ABONE OLKıbleye yönelerek namaz kılmak, namazın sağlığı açısından çok önemlidir. Bundan dolayı kıble yönünün bilinmesi lazımdır. Sık gittiğimiz yerlerde kıblenin ne tarafta olduğunu artık ezberliyoruz fakat yabancı yerlerde namaz vakitlerinde kıble tayini yapmak bazen zor olabiliyor. Bu haberimizde kıble açısı, kıble saati, kıble saati ile kıble tayini ve 81 ilin kıble açılarını sizler için araştırdık.

İslamın 5 şartından biri olan namaz kılmak yerine getirilmesi gereken aslında ilk ibadettir. İslamın temel olan namaz ibadeti belirli şartlar sağlanarak yapılmaktadır. Abdestli olmak temiz olmak şartlarını yerine getiren müslümanlar bulundukları konumdan kabe'ye dönerek namazlarını eda ederler. Kıbleye dönülmeden yapılan namaz sakıncalıdır. Evimizde kıbleyi bulmakta sorun yaşamazken dışarda kıble tayini yapmak oldukça zordur.

Pusula, pusulalı seccade gibi cihazlarınız yoksa yada doğruluğu hakkında şüpheleriniz varsa kıbleyi tayin etmek için tahminde bulunmamız gerekebiliyor. Kıble yönü tayin etmede çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Konuyu ülke dışında düşündüğümüz zaman, kıblenin tespit edileceği yerin enlemi ve boylamı gereği ya yüzünü yada sırtını güneşe dönen kıbleye dönmüş olacağından bu konunun bu sütunda genel anlatımı, yanlış anlamalara ve hatalı uygulamalara sebep olacağından yurt dışı için talep edilen her şehre göre özel açıklamalar yapılmaktadır.

KIBLE YÖNÜ BULMA YÖNTEMİ

Her şehrin kıble açısı farklı değerdedir. Kıble açısı ile kıble bulmak için pusula gerekir. İletki ve cetvel ile kıble tayini yapabiliriz.

- Bir dosya kağıdına yukarıdan aşağıya doğru dik bir çizgi çizilir.

- Çizginin ortası işaretlenir.

- Bulunulan yerin kıble açısı kağıttaki orta nokta esas alınarak iletki ile işaretlenir. İşaretlenen nokta ile çizginin ortasındaki nokta birleştirilir.

- Kağıdın üzerine konulan pusulanın ibresi (K) ve (G) doğrultusu, kağıda çizilen K-G doğrultusuna paralel gelinceye kadar sağa sola çevrilir.

- Kağıda çizilen dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlenen noktayla birleştiren doğru kıble istikametidir.

DİYANET ONLİNE KIBLE BULMA UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

İL İL DİYANET KIBLE AÇILARI İÇİN TIKLAYINIZ

KIBLE NERESİ

Kıble Açısı; Kabe´nin bulunduğu nokta, bizim bulunduğumuz nokta ve kuzey kutbu arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün açı cinsinden ifadesidir.


KIBLE SAATİ NEDİR?

Kıble Saati; Kabenin bulunduğu nokta, güneşin günlük deklinasyonundaki yeri ve bulunduğumuz nokta arasında olusan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir. Güneşin deklinasyonu değiştikçe kıble saatleri de günlük olarak değişmektedir.

KIBLE SAATİ İLE KIBLE TAYİNİ

Yurtiçi takvimlerimizde namaz vakitlerinin son sütununda günlük olarak şehirlerimizin kıble saatleri bulunmaktadır. Kıble tesbiti yapacağımız gün takvimlerinizde bulunan kıble saatinde yeryüzüne dik duran cisimlerin gölgelerinin güneşe taraf olan uzantısı kıble yönünü göstermektedir. O saatte yüzünü güneşe dönen kıbleye dönmüş olur. Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir. Namaz vakitlerinde uygulanan fark cetvel-leri kesinlikle kullanılmaz. Konuyu ülkemiz dışında düşündüğümüz zaman; kıblenin tespit edileceği yerin enlemi ve boylamı gereği ya yüzünü veya sırtını güneşe dönen kıbleye dönmüş olacağından bu konunun bu sütunda genel anlatımı, yanlış anlamalara ve hatalı uygulamalara sebep olacağından yurtdışı için talep edilen her şehire göre özel açıklamalar yapılmaktadır.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mustafa sönmez 7 ay önce

Birşey eklemek istiyorum eğer etrafınızda çanak anten varsa hangi tarafa bakıyorsa o taraf kıbledir zamanında uyduyu alıcısını böyle dizayn edenlerden ALLAH RAZI OLSUN

Misafir Avatar
Rona Eromaz 7 ay önce @Mustafa sönmez

Doğudan Batıya Doğru yüzlerce uydu var hangisine yönelik çanak antenden bahsediyorsun?

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Murat 9 ay önce

Türkmenistan/Daşoğuzuda eklermisiniz lütfen

Misafir Avatar
Ahmet 12 ay önce

Dünya küre şeklinde değil

Misafir Avatar
vatandaş 1 yıl önce

Kıble saati güneşin tam kabe hizasında olduğu saattir.O saatte herhangi bir şeyin gölgesi direk kabeyi gösterir.

Misafir Avatar
en güvenli yöntem 1 yıl önce

Burada anlatılanlar karmaşık. Pusuladan daha güvenli yöntem bulundu konumu girip güneşi hizalıyorsunuz bu kadar basit errufai.com/Aylik-Namaz-Vakitleri-Kible.html

Misafir Avatar
vatandaş 1 yıl önce @en güvenli yöntem

Takvimlerde gösterilen kıble saati güneşin kabenin tam üstünde olduğu andır.Osaatte herhangi bir şeyin gölgesi direk kıbleyi gösterir.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Bihter 1 yıl önce

Hiçbirşey anlamadımgüneşin evime girdiği yön kıble taraf, yada sırtımı dönersem mi kıble tarafı

Misafir Avatar
Mehmet senkardesler 2 yıl önce

Kiblesaastinedir daha açık anlaşılır halk dilinde anlatilmali

Misafir Avatar
Cihan ilhan 2 yıl önce

Bir kürenin üzerinde önünüzü dönüpte durduğunuz kıble yönü,namazda esas olan yüzünü kıbleye dönmek ise,durduğumuz yönün tam tersine dönersek yine yüzümüzü kibleye dõnmüş olmuyormuyuz.oyle ya dunya küre şeklinde değilmi.