ABONE OL

İdam cezasının geri getirilmesinin anayasa değişikliğiyle mümkün olduğunu hatırlatan Bostancı, yargı paketinde idam cezasına ilişkin bir düzenleme ise olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'ten geçmesi durumunda idam düzenlemesini onaylayacağını söylemişti.

Türkiye'nin geçmişinde o zamanki yasalara göre bugünki sorgulamalara göre hatalı olduğu kanaatine varılan onlarca idam bulunuyor. Son olarak 1984 yılında yasa dışı örgüt üyesi 3 polisi şehit eden Hıdır Aslan'ın idamından sonra uygulanmayan idam cezası günümüzde yasalar gereği uygulanamıyor. Özellikle son 10 yılda artan çok istismarı ve cinayetlerinin yaşandığı dönemlerde halk tarafından ısrarla siyasi partilerden talep edilen idam yasası her ne kadar seçim vaadi olsada bugüne kadar siyasi partiler tarafından meclis gündemine getirilmekten çekinilmiştir.


Son dönemde artan çocuk istismarı ve kadın cinayetleri haberlerin ana başlıkları arasında yer alıyor. Hal böyle olunca vatandaş hükümetten idam talebinde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'yi işaret etmesiyle gözler meclise çevrildi.

Türkiye tarihinde bir dönem uygulanan daha sonra Avrupa birliği yasaları uyarınca 2002 yılında kademeli olarak yasamızdan kaldırılan idam aradan geçen 16 yılın ardından tekrar gündeme gelerek halk tarafından talep edilir hale geldi.

Eski eşi tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut'un ailesine taziye ziyaretinde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bu çok acı bir ziyaret. Taziye ziyareti aynı zamanda Emine kardeşim gibi, rahmetli Emine kardeşim gibi şiddet gören, öldürülen, dayak yiyen kadınlarımızın da gündeme gelmesini sağlama amaçlı bir ziyaret.

Ailemizle konuştuk, elimizden ne geliyorsa yapacağız. Özellikle anne ve babası bu tür konularla ilgili idam cezasının gelmesini söylediler. Bununla ilgili Meclisteki grubu olan siyasi partilerle konuşacağız. Geride 10 yaşında olan bir kızımız var. Hem bu olayı unutturmamız lazım. Sizlere düşen görev bu. Bizlere düşen bir görev aynı zamanda. Hem de bu çocuğun, Bilge'nin bu tramvayı atlatması için de elimizden gelen dikkati göstermemiz lazım. Çok üzgünüm. Sayın Cumhurbaşkanı aynı zamanda AK Parti'nin genel başkanı. Partisine verecek talimatı, onlar hazırlayacak, ben de imzalayacağım" şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Adalet Bakanı'ma söyledim, ‘hukuk içerisinde ne yapılıyorsa önce bunu yapacaksınız' dedim. Tabii benim partimdekiler de dahil burada benim gönlüm açık ve net söylüyorum idamdan yanadır. Bir kadını bıçaklayarak öldürüyorsun hem de yavrusunun gözleri önünde. O yavru “anne ölme” diyor. Kan revan içinde kadıncağız. Ondan sonra çıkıyor bazıları da insan hakları mücadelesi veriyor. “Bu nasıl böyle istenir, Avrupa'da bu yok.” Avrupa'da olmazsa olmaz mı? Avrupa'da bu yok diye biz doğrudan, haktan sapacak mıyız? ABD'nin çeşitli eyaletlerinde var. Dünyanın değişik ülkelerinde var. Demek ki oluyor. Can bu kadar basit mi? “Efendim işte insan hakları bilmem nesi bunu kabullenmez” diyorlar. Kabullenmeyebilir. Ben şahsen parlamento bu işin müzakere eder, tartışır, kararını verirse kesinlikle onaylarım. Vicdanım sesine de bu noktada inanıyorum.

