ABONE OL


Meteor yağmuru olacak mı, ne zaman olacak? Ay tutulması olacak mı, ne zaman olacak? Bütün bunlar ülkemizden gözlemlenebilecek mi? Gök olayları nereden gözlemlenecek? Ay hangi gün hangi evrede ve konumda olacak Günümüzde gök olayları ve uzay gözlemleri teknolojik araçlarla yapılıyor. Bütün bu soruların yanıtlarını gökyüzünü inceleyen araştırmacıların hazırladıkları gök olayları takvimi ile öğrenebiliyoruz. İşte 2020 yılı gök olayları takvimi...

2020 Kasım'da ay, merkür, venüs, mars, jüpiter, satürn, uranüs ve neptün hangi gün nerede olacak? Hangi takım yıldızına geçecek? Parlaklığı nasıl olacak? İşte yanıtları...

2020 Kasım Gök Olayları

AY: 8 Kasım tarihinde sondördün, 15 Kasım tarihinde yeniay, 22 Kasım tarihinde ilkdördün, 30 Kasım tarihinde dolunay evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 14 Kasım tarihinde enberi noktasında 357838 km, 27 Kasım tarihinde enöte noktasında 405890 km olacaktır.

MERKÜR: Ayın 16’sına kadar Başak, kalan günlerde ise Terazi takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 1.6 kadirden -0.7 kadire kadar artacaktır. Ayın ikinci haftasından itibaren, Güneş doğmadan önce yaklaşık yarım saat kadar gözlenebilecektir.

VENÜS: Ay boyunca Başak takımyıldız doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı sabit olarak -4.0 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 2.5 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS: Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı -2.1 kadirden -1.1 kadire kadar düşüş gösterecektir. Güneş’in batmasının ardından gece 3:00’a kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.1 kadir civarında olacaktır. Güneş’in batmasının ardından 2 saat kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.6 kadir olacaktır. Güneş’in batmasının ardından 2 saat kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.7 kadir kadardır. Saat 19:30 itibariyle 8 saat kadar küçük bir teleskop aracılığı ile gözlenebilecektir.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Güneş’in batmasının ardından gece yarısına kadar küçük bir teleskop aracılığı ile gözlenebilecektir.

Kasım Ayı Günlere Göre Gök Olayları

03 Kasım     : Taurid Meteor Yağmuru
10 Kasım     : Merkür en büyük batı uzanımında (19 derece)
17 Kasım     : Leonids Meteor Yağmuru (saatte 15 adet)
30 Kasım     : Yarı Gölgeli Ay Tutulması. Bu tutulma ülkemizden gözlenemeyecektir.

2020 Gök Olayları Takvimi! 2020 Ağustos Ayı Gökyüzü Olayları! Meteor Yağmuru, Ay Tutulması, Gezegen Konumları!

2020 Aralık Gök Olayları

AY: 8 Aralık tarihinde sondördün, 14 Aralık tarihinde yeniay, 21 Aralık tarihinde ilkdördün, 30 Aralık tarihinde dolunay evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 12 Aralık tarihinde enberi noktasında 361776 km, 24 Aralık tarihinde enöte noktasında 405009 km olacaktır.

MERKÜR: Ayın 3’üne kadar Terazi, 6’sına kadar Akrep, 18’ine kadar Yılancı, kalan günlerinde ise Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Ay boyunca gözlenemeyecek olan gezegenin parlaklığı -0.8 kadirden -1.2 kadire kadar yükselecektir.

VENÜS: Ayın 17’ine kadar Terazi, 21’ine kadar Akrep, kalan günlerde ise Yılancı takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -4.0 kadirden -3.9 kadire kadar düşecektir. Güneş’in doğmasından önce yarım saat kadar doğu ufkunda gözlenebilecektir.

