ABONE OL

31 Ağustos - 18 Eylül Tarihleri için Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödendi Mi? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ek Ders Ödenecek Mi?


2020-2021 Eğitim Öğretim yılı için öğretmen seminerleri 24-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Öğretmenler bu tarihler aralığında günlük 3 ek ders olmak üzere 15 saat ek ders ücreti alacaklar. Bu dönemde zorunluluk nedeniyle (yaş, kronik hastalık gibi) okullarda bulunamayan öğretmenler de ek ders ücretinden faydalanacaklar. 31 Ağustos ile 18 Eylül tarihleri arasında uzaktan eğitim faaliyetleri telafi programı gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında öğretmenlerin o gün için ek ders ücretleri kesilmeyecek.

Bilindiği üzere geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Mart ayının 3. haftası ile birlikte pandemiden kaynaklı zorunlu olarak okulların kapalı tutulmasına ve uzaktan eğitimle sezonun tamamlanmasına karar verilmişti. EBA platformu ve TRT EBA kanalları ile uzaktan eğitim sürenini yaşandığı bu dönemde öğretmenlere üzerlerinde bulunan ders programı doğrultusunda, nöbet, dyk gibi bazı kalemler dışında ek ders ücretleri ödenmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin ek ders ücreti ödemeleri ile ilgili resmi yazı yayınladı. (Resmi yazıya ulaşmak için tıklayınız) İlgili yazıya göre 31 Ağustos-18 Eylül tarihleri arasında öğretmenlerin canlı ders sayısı, haftalık aylık okutacağı ek ders karşılığını geçen öğretmenler ek ders ücreti alabilecek. Canlı ders sayısı, haftalık aylık karşılığı ders saatini doldurmayan öğretmenler ise canlı dersler için ek ders ücreti alamayacak. Fakat hafta sonunda yapılan canlı dersler için ek ders ücreti ödemeleri doğrudan olacak. Ek ders saati haftalık 10 saati geçemeyecek.

UZAKTAN EĞİTİM


Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 31 Ağustos 2020'de başlayacak eğitim programına ilişkin genelge yayımlandı.

Buna göre, 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibarıyla uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacak. 18 Eylül'e kadar sürdürülecek uzaktan eğitimde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfta hazır bulunuşluk düzeylerini etkileyebilecek öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek.

Geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden "kritik konu ve kazanımlar" belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB'in "http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html" internet adresinden ulaşılabilecek. Bakanlık, bu kapsamda, programlar ile öğretmenlere örnek olması için bu programlara yönelik elektronik ortamda 4 bin 25 sayfadan oluşan 1215 etkinlik örneği yayımladı.

Gerek yüz yüze eğitimde gerekse uzaktan eğitimde de kullanılabilecek etkinlikleri öğretmenler, ilgili dersin programında yer alan kazanımları öğrencilerin ulaşmaları kaydıyla, okulun veya öğrencinin durumuna göre, doğrudan kullanabilecek, uyarlayabilecek veya kendi etkinliğini hazırlayıp uygulayabilecek.

Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak. EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek.

Canlı ders uygulamaları yoluyla yapılacak eğitimlerde, öğretmenlere örnek olması için programlara yönelik elektronik ortamda çok sayıda etkinlik örneği hazırlandı. Etkinlik örneklerine "http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html" internet adresinden ulaşılabilecek.

Yüz yüze eğitim başladığında 23 Mart tarihinden itibaren gerek TRT EBA TV kanalları gerekse EBA canlı ders uygulamaları veya özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden sürdürülen eğitimlerin amacına ulaşıp ulaşmadığı sınıf öğretmenleri veya branş öğretmenleri tarafından değerlendirilecek.

Üst sınıftaki kazanımlara temel teşkil eden alt sınıf kazanımlarının öğrencilere edindirilemediği ve öğrenme eksikliğinin devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda önce alt sınıfa ait konu ve kazanımlar işlenecek, sonrasında yeni konu ve kazanım/kazanımlara devam edilecek. Bu amaçla MEB'in hazırladığı derslere ait program haritalarından yararlanılacak.

Hayat boyu öğrenme kurumlarında görev yapan öğretmenler, 31 Ağustos itibarıyla ilgili mevzuat kapsamında görevlerine devam edecek.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sedat 3 ay önce

İNŞAllah okullar erken açılır da süreç normale döner. Yoksa çok okul ve öğretemen papaz olacak.

Misafir Avatar
Matematikçi 3 ay önce

Bir kere branş kavgasını bırakın. Ben 15 canlı 8 kurs gırıyorum haftaıcı dıye kursumu bıle normal ek ders alıcam. Önce vermeyeceklerının yazısını yayınlasalar ya. Kocaman insanlar var karşılarında ama yaptıklarına bak. Sonumuz hayır olsun. Ama öyle durmuyor..

Misafir Avatar
Pd 3 ay önce

Dyk görevleri her zaman ayrı tutulması gereken bir görev.Herkes istemiyor sonuçta.Okula gidip normal ders saatini dolduruyoruz.Maas karsiligina sayılması çok saçma.Canli derslerden bu aralıkta ekders alınması uygun değil bencede.Ama okul açıldığında ne uygun olur bilemiyorum.Biran önce herşey düzelir ve okullara sağlıkla döneriz insAllah

Misafir Avatar
Emre 3 ay önce

Yuzyuze kursa giriyoruz maaş karşılığı deyip ekders verilmiyor.Herkes maaş karsiligi çalışacaksa okula gidip riske giren öğretmenin gunahi ne

Misafir Avatar
Öğretmen 3 ay önce

Bence branş ve Sınıf öğretmenleri arasında bir haksızlık yapılmış Sınıf öğretmenleri 8 saatcanlı ders yapabiliyorlar çünkü tüm ilkokul düşünüldüğünde bu kadar programlayabiliyor Sınıf öğretmenleri için düzenleme yapılmalı ve yaptıkları canlı ders saatine göre ek ders ücreti verilmelidir.Çünkü ger bir dersin hazırlığı bile çok zor yapılmaktadır.Haklarını almalıdırlar yeni düzenleme gerekir.

Misafir Avatar
Öğretmen 3 ay önce

Bence branş ve Sınıf öğretmenleri arasında bir haksızlık yapılmış Sınıf öğretmenleri 8 saatcanlı ders yapabiliyorlar çünkü tüm ilkokul düşünüldüğünde bu kadar programlayabiliyor Sınıf öğretmenleri için düzenleme yapılmalı ve yaptıkları canlı ders saatine göre ek ders ücreti verilmelidir.Çünkü ger bir dersin hazırlığı bile çok zor yapılmaktadır.Haklarını almalıdırlar yeni düzenleme gerekir.

Misafir Avatar
Ümit 3 ay önce

foruma öğretmen düşmanı hainler doluşmuş.

Misafir Avatar
Mithat cevik 3 ay önce

Bence geçen sene ödenekler de kesilmeli