ABONE OL

2020 Yılı Ehliyet Sınavları (Teorik-Direksiyon) Tekrar Ne Zaman Yapılacak? MTSK Ehliyet Kursu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 2020 Yılı MTSK Sınavları ve Sürücü Kursları Ne Zaman Açılacak?
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, mart sonuna kadarki Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavlarının (MTSKS) ertelendiğini belirtti. Selçuk bu kapsamda, elektronik ortamda yapılanlar dahil ehliyet sınavları ve direksiyon sınavlarının yer aldığını ifade etti.

Kara yollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik, teorik ve uygulama sınavlarını kapsayan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) e-Sınavı, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. e-Sınav, Genel Müdürlük tarafından belirlenen merkezlerde, belirlenen tarih ve saatlerde “Özel MTSK Modülü” üzerinden yapılan başvurular dikkate alınarak yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 54315259-480.04-E.6161017 sayılı Koronavirüs Salgını Nedeniyle e-Sınav Oturumlarının Ertelenmesi konulu 6 Nisan 2020 tarihli resmi yazıda ''MTSK e-Sınavına girecek olan adayların mağduriyet yaşamaması adına 16 Mart-30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak olan e-Sınav oturumları 4 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacak şekilde ileri tarihlere taşınmıştır.'' denilmiştir.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, koronavirüsün Türkiye'ye giriş yapması nedeniyle "Özel öğretim kursları, rehabilitasyon merkezleri ve sürücü kursu gibi kurumlar da 16-30 Mart'ta tatil olacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının verdiği eğitimler sonrasında yapılan teorik ders sınavları ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarının 30 Nisan'a kadar iptal edildiğini duyurdu.

Bu kılavuzda yer alan kurallar, kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek 
yasama, yürütme ve yargı organları kararları ile değiştirilebilir. Bu durumda izlenecek yol Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.


Bu kılavuz, 12 Aralık 2007 tarih ve 26728 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5718 
sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Kanun hükümleri, 29 Mayıs 2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği, 2016 Eylül tarih ve 2708 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümleri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürlükleri, e-sınava başvuran kursiyerler ile 
sınav görevlileri bu kılavuzda yer alan hükümleri kabul etmiş sayılırlar. Bu kılavuz yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecektir. 

Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen yazılı sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-sınav başvurusu yapabilir. 

e-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilir. e-Sınav randevusu olan ve sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) sınav hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Sınav hakkı biten kursiyerin dosyası kapandığı için Özel MTSK müdürlüğüne yeni kayıt yapılması gerekmektedir.

Kursiyer, katıldığı e-sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (on beş) gün, en geç kırk beş (45) gün içinde randevu alarak sınava girmek zorundadır. Belirtilen süre içerisinde sınava girmeyen kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır. 

Kurslarda; Moped M Sınıfı, Motorlu Bisiklet A1 Sınıfı, Motosiklet A2 Sınıfı, Motosiklet A Sınıfı, Dört Tekerlekli Motosiklet B1 Sınıfı, Otomobil/Kamyonet B Sınıfı, Minibüs D1 Sınıfı, Otobüs D Sınıfı, Kamyon C1 Sınıfı, Kamyon C Sınıfı, Lastik Tekerlekli Traktör F Sınıfı sürücü belgesi verilir.

Yaş bakımından; “M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak, ''A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak, “A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21)
yaşını bitirmiş olmak, “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak, “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.

Deneyim bakımından; A sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı, “C1”,”C”,”D1” ve “D” sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az “B” sınıfı, “BE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “B” sınıfı, “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C” sınıfı, “C1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C1” sınıfı, “DE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D” sınıfı, “D1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D1” sınıfı sürücü belgesine sahip olması, (Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okulu, astsubay meslek yüksekokulu ve astsubay temel kursunda eğitim gören veya buralardan mezun olanlar ile üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokullarından mezun olanlar bakımından “A”, “C”, “D” ve “D1” sınıfı sürücü belgesi için yukarıdaki “Yaş bakımından” bölümünde öngörülen yaş şartı 20 olarak uygulanır ve bu maddede öngörülen deneyim şartı aranmaz.) gerekmektedir.