MARS: Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı -1.1 kadirden -0.3 kadire kadar düşüş gösterecektir. Akşam saatlerinden itibaren saat 2:00’ye kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER: Ayın ilk 18 güyü Yay, kalan günlerinde ise Oğlak takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -2 kadir mertebesindedir. Güneş’in batmasının ardından 1 saat kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN: İlk 15 gün Yay, kalan günlerde ise Oğlak takımyıldız dığrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 0.6 kadir mertebesindedir. Güneş’in batmasının ardından yarım saat kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.7 kadir kadardır. Saat 18:30 ile 02:00 saatleri arasında küçük bir teleskop ile gözlenebilir.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.9 kadir mertebesindedir. Saat 18:30 ile 21:30 saatleri arasında küçük bir teleskop ile gözlenebilir.

Aralık Ayı Günlere Göre Gök Olayları

13 Aralık: Geminid Meteor Yağmuru (saatte 120 adet)
14 Aralık: Tam Güneş Tutulması. Ülkemizden gözlenemeyecektir.
21 Aralık: Jüpiter – Satürn yakınlaşması (0.1 derece) Kış Gündönümü
22 Aralık: Ursid Meteor Yağmuru (saatte 10 adet)

Haziran 2020 Gök Olayları

AY: 5 Haziran’da dolunay evresinde bulunacak olan Ay, 13 Haziran’da sondördün, 21 Haziran’da yeniay ve 28 Haziran’da ilkdördün evresinde olacaktır. 3 Haziran’da 364366 km uzaklığıyla enberi konumunda, 15 Haziran’da ise 404597 km uzaklıkla enöte konumunda olacaktır.

MERKÜR: Haziran ayı boyunca İkizler takımyıldızında bulunacak olan Merkür, Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda küçük bir teleskop ya da dürbün ile gözlenmesi mümkün olacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık olarak +0.15 kadirdir.

VENÜS: Ay boyunca Boğa takımyıldızında bulunacak olan Venüs, Ay’ın başlarında Güneş ile beraber doğup battığından gözlenemeyecektir. Ay sonuna doğru Güneş doğmadan önce doğu ufkunda kısa süre ile gözlenebilecektir. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -4 kadir olacaktır.

MARS: Haziran ayı başında Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegen ayın 15’inden sonra Balık takımyıldızına geçecektir. Gece saat 1.30 civarında doğacak olan Mars, Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Mars’ın Haziran ayı için parlaklığı yaklaşık -0.2 kadir olacaktır.

JÜPİTER: Haziran ayı boyunca Yay takımyıldızında görülecektir. saat 23:00 civarı doğacak olan gezegen Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.

SATÜRN: Haziran ayı boyunca Oğlak takımyıldızında görülecektir. Saat 23:00 civarında doğacak olan gezegen Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık 0.3 kadir olacaktır.

URANÜS: Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yaklaşık bir saat kadar gözlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olduğundan gözlenebilmesi için küçük bir teleskop gerekmektedir.

NEPTÜN: Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Neptün, gece saat 1.30 civarında doğacak ve Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Neptün gezegeni, parlaklığının yaklaşık +8 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskopla gözlenebilir.

Haziran Ayı Günlere Göre Gök Olayları

03 Haziran : Ay enberi konumunda (364366 km)
04 Haziran : Merkür en büyük doğu uzanımında (24 derece)
05 Haziran : Ay dolunay Evresinde - Yarı gölgeli ay tutulması: akşam saat 20:45’te başlayacak olan tutulma24:05’te sona erecek ve ülkemizden gözlenebilecektir.
13 Haziran : Ay sondördün evresinde
15 Haziran : Ay enöte konumunda (404567 km)
21 Haziran : Ay yeniay evresinde Yaz Gündönümü
28 Haziran : Ay ilkdördün evresinde

Temmuz 2020 Gök Olayları

AY: 5 Temmuz tarihinde dolunay, 12 Temmuz tarihinde sondördün, 20 Temmuz tarihinde yeniay, 27 Temmuz tarihinde ilkdördün evresinde olacaktır. 12 Temmuz tarihinde enöte noktasında, Yer’den uzaklığı 404200 km, 25 Temmuz tarihinde enberi noktasında ve uzaklığı 368366 km olacaktır.

