ABONE OL

Silah Ruhsatı Nasıl Alınır, Geçerlilik Süreleri Ne Kadar? Yivli Av Tüfeği, Silah Harç Ücretleri! Silah Bulundurma Ruhsatı Şartları!


Silah taşıma ve ruhsatı almak için her yıl binlerce kişi çeşitli nedenlerden başvuruda bulunuyor. Mesleği icabı silah bulundurma, taşıma ruhsatı hakkı olup almak isteyenler olduğu gibi sevdiği için silah sahibi olmak isteyenler, güvenlik amaçlı silah almak isteyenler, av amaçlı kullanmak isteyenler, silah ruhsatına başvuruda bulunarak o belgeyi almak isterler. 2020 yılında silah bulundurma ruhsatı almak isteyenlerin ödeyeceği harç ücreti 2.230,80 TL oldu.

Silah sahibi olmak isteyenlerin tamamlaması gereken bazı evraklar vardır. Silah bulundurma ve taşımasında sağlık engelinin olmaması başlıca aranan şartlardan birisidir. Silah ruhsatları ile diğer bilgiler şunlar:


6136 sayılı Kanun Kapsamındaki Silah Ruhsatı Çeşitleri ve Geçerlilik Süreleri


* 5 yıl geçerliliği bulunan Silah Bulundurma Ruhsatı

* 5 yıl geçerliliği bulunan Silah Taşıma Ruhsatı

* Kamu görevi devam ettiği sürece geçerli olan Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı

* Süre sınırlaması olmayan Emekli Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı

* 5 yıl geçerliliği olan Yivli Av Tüfeği Ruhsatı


2521 sayılı
 Kanun Kapsamındaki Silah Ruhsatı Çeşitleri ve Geçerlilik Süreleri

* 5 yıl geçerli olan Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi

* 1-3 yıl geçerli olan Satıcılık (Av Bayiilik) Belgesi


2020 Yılı Silah Harç Ücretleri

* Bulundurma: 2.230,80 TL

* Taşıma: 6.971,00 TL

* Yivli Bulundurma ruhsatı: 2.230,80 TL

* Yivli av tüfeği taşıma ruhsatı: 6.971.00 TL


Silah Ruhsatı için Gerekli Belgeler

* İkamet edilen İl Valiliğine hitaben yazılan dilekçe,

* Silah bulundurma ve taşımasında bedeni, psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıklar bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu. (Devlet veya Üniversite hastanelerinden alınacaktır.)

* Son bir yıl içinde çekilmiş (6) adet vesikalık fotoğraf,

* Vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair yazı,

* Taşıma veya bulundurma ruhsatı harcı ödendiğine dair makbuz,

* Taşıma ruhsatına gerekçe gösterilen iş, meslek veya görevin özelliğine göre belirlenen diğer belgeler.


Silah Bulundurma Ruhsatını Kimler Alabilir?

Yönetmeliğin 16’ncı maddesinde sayılan hallerden birine girmeyen ve yirmi bir yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı bulundurmak amacıyla silah satın alabilir.


Kimlere Ruhsat Verilmez?

a) Ateşli silahla işlenen suçlardan mahkum olanlara.

b) Ruhsatlı silahıyla suç işleyenlere veya silahın muhafazasındaki ihmali ya da kusuru neticesi başkaları tarafından bir suç işlenmesine veya intihar ya da intihara teşebbüs edilmesine neden olanlara.

c) Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla hapis cezasına mahkum olanlara.

d) Zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hi-leli iflas, her türlü kaçakçılık, bilişim alanındaki suçlar, ihaleye fesat karıştırma, yağma, uyuşturu-cu, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282 nci maddesinin ikinci fıkrası hariç olmak üzere suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma veya yönetme ya da üye olma, insan ticareti, organ ve doku ticareti, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme veya patlayıcı madde kullanma, fuhuş, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, kasten öldürme, silahla kasten yaralama veya çocukların cinsel istismarı suçlarından en az birinden dolayı mahkum olanlara.

e) Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, terör eylemlerine katılma veya bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından en az birinden dolayı mahkum olanlara.

f) Taksirle veya basın ve yayın yoluyla işlenenler hariç olmak üzere değişik zamanlarda işlediği aynı veya farklı türden ikiden fazla suçtan dolayı mahkum olanlara.

g) Ruhsatlı silahını geçici de olsa başkalarına verdikleri için mahkum olanlara.

h) Kanunun 4 üncü maddesinde yazılı silahlardan birini kullanmak suretiyle suç işleyen ve bu suçtan dolayı mahkum olanlara.

ı) Ruhsatların veriliş nedenleri ortadan kalktığı halde durumu ruhsatı veren makama altı ay içinde bildirmeyen ruhsat sahiplerine.

i) Spor maksatlı olarak spor federasyonlarının demirbaşına kayıtlı silahları amacı dışında kullananlara.

j) Mahkeme kararı ile veya haklarında verilen mahkumiyet kararının sonucu olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlara, rütbesinin geri alınmasına hükmolunanlar ile 6413 sayılı Kanun hükümleri uyarınca ayırma işlemine tabi tutulanlara, 3269 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrası ve 3466 sayılı Kanunun mülga 15 inci maddesi uyarınca disiplinsizlik ya da ahlaki durum sebebiyle ayırma işlemine tabi tutulanlara, 3269 sayılı Kanunun 12 nci maddesi uyarınca başarısız görülenler ile 3466 sayılı Kanunun 13 üncü ve 16 ncı maddeleri uyarınca ilişikleri kesilenlere veya 1402 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince emekli edilenler ile disiplin kurulları ya da mahkeme kararıyla veya kanuni düzenleme ile meslekten ya da Devlet memurluğundan çıkarılanlara veya haklarında verilen mahkumiyet kararı sonucu memuriyetle ilişiği kesilenlere ya da milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle kamu görevinden çıkarılanlara.

k) Kısıtlı olanlar ile kamu hizmetinden yasaklılara.

l) Psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıkları olanlara.

m) Yirmibir yaşını bitirmemiş olanlara.  


Silah Taşıma Ruhsatı Kimlere Verilir?

* Hayatı harici tehlikede olan kişilere,

* Belirli meslek mensubu kişilere,

* Bazı kamu görevlilerine,

* Zabıta görevine ait tasarrufta bulunma yetkisine haiz olanlara,

* Devlet, belediye, özel idare ve kamu iktisadi teşebbüslerinde koruma, bakım ve onarım işlerinde çalışanlara,

* Parayla ilişkisi olanlara,

* Özellik arz eden görevlerde bulunanlara,

* Emekli olan bazı kamu görevlilerine, kanunda belirtilen hallerde taşıma ruhsatı verilir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.