Kamuajans.com - ''Bu evin kıblesi ne taraftaydı?'' sorusu özellikle bulunduğunuz evin dışında başka bir yere gittiğinizde çok önem taşır. Kıblenin ne tarafta olduğunun bilinmesi namaz kılan kişilerin işini kolaylaştırır. 

Sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmelisiniz.. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır. Türkiye’de kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor. (Güneyden doğuya doğru 23 derecelik bir açı). 99’luk tesbihi çevirme yöntemi de kıble bulma yöntemleri arasındadır.


KIBLE AÇISI NEDİR?


Kıble Açısı; Kabe'nin bulunduğu nokta, bizim bulunduğumuz nokta ve kuzey kutbu arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün açı cinsinden ifadesidir.
 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ YURT İÇİ VE YURT DIŞI TAKVİMLERİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİN KIBLE AÇILARI AŞAĞIDA LİSTELER HALİNDE SUNULMUŞTUR:
                                   
                                        TÜRKİYE                                          AVRUPA​
                             AMERİKA VE KANADA  ​            AVUSTRALYA VE JAPONYA​
                                    BALKANLAR                       TÜRK CUMHURİYETLERİ​
 
BU LİSTELERDE BULUNMAYAN ŞEHİRLERİN KIBLE ACILARINI TALEP EDERKEN; KIBLE AÇISINI İSTEDİĞİNİZ ŞEHRİN ADINI VE EYALETİNİ BİLDİRMENİZ YETERLİDİR.

KIBLE SAATİ NEDİR

Kıble Saati; Kabenin bulunduğu nokta, güneşin günlük deklinasyonundaki yeri ve bulunduğumuz nokta arasında olusan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir. Güneşin deklinasyonu değiştikçe kıble saatleri de günlük olarak değişmektedir.KIBLE SAATİ İLE KIBLE TAYİNİ

Yurtiçi takvimlerimizde namaz vakitlerinin son sütununda günlük olarak şehirlerimizin kıble saatleri bulunmaktadır. 


Kıble tesbiti yapacağımız gün takvimlerinizde bulunan kıble saatinde yeryüzüne dik duran cisimlerin gölgelerinin güneşe taraf olan uzantısı kıble yönünü göstermektedir. O saatte yüzünü güneşe dönen kıbleye dönmüş olur.

Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir. Namaz vakitlerinde uygulanan fark cetvel-leri kesinlikle kullanılmaz.

Konuyu ülkemiz dışında düşündüğümüz zaman; kıblenin tespit edileceği yerin enlemi ve boylamı gereği ya yüzünü veya sırtını güneşe dönen kıbleye dönmüş olacağından bu konunun bu sütunda genel anlatımı, yanlış anlamalara ve hatalı uygulamalara sebep olacağından yurtdışı için talep edilen her şehire göre özel açıklamalar yapılmaktadır. 

DÜNYA KIBLE GÜNÜ
 
Kıble, Mekke'de " Kabe" denilen kutsal bina olup, Allah'ın emri ile Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.
 
İstikbal-i Kıble; Namazı kıbleye yönelerek kılmaktır. Namazı kıbleye yönelerek kılmak şarttır. Mekke'de bulunan ve Kabe'yi gören kimse doğrudan doğruya Kabe'nin kendisine yönelir.
 
Kabe'yi görmeyen kimse ise, Kabe'nin bulunduğu tarafa yönelerek namazını kılar.
Mekke şehrinin enlemi 21° 26 ' , boylamı 39° 49 '.
 
Güneşin arz üzerinde bakıldığında görüldüğü nokta (astronomik ifade ile deklinasyonu) her gün için değişmektedir. 
 
Güneşin deklinasyonu ; 21 Haziranda kuzey yarım küresinde +23° 27 ' , 21 Aralıkta güney yarım küresinde 23° 27 ' 'dır.
 
Kıble Saati ; Kabe'nin bulunduğu nokta , güneşin arz üzerinde bakıldığında görüldüğü yer ve bulunduğumuz nokta arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir. Güneşin deklinasyonu değiştikçe kıble saatleri de günlük olarak değişmektedir. 
 
Güneş arz üzerinde görünen seyri sırasında 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerinde bulunduğu yerden alınan izdüşümü Mekke'nin tam üzerinde bulunduğundan Mekke'nin enlemi ( 21° 26 ' ) ile Güneşin deklinasyonu (21° 26 ' ) aynı olmaktadır.
 
Türkiye saatine göre 28 Mayıs gunu saat 12 18'de ve 16 Temmuz günü saat 12 27;'de Edirne'den Kars'a kadar kıble saatleri aynı olmaktadır.
 
Dünyanın değişik ülkelerinde , kendi mahalli saatlerine denk gelecek şekilde kıble saatleri değişmekle birlikte günleri değişmediğinden bu ki güne yani 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerine Dünya Kıble Günü denilmektedir.

KIBLE AÇILARI

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Adana​ ​Balıkesir Çorum​ Giresun​ Kastamonu Kahramanmaraş Samsun Uşak Şırnak​
Adıyaman​ Bilecik ​Denizli Gümüşhane ​Kayseri ​Mardin ​Siirt ​ Van ​Ardahan
Afyon Bingöl Diyarbakır ​Hakkari Kırklareli Muğla ​Sinop Yozgat ​Iğdır
Ağrı Bitlis ​Edirne ​Hatay Kırşehir Muş Sivas ​Zonguldak ​Bartın
Amasya​ Bolu Elazığ Isparta Kocaeli Nevşehir ​Tekirdağ ​Aksaray ​Karabük
​Ankara Burdur Erzincan Mersin Konya Niğde Tokat ​Bayburt Yalova
​Antalya​ ​Bursa Erzurum İstanbul ​Kütahya Ordu Trabzon ​​Karaman ​Kilis
Artvin Çanakkale ​Eskişehir ​İzmir Malatya Rize Tunceli Kırıkkale Osmaniye
​Aydın Çankırı Gaziantep Kars Manisa Sakarya ​Şanlıurfa ​ Batman ​Düzce


KamuAjans.com - Özel Haber

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 2 ay önce

Dünya küre şeklinde değil

Misafir Avatar
vatandaş 4 ay önce

Kıble saati güneşin tam kabe hizasında olduğu saattir.O saatte herhangi bir şeyin gölgesi direk kabeyi gösterir.

Misafir Avatar
en güvenli yöntem 6 ay önce

Burada anlatılanlar karmaşık. Pusuladan daha güvenli yöntem bulundu konumu girip güneşi hizalıyorsunuz bu kadar basit errufai.com/Aylik-Namaz-Vakitleri-Kible.html

Misafir Avatar
vatandaş 4 ay önce @en güvenli yöntem

Takvimlerde gösterilen kıble saati güneşin kabenin tam üstünde olduğu andır.Osaatte herhangi bir şeyin gölgesi direk kıbleyi gösterir.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Bihter 6 ay önce

Hiçbirşey anlamadımgüneşin evime girdiği yön kıble taraf, yada sırtımı dönersem mi kıble tarafı

Misafir Avatar
Mehmet senkardesler 13 ay önce

Kiblesaastinedir daha açık anlaşılır halk dilinde anlatilmali

Misafir Avatar
Cihan ilhan 1 yıl önce

Bir kürenin üzerinde önünüzü dönüpte durduğunuz kıble yönü,namazda esas olan yüzünü kıbleye dönmek ise,durduğumuz yönün tam tersine dönersek yine yüzümüzü kibleye dõnmüş olmuyormuyuz.oyle ya dunya küre şeklinde değilmi.