Engelli Öğretmenler Re’sen Görevlendirme  Sorunu Yaşıyor

Ancak engelli öğretmenler son dönemlerde hizmet puanları çok düşük olduğundan dolayı bulundukları okulda norm kadro fazlası olmakta ve kendi istekleri dışında re’sen başka okullarda görevlendirilmektedir.Bu durum 25.06.1983 Tarihli ve 18088 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3 maddesinin 4. fıkrasındaki; "Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilemez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelik'te yer alan diğer hükümler uygulanır." Hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03.06.2016 tarih ve 6122397 sayılı yazıları ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3 maddesinin 4. fıkrasına atıfta bulunarak norm kadro fazlası durumunda olan engelli öğretmenlerin engellilik durumu nedeniyle belgelerini ibraz ettiği sürece okulda norm kadro fazlası olarak görevine devam edebileceğini ve norm fazlalığı nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutulamayacağını belirtmiştir.

Yine 08.09.2016 Tarih ve 29825 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR yönetmeliğin 4. maddesinde yapılan değişiklikle mezkûr Yönetmeliğin 53. maddesinin beşinci fıkrasının sonuna eklenen hükme göre “ En az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanların, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisna” oldukları belirtilmektedir. Bu değişiklik ile engelli öğretmenlerin kendi istekleri dışında görev yerlerinin değiştirilmesi uygulaması sona ermiştir.

Hiç kuşkusuz bu durum, engelli öğretmenlerin çalışma koşullarına uyum sağladığı kurumunda görev yapmaya devam etme hakkını koruyan son derece önemli bir düzenlemedir. Ancak; farklı illerde görev yapan engelli öğretmenlerden tarafımıza ulaşan bildirimlere göre, ilgi Yönetmelik ile yapılan değişiklik, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından farklı olarak yorumlanmaktaymış ve buna göre uygulamalar yapılmaktadır. Bulundukları kurumda, hizmet puanı itibariyle norm fazlası konumunda bulunan engelli öğretmenlerin isteği dışında RE'SEN GÖREVLENDİRME yoluyla başka bir okula kendi isteği dışında görevlendirilmekte olduğunu duymaktayız. Bu durumun ilgili yönetmeliklere aykırı olduğu yukarıda belirtilen mevzuatta açıkça belirtilmektedir. Bu durumla ilgili federasyonumuza engelli öğretmenler tarafından birçok şikayet gelmekte birlikte bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı insan kaynakları genel müdürlüğü tarafından bir uygulama genelgesi yayımlanmamıştır. MEB ile yaptığımız görüşmelerde norm kadro fazlası engelli öğretmenleri resen istedikleri gibi görevlendirebileceklerini ve buna mani bir durumun olmadığını söylemektedirler. Oysaki ilgili mevzuat çok açıktır ve engelli öğretmenin kendi isteği dışında atanamayacağını açıkça belirtmektedir. Kendi isteği dışında re’sen görevlendirme kesinlikle hukuka uygun değildir, ancak engelli öğretmenin kendisi istemesi halinde mümkündür. Engelli öğretmenler özellikle görevlendirme yapılırken engeline uygun olmayan (engelli tuvaleti, rampası ve asansörü) olmayan okullara görevlendirilmektedir. Bu durum kaygı vericidir ve engelli haklarına uygun değildir. Özellikle görev yaptığı okulda engelli tuvaleti, rampası ve asansörü bulunan engelli öğretmenler kendi okulunda görev yapmaya devam etmelidir.

Özelikle hayatını ve iş yaşamını tekerlekli sandalye, koltuk değneği, protez, ortez v.b. yardımcı cihazla idame ettiren bedensel engelli öğretmenler ile görme engelli öğretmenlerin bulundukları okullarda norm fazlası olsalar bile yine kendi okullarında görevlerine devam etmelerinin sağlanması hususunda sizlerden yardım bekliyoruz. Çünkü ilgili yönetmelik bunu sağlıyor ancak il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri bunu uygulamıyorlar. Bu konuda bir uygulama genelgesinin yayımlanması farklı uygumaları ortadan kaldırılacaktır.

Saygılarımla
Hasan Tahsin YAZICI
İlkadım-SAMSUN


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.