Bugün bir fark oluşturalım, bugün dünden bir adım önde olalım. Bir sevda türküsü terennümü ile yüreklere dokunalım bugün. Biz bugün geleceğin nesline, mutluluk aşılayalım. Hayat amaçlarının, insan olarak mutlu yaşamak ve mutluluk yaşatmak olduğunu ilmek ilmek nakış nakış yüreklere işleyelim. Onlara kendi hayallerimizi değil, kendi hayallerini ve hedeflerini bulma şansı tanıyalım. Gelin bugün, biz iyi bir yol gösterici olalım. Ve yeni neslin yürüyeceği yollara ışık tutalım. Cahit Sıktı Tarancı’nın ifadesiyle bir ülke inşa edelim.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Değerli Öğrenim Liderleri, Öğretmenlerim, tarihin akışını değiştirenler sizlerin ellerinde şekil buldu. Bu ülkede çağ açıp çağ kapayanlar da sizlerin deryasından yüzerek geçti. Geçmişi en muazzam yaşam öyküleriyle dolu ecdadın önünde saygı ve hürmetle eğilirken, bize emanet edilen bu şanlı bayrağın hakkını verelim. Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifade ettiği;

 Eşin var, aşiyanın var, baharın var ki beklerdin;

Kıyametler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin?

Mısralarındaki gibi yüzlerce derdi olan insanlarız. Ama büyük ve bir o kadar da derya yüreklerimizde mazeretlere sığınacak yer yok. Bizim çocuklarımız geleceğimizin teminatı olarak bizlere emanettirler. Şikâyetleşmelere son vererek bütün enerjimizi, bu ülkenin inanç değerlerini inşa etmesi için yeni neslin yetiştirilmesine harcayalım. Öğretmenlerimizden beklenen; çocuklarımızın iç dünyalarını keşfetmeleridir. Çoklu zekâ kuramlarından bahsedilirken artık bir adım daha ötesinde durmalıdır benim öğretmenim. Elin parmak izleri kadar birbirimizden farklı isek, öğrenme stillerimiz de o kadar birbirinden farklıdır. O halde sınıfındaki öğrenci sayısı kadar öğrenme şeklinin olduğunu inkâr edemeyiz. Öğretim kelimesine hayır, öğrenim kelimesine evet diyoruz. Öğrencilerimizin genel beklentisi”-Öğretmenim, bana konuşma benimle konuş” şeklindedir. Arka sırada “bisikletim olsa sana verirdim öğretmenim” diyen Mehmet’leri keşfetmek vaktidir. Birer Güneş olarak öğretmenlerim, etrafındaki tüm muhataplarını günebakan çiçeği gibi düşünmelidir. Güzeli yaparsanız, güzele yöneleceklerin huzuru bize yeterken, çirkine dönerseniz de çirkine meyledeceklerin günahı altında ezilir gideriz. Asla unutmayınız ki, çocuklarımız sizlerin avuçları içindeki kelebeklerdir. Yaşaması ya da ölmesi sizlerin ellerinde! 

Öğretmenlerimden dün ile bugünü kendinde toplayabilmeleri ve geleceğe dair ipuçlarını yakalayabilmeleri beklenmektedir. Nizamülmülk ile Alparslan’ı yan yana görsün, Fatih ile Akşemseddin’i, Zenbilli ile Yavuz’u birbirinden ayırmasın. Gazali’nin aydın şemasında Pascal’ı unutmasın. Mevlana’nın büyüklüğünü kavrasın, ama laboratuara uğrayıp Pastör’ü selamlamayı da ihmal etmesin. Yunus Emre’nin diliyle tüm insanlığa seslensin. Akşemsettin ile Fatih arasındaki öğrenci hoca ilişkisini bilsin ama yeni çoklu zekâ kuramlarından da haberdar olsun. Bu ülkeden Mardin Savurlu bir köy çocuğu Aziz Sancar’lar, Prof.Dr. Fuat Sezgin’ler yetişsin. Yetenekler gün yüzüne çıkarılsın, hiçbir yüreğe hüzün çökmesin. Elin parmak izleri kadar birbirinden farklı öğrenme stilleri geliştirilsin. Hâsılı, bütün güzel ne varsa o kuşatsın dünyamızı…

Bu ülkenin geleceğine ya bir ışık tutacağız, ya da her gece batan güneşe lanetler yağdıracağız. İçinden gelip geçtiğimiz şu olağanüstü günlerde, ülkesi ve dünya insanlığı için İkbal derdi olan güzel yürekli tüm duygudaşlarıma, meslektaşlarıma selam olsun. Güzel yarınlarda ezber bozan faydalı işler başarabilmek umuduyla, sağlıcakla kalınız. 

İrfan ERTAV
Eğitimci
irfanertav@gmail.com  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.