MERKÜR: Temmuz ayı boyunca İkizler takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 5.7 kadirden -0.1 kadire kadar yükselecek olan gezegen, Güneş’e yakın bir konumda bulunması sebebiyle gözlenemeyecektir.

VENÜS: Ay boyunca Boğa takımyıldızında bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık -4.5 kadir olan gezegen, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yaklaşık 1 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS: Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık -0.7 kadir olacaktır. Temmuz boyunca gece yarısından sonra, Güneş doğana kadar gözlenebilir.

JÜPİTER: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.7 kadir olacaktır. Ay boyunca 22:00 ile 03:30 saatleri arasında gözlenebilir.

SATÜRN: İlk 3 gün Oğlak, kalan günlerde ise Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık 0.1 kadir kadardır. Ay boyunca gece yarısına doğru gözlenmeye başlayacak ve Güneş’in doğmasından 1 saat öncesine kadar gözlenebilir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.8 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 1 saat kadar küçük bir teleskop ile gözlenebilir.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 2 saat kadar gözlenebilir.

Temmuz Ayı Günlere Göre Gök Olayları

05 Temmuz : Yarı Gölgeli Ay Tutulması. Ülkemizden gözlenemeyecektir.
14 Temmuz : Jupiter karşıkonumda
16 Temmuz : Cüce gezegen Pluto karşıkonumda (33.064 A.B.)
20 Temmuz : Satürn karşıkonumda
22 Temmuz : Merkür en büyük batı uzanımında (20 derece)
29 Temmuz : Güney Delta-Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)

Ağustos 2020 Gök Olayları

AY: 3 Ağustos tarihinde dolunay, 11 Ağustos tarihinde sondördün, 19 Ağustos tarihinde yeniay, 25 Ağustos tarihinde ilkdördün evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 9 Ağustos tarihinde enöte noktasında 404657 km, 21 Ağustos tarihinde enberi noktasında 363512 km olacaktır.

MERKÜR: Ayın ilk 4 günü İkizler, sonraki 10 gün boyunca Yengeç, ay sonuna kadar ise Aslan takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. İlk günlerde -0.9 kadir olan parlaklığı 17 Ağustos’ta -2 kadire kadar çıkacak, ay sonuna kadar da -1.2 kadire düşecektir. Ayın ilk haftasında Güneş doğmadan önce kısa bir süreliğine gözlenebilecektir.

VENÜS: Ayın 5’ine kadar Boğa, 13’üne kadar Avcı, kalan günlerinde ise İkizler takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -4.4 kadirden -4.2 kadire kadar düşecektir. Güneş doğmadan önce 1.5 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS: Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -1.1 kadirden -1.8 kadire kadar artış gösterecektir. Ağustos ayı boyunca gece yarısından gün doğumuna kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.7 kadir civarında olacaktır. Gün batımından sonra gece saat 2:00’ye kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.1 kadirden 0.3 kadire kadar düşecektir. Gün batımından sonra gece saat 2:00’ye kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.8 kadir kadardır. Gece saat 2:00’den sabaha kadar gözlenmesi mümkün olacaktır.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Küçük bir teleskop ile gece yarısından itibaren sabaha kadar gözlenebilecektir.

Ağustos Ayı Günlere Göre Gök Olayları

01 Ağustos : Alfa Capricornid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)
06 Ağustos : Güney Iota Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 12 adet)
12 Ağustos : Perseids Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 100 adet)
13 Ağustos : Venüs en büyük batı uzanımında (46 derece)
25 Ağustos : Kuzey Iota Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 12 adet)

Eylül 2020 Gök Olayları

AY: 2 Eylül tarihinde dolunay, 10 Eylül tarihinde sondördün, 17 Eylül tarihinde yeniay, 24 Eylül tarihinde ilkdördün evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 6 Eylül tarihinde enöte noktasında 405605 km, 18 Eylül tarihinde enberi noktasında 359080 km olacaktır.