Bütün sertifika sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim alınmış olunması, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu alınmış olması, “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermiş olması, sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması, son 6 ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafının Özel MTSK
müdürlüğüne teslim edilmiş olması, nüfus cüzdanı fotokopisinin Özel MTSK Müdürlüğüne teslim edilmiş olması, sahip olunan sürücü belgesi dışında sertifika alacaklar için mevcut sürücü belgesinin fotokopisi, 18 yaşını doldurmamış kursiyerler için veli/vasi muvafakatnamesi istenmektedir.

Yabancı uyruklu kursiyerden; pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi, öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporunu kayıt esnasında Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi, son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 (iki) adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi, sürücü belgesi almaya engel teşkil edecek bir sabıka kaydının olmadığına dair 7/9/2005 tarihli ve 25929 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Sicil Yönetmeliğinin 10 uncu maddesine göre Cumhuriyet başsavcılıkları/kaymakamlıklardan alınacak belge, 18 yaşını doldurmamış kursiyerler için veli/vasi muvafakatnamesi istenmektedir.

2918 sayılı Kanunun 118 inci maddesi gereği sürücü belgeleri iki ay süre ile geri alınması sebebiyle eğitime tabi tutulacaklardan sürücü belgesinin geri alındığına dair belge istenir.

Aday sürücü belgesi iptal edilenlerden tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirmeye ve 
psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenir.

Aday sürücü belgesi iptal edilenlerden varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri 
dolmadan müracaat kabul edilmez.  

KILAVUZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ceylan 7 gün önce

Tam teorik dersin bitti sivana girecektim yasak geldi ne zaman açılacak artık arabam kapının önünde kaldı sayın bakanım acın artık

Misafir Avatar
KAPTAN 1 hafta önce

MERHABA E SINIFI EHLIYETIM VAR bursa gemlikte surucu kursuna kayitliyim tum ucretlerini odedim motor ehliyeti almak icin ve sade direksiyon sinavina gircem ehliyetime motor ehliyetini islemek icin herhangibi bir sinav olayimiz yok bizim sade direksiyon sinavuna girmemiz lazim motor aldim ve kulanamiyorum arkadaslarimizinda dediyi gibi vergisini zamli bir sekilde oduyorum bizler ic8n lutfen bir esneklik yapilsin tesekur edrim simdiden

Misafir Avatar
Furkan 2 hafta önce

Arkdaslar söyle bisi var 1 haziranda okullar acilcagi için sınavlar o tarihte açılması bekleniyo

Misafir Avatar
Sulo 2 hafta önce

Acilsin artik surici kurslari

Misafir Avatar
mahmut 3 hafta önce

taksiciler calisiyor araca 3 kisi aliyor ama direksiyon sinavi toplam 3 kisi giriyor ama acilmiyor ben bu isten bisi anlamadim kurslarda yetkili yok malesef kimse konusamiyor sayin bakanim lutfen biran once direksiyon sinavini acin

Misafir Avatar
mahmut 3 hafta önce

taksiciler calisiyor araca 3 kisi aliyor ama direksiyon sinavi toplam 3 kisi giriyor ama acilmiyor ben bu isten bisi anlamadim kurslarda yetkili yok malesef kimse konusamiyor ucretlerini almislar oyuzden ses yok

Misafir Avatar
Umut 3 hafta önce

Avm ve beberberler açılıyorsa ehliyet kurslarında açılması gerekmezmi

Misafir Avatar
Mahmut 3 hafta önce

Arkadaşlar niye ACılmıyo bu kurslar okadar pazar lar marketler axılıyo bu sektor bu kadarmı aciz niye kimse yardım etmiyo