Engelli İstihdamı Artırılmalı
Kamuajans.com - CHP’li Elif Doğan Türkmen; engelli bireylerin diğer bireylere göre işgücüne katılım oranlarının kamu ve özel sektörde çok az olduğunu ve genellikle düşük ücretli işlerde istihdam edildiklerini belirterek, “engelli istihdamı artırılmalıdır” dedi.
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, engelli vatandaşların kamu ve özel sektörde işgücüne katılım oranlarının ayrıntılarıyla açıklanmasını istedi.


Ülkemizde nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan 9 milyona yakın vatandaşın engelli olarak yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Elif Doğan Türkmen,  “tüm engelli yurttaşlarımız başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdürebilmelidir. Üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmaları, devletin temel hedeflerinden biri ve aynı zamanda sosyal hukuk devleti anlayışının da bir gereğidir” diye konuştu.


Engelli bireylerin önündeki kısıtlamaların hem bir insan hakkı sorunu hem de bir kalkınma sorunu olduğunu kaydeden Elif Doğan Türkmen; şunları söyledi:


EKONOMİYE KATILIMLARI SAĞLANMALI


“Engelli vatandaşlarımızın sadece özel koruma önlemleri içerisine alınmaları yeterli değildir. Önemli olan; engellilere eğitim olanakları sağlanarak toplumla kaynaştırılmaları ve nihayetinde istihdam şartları yaratılarak ekonomiye etkin bir şekilde katılmalarının sağlanmasıdır.

DÜŞÜK ÜCRETLİ İŞLERDE İSTİHDAM EDİLİYORLAR


Engelli bireylerin en önemli ve öncelikli sorunlarının başında, diğer bireylere göre işgücüne katılım oranlarının hem kamu, hem de özel sektörde çok daha az oluşu ve genellikle düşük ücretli işlerde istihdam edilmeleridir”

“Türkiye genelinde ve Adana’da engel ve eğitim durumlarına göre engelli yurttaşlarımızın sayısı nedir?  Çalışma yaşında olan engelli yurttaşımızın kaçı çalışmaktadır? Kamu ve özel sektör bazında açıklar mısınız?” diye soran Elif Doğan Türkmen engelli istihdamını zorunlu kılan yasalar gereği kamu ve özel sektörde toplamda kaç engelli vatandaşın istihdam edilmesi gerektiğinin de açıklanmasını istedi.


BOŞTA TUTULAN ENGELLİ KADROLARI


Kamuda boşta tutulan engelli kadro sayısının ülke geneli ve Adana için ne olduğunu, engelli kadrolarının neden boş olduğunun gerekçeleriyle açıklanmasını isteyen Elif Doğan Türkmen, Başbakan Yıldırım’dan şu sorularına da yanıt vermesini istedi:


-Ülke ve Adana genelinde 2015 ve 2016 yıllarında iş başvurusunda bulunan engelli yurttaşımızın kaçı kamu ve özel sektörde istihdam edilmiş? Kaçı, hangi neden ve gerekçelerle istihdam edilmemiştir? 


-Engelli ücret ve maaşlarının artırılması konusunda hükümetinizin planladığı veya yürüttüğü bir çalışma var mıdır?


-Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını artırmak için ne tür tedbirler alacaksınız?


-Engelli vatandaşlarımızı kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edecek misiniz?


-Engelli vatandaşlarımızın yaşama tutunmalarının en önemli yolu istihdamdır. Engelli vatandaşlarımızın yaşama tutunmalarını sağlayacak mısınız? 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.