MERKÜR: İlk iki gün Aslan, kalan günlerde ise Başak takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -0.6 kadirden 0 kadire kadar düşecektir. Ancak Güneş’e yakın olmasından dolayı ay boyunca gözlenemeyecektir.

VENÜS: Ayın 4’üne kadar İkizler, 22’sine kadar Yengeç, kalan günlerde ise Aslan takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -4.2 kadirden -4.1 kadire kadar düşüş gösterecektir. Ay boyunca Güneş doğmadan önce 3 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS: Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -1.8 kadirden -2.5 kadire kadar artış gösterecektir. Eylül ayı boyunca saat 22:00’den sabaha kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.5 kadir civarında olacaktır. Akşam saatlerinden gece yarısına kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.3 kadir civarında olacaktır. Akşam saatlerinden gece yarısına kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.7 kadir kadardır. Küçük bir teleskop ile gece yarısından sabaha kadar gözlenebilecektir.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Gece yarısından saat 3:30’a kadar gözlenebilecektir.

Eylül Ayı Günlere Göre Gök Olayları

11 Eylül     : Neptün karşıkonumda
22 Eylül     : Sonbahar ekinoksu, (UT 13:31’de)
26 Eylül     : Uluslararası Ay Gözlem Gecesi

Ekim 2020 Gök Olayları

AY: 2 Ekim tarihinde dolunay, 10 Ekim tarihinde sondördün, 16 Ekim tarihinde yeniay, 23 Ekim tarihinde ilkdördün, 31 Ekim tarihinde tekrar dolunay evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 3 Ekim tarihinde enöte noktasında 406319 km, 16 Ekim tarihinde enberi noktasında 356912 km, 30 Ekim tarihinde enöte noktasında 406392 km olacaktır.

MERKÜR: Ayın ilk haftası Başak, sonraki 13 gün Terazi, kalan günlerde ise yeniden Başak takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 0 kadirden 5.8 kadire kadar düşecektir. Ay boyunca gözlenemeyecektir.

VENÜS: Ayın 22’sine kadar Aslan, kalan günlerinde ise Başak takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -4.1 kadirden -4.0 kadire kadar düşüş gösterecektir. Ay boyunca ortalama olarak saat 04:00 ile 06:50 saatleri arasında gözlenebilir.

MARS: Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.5 kadirden 17 Ekim’e kadar -2.6 kadire kadar artış gösterip, kalan günlerde -2.4 kadire kadar düşecektir. Ekim ayı boyunca saat 20:00 ile 05:00 saatleri arasında gözlenebilir.

JÜPİTER: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.3 kadir civarında olacaktır. Akşam saatlerinden itibaren 3 saat kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN: Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.5 kadir civarında olacaktır. Akşam saatlerinden itibaren 3 saat kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.7 kadir kadardır. Saat 21:30’dan itibaren 8 saat kadar gözlenebilecektir. Sönük olması sebebiyle küçük bir teleskop ile gözlenmesi mümkün olacaktır.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Akşam saatlerinden itibaren 6 saat kadar gözlenebilecektir. Sönük olması sebebiyle küçük bir teleskop ile gözlenmesi mümkün olacaktır.

Ekim Ayı Günlere Göre Gök Olayları

01 Ekim     : Merkür en büyük doğu uzanımında (25 derece)
4-10 Ekim  : Dünya Uzay Haftası
09 Ekim     : Draconid Meteor Yağmuru
13 Ekim     : Mars karşıkonumda
21 Ekim     : Orionids Meteor Yağmuru
31 Ekim     : Uranus karşı konumda

Bilgiler Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi tarafından üretilmiştir...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Malik 4 ay önce

(01.08.2020) Gece saatlerinde doğudan gözüken kırmızı bir yıldız görmekteyim. Bu yıldızın ne olduğunu öğrenebilir miyim?