Trabzon'daki programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalabalıktan idamın getirilmesini isteyen bir kişiye cevap verdi. Parlamentodan çıkması durumunda yasayı onaylayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İdam kararını benim Cumhurbaşkanı olarak tek başına verme yetkim yok. Bu parlamentodan gelecek, parlamentodan geldiğinde benim onaylama yetkim var. Son Emine Bulut hanımefendi ile ilgili olay yenilir yutulur olay değildir. Bu ciddi bir vahşettir, alçaklıktır, adiliktir. Buna ne derseniz deyin az kalır. Ben babası ile görüştüm. Tabii ki bunu vicdanımızın da, hukukun da kabul etmesi mümkün değil." dedi.

Adalet Bakanı Gül idam tartışmaları ile ilgili ''Kadına yönelik şiddet ve cinayet gerçekten insanlık dışı. Bu tür hadiseleri görmek insanın insanlığından utandığı bir tablo. Bu konuda hem idari hem yargı mercileri böyle kişilerin hak ettiği cezayı vermektedir. Sayın cumhurbaşkanın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlemento bu değişikliği yaparsa sayın Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir.'' dedi.

Kadına yönelik ve aile içi şiddetin bir türlü önlenemediğini, bugüne kadar pek çok kadının ve küçük yaşta çocuğun şiddete maruz kalarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 18 Aralık 2019 tarihinde yaptığı açıklamada "Elbette ki öncelik önleyici tedbirler, eğitim, maneviyat ve ahlaktır. Bunları ne kadar güçlendirirsek, bu hadiseleri de azaltabiliriz. Bu tedbirlere rağmen birisi sapıkça bu suçları işliyorsa, sonu cinayete kadar gidiyorsa, burada da cezaların ağırlaştırılması gerekmektedir. Ağırlaştırılmış cezaların başında da idam gelmektedir. Ceren Özdemir hadisesinde gördük. Diğer vakalarda da görüyoruz. İdam denildiğinde, 'efendim yanlış bir karar verilirse, bunun geri dönüşü olmaz.' Burada bir yanlışlık yok. Kesin faili belli olan bu tür suçlarla ilgili idam cezasını bizim geri getirmemiz lazım." dedi.


ESKİ AÇIKLAMALAR

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, 'İdam cezası talebimizle ilgili hazırlıklarımız son aşamasına geldi. Meclis açıldığında idam teklifimizi önce kamuoyuyla paylaşacağız, sonra da HDP dışındaki grupları ziyaret ederek teklifimize desteklerini isteyeceğiz.' demişti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Destici, bir soru üzerine idam cezası taleplerini 1 Ekim'de TBMM'ye sunmayı hedeflediklerini belirterek, "HDP dışındaki grupları ziyaret ederek teklifimize desteklerini isteyeceğiz. Teklifimiz cinsel sapıklık ve terör faaliyetlerinde yer alma suçlarına karşı idamı geri getirmeyi kapsayacak." diye konuşmuştu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Meclis açıldığında idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili anayasa değişikliği teklifimizi sunacağız. Mecliste temsil hakkı bulmuş partilerden destek isteyeceğiz. BBP olarak bu konuda bir hassasiyetimiz var ve inanıyoruz ki, milletvekillerimizin çoğu da bizimle aynı hassasiyete sahiplerdir." demişti.

Herkesin ortak söylemi olan idam her ne kadar dile getirilsede kaybedilen çocukların ve bebeklerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak bu hafta cansız bedenlerine ulaşılan 2 çocuğun vahşice hayattan koparılmasıyla gündeme gelen idama dair hükümetten bir yanıt geldi. 

AK Parti sözcüsü Mahir Ünal, ''Cinsel istismar için idam ve hadım cezası öngörülüyor. Çocuklarımızı korumak ilk işimiz olacak. Şu ana kasar yapılmış bir sürü çalışma var. Bunun üzerinden masaya yatırılacak. Hayvan haklarıyla ilgili de çalışmamız var.'' demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Eğer idamla ilgili adım atılacaksa MHP bu konuda var." şeklinde konuşmuştu.

Anayasalarında halen yürürlükte ölüm cezası bulunan ülkeler ise şöyle:


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Fatma.keskin 11 ay önce

Sayin cumhurbaşkanımızdan.idam.istiyoruz.emine.bulut.gibi.olmak.istemiyoruz.idamın.biran.önce.çıkmasını.istiyoruz.