Engelli İşçi Tayin Çıkması
2018 yılındaki taşeron işçilerin kamuya alınmasıyla kamudaki %4 engelli karşılığı engelli işçi ve memur açığını kapatmak için devletimiz harekete geçmiş ve işkur aracılığıyla çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına engelli ve eski hükümlü ‘’Büro İşçisi’’statüsünde daimi kamu işçisi alımı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığının bu alımlarında herhangi bir zorunlu ikamet şartı koyulmadı ve başvurular Türkiye geneli, ikamet şartı koyulmaksızın alındı. Hal böyle olunca kars ilindeki  bir engelli işçi İstanbul gibi bir ile atanmış oldu. Engelli Adaylar böyle uzak yerleri tercih etmede hiç tereddüt etmedi. Sebep mi? Çünkü; 2015 yılında resmi gazetede yayınlanan kanun aynen şu şekildeydi:

23 Nisan 2015 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 29335 kanun no 6645 madde 79

"MADDE 79- 4/4/2007 tarihli ve 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 2- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrosunda görev yapan ve ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen işçiler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan işçiler, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak kurum içinde yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Kanun engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlarken MEB ise ortada hiçbir sebep yokken inatla engelli çalışanına sıkıntı yaşattırıp tayin olmalarını engellemektedir. Engelli büro işçilerinin şu ana kadar tayin isteyipte red cevabı alan en çok dikkatimi çeken durumlardan biride (kanser hastası olup çalıştığı ilde Onkoloji birimi olmadığı için tayin istek dilekçesine gelen cevap: RED.!!) bu cevap için yorumu Kamu vicdanına bırakıyorum. Ayriyeten MEB bünyesinde çalışan engelli memur için 2014 yılında çıkarılan kanun ile işçi yer değiştirme kanunu noktası virgülü ile aynı olmasına karşın Engelli işçiye Tayin vermeyip yeni atanmış  engelli memura ise atandığı kuruma gitmeden tek bir dilekçeyle yer değiştirme fırsatı vermesi hem engelli çalışanlar arasında fırsat eşitsizliği yaratmakta hem de kanunu hiçe sayıp kişiyi hak ve özgürlüklerinden yoksun kılmaktır. Osaki Engellilerin kimisi yıllardır aynı hekim ve aynı sağlık kuruluşunda muayene olup hastalıklarını ancak böyle kontrol altında tutmaktadırlar kimi ise engelinden dolayı kendisine kol kanat geren aile bireylerinden uzak kaldıkları için kişisel özbakımlarını dahi yapamaz durumdalar. Hal böyle olunca Engelli çalışanların hem sağlığı bozulacak ve engel oranları artacaktır. Bu da Normal bir yaşam kalitesine ulaşamadıklarından gerek sosyal yaşantısı ve gereksede iş hayatında aksaklıklara sebep olup başarılarını ve çalışma performanslarını düşürecektir. Oysaki Kanunlarımız açık  bir şekilde ‘’Engelli bireylere pozitif ayrımcılık yapılacaktır ve engellilerin çalışma ve hayat şartlarını kolaylaştırmaya yönelik hiçbir yaptırımdan kaçınılmamalıdır’’ denmektedir.

Engelli işçi tayin hususunun kanuni hakkı olmasının yanında Kamu Baş Denetçisinin tavsiye niteliğindeki kararlarında da sürekli olarak Engelli işçiler haklı görülüp, nakillerinin yapılması yönünden kararlar alınmıştır. Fakat,hala ısrarlı bir şekilde kendi inatlarını direttirip hiçbir kanuni gerekçeleri olmaksızın nakiller yapılmamaktadır.

Bu yapılan ne kanuna ne kamu vicdanına nede hakkaniyete uygun bir durum değildir. MEB'i Engelli çalışanları arasındaki bu eşitsizliği ortadan kaldırılıp engelli çalışanın karşısında değilde yanında olmaya davet ediyoruz.

Buradan gelişiyle Bakanlığa devrim niteliğinde yeni gelişme ve yenilenme gayreti içerisinde olan sayın Bakanımız Ziya SELÇUK a  seslenmek istiyoruz.

Sayın Bakanım sizlerin Milli Eğitim Bakanı olmanız tüm eğitim camiasında büyük bir heyecan uyandırdı. Yeni fikirler ve projelerle eğitim dünyasında önemli bir yol kadedeceğinizden eminiz. Bu gelişmelere endeksli olarak bakanlık bünyesindeki Engelli çalışanların kanunla kendilerine tanınmış olan tayin hakkının Engellilere sıkıntı teşkil etmeden yapılması hususunda düzenleme yapılmasını diliyoruz. Zira Engelli çalışanlar hem çalışma hayatlarında zorluk yaşar hemde sağlılarında olumsuzluklarla karşılaşmaları kaçınılmaz olur.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
Engelli Çalışanlar Platformu 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Menekşe 2 ay önce

Zaten engelimziz getmeaez gibi birde engel koyuyor. Adalenin bumu MEB

Misafir Avatar
Menekşe 2 ay önce

Zaten engelimziz getmeaez gibi birde engel koyuyor. Adalenin bumu MEB

Misafir Avatar
MEHMET 2 ay önce

Meb kendine işçi değil köle arıyor. Engelli bir bireye 5yıl şartı koymak ne yazılı hukuka sığar nede vicdan hukukuna.
Bizi mağdur eden makam sahipleri size sesleniyorum zorba olma, insan ol!

Misafir Avatar
Nihat 2 ay önce

Allah yardımcımız olsun. Kimse sizin sesinizi duymuyor.
Ne BAKAN var Ne de YARDIMCI sı Olan

Misafir Avatar
hikmet 2 ay önce

kanun maddesinin aynısında memurluk için harfiyen uygulama yapılırken işçiye uygulanmıyor buda fırsat eşitsizliği yaratıyor bu durumun bir an evvel düzeltilmesi gerekli

Misafir Avatar
nurhan 2 ay önce

Eşim yüzde 50 engelli tek başına ev tutması imkansız taşrada çalışmak zorunda işine gitmesi için servis e binmesi gerekiyor öğretmen evinde yer bulursa kalabiliyor yoksa otelde kalmak zorunda aldığı üç kuruş maaşı da çalıştığı yerde harcıyor benim ve çocuğumun ruh sağlığı bozuldu geçinmek için benimde çalışmam gerekli yeni doğum yaptım elimde olsa çalışırım ancak şuan bunu yapamıyorum
eşime tayin hakkını verin aile bütünlüğümüz bozulma derecesine geldi

Misafir Avatar
Ahmet 2 ay önce

tayin hakkı memura tanınırken işçiye tanınmaması eşitlik ilkesine ters alınan engelli sayısı 1500 kişi ve bu 1500 kişiye tayin hakkı vermekle meb bir şey kaybetmez ancak bizler hem sağlığımızı hemde ruhen çökmüş duruma geleceğiz. maaş asgari ücret neredeyse tedavi olmak için aldığımız maaşı da harcıyoruz. sesimizi duyun lütfen
ya maaşlarımızda bir artış yapın yada tayin hakkımızı verin...

Misafir Avatar
Yakup 2 ay önce

5 seneye mahkum edilmez sağlık hiçbir kanunda yazmaz bu büyükler sağlıklı karar versinler