ABONE OL


Başvurular 11-23 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak. MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara sınava giriş belgesi düzenlenerek www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak.


2020 Yılı Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Başvuruları 11-23 Mart 2020 tarihleri arasında yapılan sınavın yeni tarihi, 5 Temmuz 2020 tarihinde saat 10.00'da yapılacak. Sonuçlar sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içinde ilan edilecek.

Sınav giriş belgesinde adayın kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi (il), bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Aday, sınav giriş belgesinde yer alan sınav merkezinde (görev yaptığı ilde), binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

SINAVA GİRİŞ ŞARTLARI

Sınava girecek aday öğretmenlerin (sözleşmeli/kadrolu); performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmaları, sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamış olmaları, sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmış olmaları gerekmektedir.

UYARI: 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmaz.

SINAV İŞLEMLERİ

SINAV ÜCRETİ

a. Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak KDV dâhil 120 (yüzyirmi)TL' yi; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığı veya bu bankaların internet bankacılığı ile “MEB ADAY ÖĞRETMENLERİ (SÖZLEŞMELİ/KADROLU) AKS” adı altında 11-23 Mart 2020 tarihleri arasında yatıracaklardır.

Ayrıca, tüm banka kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ internet adresinden de ödeme yapılabilecektir. (Not: Ödeme ekranındaki yönlendirmeler çok dikkatli okunarak takip edilmelidir.) Aday, sınav ücretini kendisine ait T.C. kimlik numarası ile yatırmak ve geçerli bir telefon numarası beyan etmek zorundadır. Aday, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti ve benzeri gider ödemeyecektir.

b. Sınav ücretini süresi içerisinde yatırmayan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) sınava alınmayacaklardır.

c. Sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan ve sınav yerleştirmesi yapılan adaylara ücret iadesi yapılmayacaktır.

ç. Sınav için yanlış yatırılan ücret, sınavın tamamlanmasından sonra Döner Sermaye İşletmesi tarafından adaylardan herhangi bir başvuru talep edilmeksizin yalnızca T.C. Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile iade edilecektir.

SINAV YÜKÜMLÜLÜKLERİ

a. Sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran aday öğretmenler için fotoğraflı sınav giriş belgesi düzenlenecek, 17 Nisan 2020 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak, fotoğraflı sınav giriş belgesi posta yolu ile gönderilmeyecek, ayrıca Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) için adaylardan başvuru alınmayacaktır.

b. Adaylara ait bilgilerin MEBBİS modülüne eksik ya da hatalı işlenmiş olması, adayın sınava girememesi gibi sonuçlar doğurabileceğinden, sorumlu birimlerin (okul/kurum, ilçe, il) adaylara ait bilgilerin güncellenmesiyle ilgili gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili sorumluluk adayın kendisi ile görev yaptığı il millî eğitim müdürlüğüne ait olacaktır.

c. MEBBİS kayıtlarına göre engel durumu bulunan ve sınav esnasında ÖDSGM tarafından sınav tedbir hizmeti verilmesi gereken adaylar, MEBBİS Aday Öğretmen modülünde “yazılı sınavda almak istediği hizmet” seçenekleri arasından almak istediği hizmeti (hiçbir hizmet istemese dâhi) 23 Mart 2020 tarihine kadar seçerek; bir çıktı alıp imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Süresi içinde herhangi bir sınav tedbir hizmeti talebinde bulunmayan engelli adaylar için ÖDSGM tarafından herhangi bir sınav tedbir hizmeti planlanmayacak ve adayların konuyla ilgili itirazları dikkate alınmayacaktır. Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday ve MEBBİS kişisel bilgilerini kaydeden personel, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır.

ç. Fotoğraflı sınav giriş belgesinde adayın kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi (il), bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Aday, fotoğraflı sınav giriş belgesinde yer alan sınav merkezinde (görev yaptığı ilde), binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

d. Adayların görev yaptığı ilde sınava girmesi esastır. Ancak yasal mazereti nedeniyle başka bir sınav merkezinde sınava girmek isteyen aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) dilekçe ve belgelerini en geç 23 Mart 2020 mesai bitimine kadar ÖYGGM’ye ulaştırmaları halinde talepleri değerlendirilecektir. Bu tarihe kadar ÖYGGM’ye ulaşmayan belgeler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

GİRİŞ BELGELERİ 
Anahtar Kelimeler:
Adaylık Kaldırma Sınavı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
andul haşim 7 ay önce

Arkadaşlar hazırlanmanız için bu uygulamayı öneririm

Misafir Avatar
Zeynep 7 ay önce

Ya ben bu sınava girmeye hak kazandım aslında başvuruyu kaçırdım bu salgın yüzünden kafam bir hayli allak pullak oldu. Şimdi ikinci bir başvuru hakkı verilmez ise benim durumum ne olacak çok tetirginim vAllah

Misafir Avatar
misafir hoca 7 ay önce

Sınav 05 temmuza ertelendi. yeni bir kılavuz yayınlanacaktır.ve yeni başvurular yapılabilecektir

Misafir Avatar
Hasan GÖKKAYA 9 ay önce

Ben 2019 Şubat ayında atandım sınava girmem için 1 yıl çalışmam gerektiğini biliyorum bu yıl ki Nisan da yapılması planlanan sınava yetişemiyordum fakat salgın nedeniyle ertelenen sınav Temmuz ayina ertelenmiş o zamana yetişebiliyorum ben Mart ayındaki başvuruyu yetişmiyor diye yapmamıştım şimdi ne olacak

Misafir Avatar
Serkan Öztürk 9 ay önce

2019 Şubat ayin da atananlar, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemde 60 iş gününü doldurmadiklari için bu sınava giremiyorlar. Fakat ertelenme söz konusu olursa bu süreyi dolduracaklardir. Sınava girmeye hak kazanacaklar. Ertelenme söz konusu varsa bunu biran önce açıklasınlar ki sınava girecek olanlarda biran önce onlemelerini alsınlar. En azından başvuru süresini kacirmasinlar.

Misafir Avatar
rehber 1 yıl önce

AKS Sınav giriş yerleri açıklandı mı? Açıklandı demişsiniz ama yok sistemde.

Misafir Avatar
İl içi sıralar en az 7 defa çalıştırılsın 1 yıl önce

İl içi sıralar en az 7 defa çalıştırılsın