ABONE OL

MEB Yetenek Sınav Takvimi! 2020 Yılı Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alan Okullar Listesi! 2020 Yetenek Sınavı Başvuruları?
Yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara LGS sonrasında 13 bin 620 öğrenci alınacak. Yetenek sınavı başvuruları 15-29 Haziran tarihleri arasında E-Okul üzerinden yapılacak. Türkiye'de 87 güzel sanatlar lisesi ile 85 spor lisesine özel yetenek sınavıyla öğrenci alınacak. Yetenek sınavları 1-10 Temmuz tarih aralığında yapılacak ve sonuçlar sisteme işlenecek.

Yetenek sınavı başvurusu nasıl yapılır araştırması birçok öğrencinin gündeminde.  Yetenek sınavı için başvurular E-Okul üzerinden bireysel olarak 29 Haziran'a kadar yapılacak. Yetenek sınavları ise 1-10 Temmuz'da yapılacak. Öğrenciler, merkezi yerleştirme sonuçlarını 13 Temmuz'da e-Okul sistemi üzerinden öğrenebilecek. Türkiye genelindeki 87 güzel sanatlar ile 85 spor lisesinin 9. sınıflarına, özel yetenek sınavıyla yerleştirme yapılacak.

* Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Liseleri Görmek için TIKLAYINIZ...

* Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Liselere Başvuru Yapmak için TIKLAYINIZ...

* Kılavuz için TIKLAYINIZ...

Yetenek sınavında, 50 puan ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Yetenek sınavının %70'i ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak, 100 tam puan üzerinden puanlama yapılacak. Öğrenciler, E-Okul'dan sonuçları öğrenecek. Yetenek sınavına girdiği okulu kazanamayan adaylar, boş kontenjanı bulunan diğer okullar için tekrar yetenek sınavına girmeden en fazla 5 okul için sonradan ek yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

yetenek sınavı 2020 takvimi.jpg

Yetenek Sınavına girmek için başvurular E-Okul üzerinden yapılacak. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 formunun doldurulup imzalanarak okul idaresine verilmesi durumunda da veli adına okul idaresince bireysel başvuru yapılabilecektir.

Yetenek Sınavı Başvurusu Yapılırken;

a) Adaylar Yetenek Sınavına girmek için istedikleri farklı okul türlerinden (güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile mûsikî, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor projesi/programı uygulayanAnadolu imam hatip liseleri) en fazla 2 (iki) okul seçebilecektir. 2 (iki) den fazla okul için müracaat eden adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

b) Özel eğitim ihtiyacı olan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" ya da "ÇÖZGER" sahibi adaylar Yetenek Sınavına belgeleriyle birlikte geleceklerdir.

c) Sporcu özgeçmişi bulunan adaylar durumlarını ilgili federasyonlardan ya da gençlik ve spor il/ilçe müdürlüklerinden aldıkları belgelerle ibraz edecektir.

d) Adaylar, Yetenek Sınavına girmelerine engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunlarının olup olmadığını başvuru sırasında mutlaka bildirecektir. Bildirilmeyen sağlık sorunları ile ilgili sorumluluk öğrenci velisine aittir.

e) Güzel sanatlar liselerine başvuru yapacak adaylar müzik, Türk halk müziği, Türk sanat müziği veya görsel sanatlar bölümlerinden birisini seçecektir.

MEB yetenek Sınavı Nasıl Yapılıyor?

- Adaylar, E-Okul'dan öğrendikleri tarih ve saatte Yetenek Sınavına girecek.

- Spor liseleri için Yetenek Sınava girecek adaylar eşofman ve spor ayakkabıları ile sınava alınacak.

- Güzel sanatlar liseleri için Yetenek Sınavına girecek adaylar, Kovid-19 salgını nedeniyle ortak kullanımdan dolayı risk oluşturabilecek malzemeleri (35x50 ebadında duralit, B2B kalem, kalemtıraş, yumuşak ve iz bırakmaz silgi, en az 4 adet resim kağıdı kıskacı) kendilerinin getirmesi gerekiyor.

- Özel eğitim ihtiyacı olan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" ya da "ÇÖZGER" sahibi adaylar bu Kılavuzda belirtilen usul ve esaslara göre kendi aralarında beceri/Yetenek Sınavına alınarak sıralama yapılacak.

- Spor liselerinde fiziksel uygunluk testlerinden koordinasyon testi bütün sınavlarda uygulanmak zorundadır. Bu testle birlikte toplam üç testin uygulanması gerekmektedir. Komisyon, bu testlerden hem dayanıklılık çabukluk ve hız testlerinden birisini hem de esneklik ve kuvvet testlerinden birisini seçmek zorundadır.

- Tematik program uygulanan spor liselerinde branşlarına göre Koordinasyon Parkuru düzenlenebilir. Özel eğitim ihtiyacı olan adaylardan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak olanlar için ihtiyaç duyulması halinde koordinasyon testlerinde değişiklik yapılabilir. Koordinasyon parkurlarında imkanlar dahilinde dijital fotoselli süre ölçer, kronometre ve video kayıtlarının alınması sağlanacaktır.

- Okul müdürlükleri Yetenek Sınavına gelen adaylara, kesin kayıt hakkı kazanmaları durumunda kayıt için gerekli olan belgelerle ilgili bilgilendirme yapacaktır. Adaylardan istenen bilgi ve belgelerin kesin kayıt için geldiklerinde getirilmemesi durumunda kesin kayıtları yapılmayacaktır. Yetenek Sınavları tamamlandıktan sonra okul müdürlüklerince öğrencilerin Yetenek Sınavından elde ettikleri puanlar Çalışma Programında belirtilen süre içinde E Okul Sistemine işlenecektir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sila 2 hafta önce

Hiç güzel bir site değil yetenek sınavına girmiyorrr