verilecektir. Ayrıca Bakan Süleyman Soylu'nun açıklaması ve ardından yayınlanan 22 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 10 bin bekçi alımı daha yapılması kesinleşti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun son yaptığı açıklamanın ardından gündeme düşen 10 bin 500 bekçi alım sürecinde adayların yaş ve askerlik şartı  ile ilgili talepleri var. 2018 yılı 1. dönem bekçi alımları sözlü sınav sonuçları ve akabinde eğitim süreci ile ilgili detayları belli oldu. Şimdi gözler 2019 yılı bekçi alımlarında... Binlerce bekçi adayı kararname ile istihdamı artık kesinleşen 10 bin bekçi alımı başvuru tarihinin açıklanmasını bekliyor.
Polis Akademisi Başkanlığı geçtiğimiz günlerde, 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınav sonuçları açıklanmıştı. Sonuçların açıklanmasının ardından bekçilerin göreve başlama ve eğitim alacakları tarihler de belli oldu. 

''2018 yılı 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine giriş sınavı sonrasında, 7 Ocak 2019 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim kurumlarında meslek içi eğitim başlayacaktır.

Asil ve yeteri kadar yedek olarak belirlenen adaylara yönelik planlama yapılan il emniyet müdürlükleri tarafından 3 Aralık 2018 tarihinden itibaren Sağlık Raporu İşlemleri kısa sürede tamamlandıktan sonra Sağlık İşleri Daire Başkanlığına gönderilecek ve Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından da söz konusu raporların 6 Ocak 2018 tarihine kadar sonuçlandırılması istenilmiştir.

7 Ocak-1 Mart 2019 tarihi arasında Polis Akademisine bağlı eğitim kurumlarında eğitim verilecektir.''

2019 yılı için 10 bin bekçi alımı yapılacağı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Bu kararnamenin yayınlanmasının ardından bekçi adaylarının gözü, Polis Akademisi Başkanlığı'nın yapacağı 10 bin bekçi alımı ilan duyurusuna çevrildi. 10 bin bekçi alımı başvurularının başlama tarihi, müracaat için şanslarını değerlendirmek isteyen binlerce aday tarafından internette sorgulanmaya devam ediliyor. 1. Dönem Bekçilik eğitim tarihleri göz önüne alındığında 10 bin bekçi alımı için 2019 Mart ayı gibi duyuruya çıkılacağı ön görülüyor.

''Polis akademi başkanlığı tarafından 2 Aralık 2018'te yapılan duyuru ile 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı sonuçları açıklandı. Adaylara sonuçlar, posta yoluyla veya diğer iletişim araçlarıyla bildirilmeyeceği, resmi internet sitesi (www.pa.edu.tr) üzerinden ilan edilen sonuçların tebligat niteliğinde olduğu belirtildi.

Asıl adayların atama için gerekli olan belgelerle birlikte (gerekli belgeler planlama yapılan İl Emniyet Müdürlüklerinden temin edilecektir) en geç 03 Aralık 2018 tarihinde planlandığı İl Emniyet Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yedek olarak belirlenen adaylara ilişkin sonuçlar da resmi internet sitesinden açıklanacak, yedek olarak belirlenen adaylara posta yoluyla veya diğer iletişim araçlarıyla herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Yedek olarak belirlenen adaylar planlama yapılması halinde planlandığı ildeki Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından sırası ile çağrılacaktır.''

2018-1 Bekçilik sözlü sınav sonucunu öğrenmek için tıklayınız...


Merak edilen bir diğer konu da illere kaç kişilik bekçi kontenjanı verileceği oldu. İller bekçilik alımlarını kendi bünyelerinde yapmaktadır. Henüz duyuruya çıkılmadı ancak bekçilik alımları ile ilgili peyderpey ilana çıkılması bekleniyor.

9 Nisan 2018 tarihinde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Şu ana kadar 19 bin bekçi alımı gerçekleştirdik, gelecek dönemde 17 bin bekçinin daha alımı için çalışmalarımız sürüyor" demişti. Bu açıklama sonrasında, 8 Haziran'da 7 bin kişilik bekçi alımına dair duyuru yayımlanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 bin bekçi alımı yapılacağını ifade etmişti. Bakan Soylu bu konu hakkındaki açıklamalarında Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bekçi alım ilanlarının da yayımlanacağını ifade ederek 10 bin bekçi alımı yapılacağını ifade etmişti. 

13 Kasım 2018 Tarihli ve 30594 Sayılı Resmî Gazete'de Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 22) ile 10 bin bekçi alımına dair kadro ihdası yapılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde bekçi alımına dair ilanı yayımlayacaktır.

Daha önce yapılan bekçi alımlarında yer alan bilgiler şöyleydi:


a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.
b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.
c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır. İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Bekçiliğe Giriş Sınavı Yönetmeliği Değişti. Yeni Yönetmelik
İçin TIKLAYINIZ

Bekçi maaşları ne kadar?

İçişleri Bakanlığı'nca belirlenen 2018 bekçi maaşı 3 bin TL.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sinan KILIC 9 saat önce

SAYIN YETKILILERIM SIZLERDEN ISTIRHAMIM LUTFEN YAS SINIRINI BIRAZ DAHA UZATIN.SIMDIDEN TESSEKUR EDERIM IYI CALISMALAR

Misafir Avatar
mehmet 9 saat önce

Ortaokul mezunu bence yasamasın herkes lise lise bizde okumak isterdik ama olmadı neden ortaokul hep siliyonuz bence bunu en kıza zamanda normalde bekci ortakokul oluyor ama nedense ortakokul sayılmıyor rica ediyoruz ortakokulda olsun

Misafir Avatar
huseyin 10 saat önce

Arkadaslar bekcilik kaydi yapacamda nerden basvurmam gerekiyor ysrdimci olun

Misafir Avatar
Ferhat 13 saat önce

ortaokul alımıda yapılsın bizlerde faydalanalım syn cumhur başkanım

Misafir Avatar
Nazlı 14 saat önce

Bence önemli olan insanın cesaretidir

Misafir Avatar
Abdurrahman 17 saat önce

VAllahi Diyarbakır da dayılar konuşur Başkan ilgilenmez

Misafir Avatar
Gurhan 17 saat önce

Ortaokul mezunları da alinsin

Misafir Avatar
emre 18 saat önce

askerlik şatı kalsın lütfen