Sınavsız Polis Alımı Yapılacak Mı ?

Tahmini lise mezunu polis alım tarihi 2018 YKS’den (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonra olduğu düşünülmektedir. Bu da Haziran ve Temmuz ayına denk gelmektedir.

Lise Mezunlarına Polis Olma İmkanının Tanınması İle
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yurt genelinde illere ve bölgelere göre polis ihtiyaçları belirlenmekte ve ona göre başvuru ilanları Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan polis memuru açığından dolayı önlisans ve lise mezunlarına polis olma yolu açılmaktadır. Lise mezunlarına Polis Meslek Yüksek Okuluna girme yolu açılmış olmakla burada eğitimlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde hem ülkenin ihtiyacının karşılanacağı düşünülmekte hem de binlerce insana iş imkanı doğmaktadır. Yeni düzenlemenin içinde bayanlara da kadro ayrılacağı söylenmektedir. Farklı bir taraftan bakıldığında ayrıca birçok insanın hayallerine giden kapı olarak görülmektedir.

Lise Mezunu Polis Alımı Özel Harekat Birimi İçin
Lise mezunu polis adaylarının Polis Özel Harekatına hizmet için yetiştirileceği söylenmektedir. Polis Özel Harekatı: Özel koşullar ve durumlar için yetiştirilen, üstün yetenek ve donanıma sahip olan aynı zamanda özel eğitim verilen seçkin birimdir. Özel Harekat polisleri, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde banka soygunu, terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma ve olağanüstü durumlarda hizmet vermektedirler. Bu polisler mühimmat, modern silah, araç ve gereçlere sahip olan aynı zamanda farklı taktik ve teknikleri kullanabilen birimlerdir.

Lise Mezunu Polis Meslek Yüksek Okuluna Girmek İçin Başvuru Şartları
Bu Birimde yaş etkeni önemlidir. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle yaş düzeltmeleri dikkate alınarak 18 yaşından gün almamak gerekmektedir. Diğer Başvuru şartları :

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
En az lise mezunu olmak ve yurt dışında alınan diplomanın Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliğinin onaylanması gerekmektedir.
ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavında belirlenen baraj puanını aşmak.
Emniyet Teşkilatının belirlediği sağlık şartlarını taşımak.
Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel bulunmamalıdır.
Sicilinin temiz olması gerekmektedir.
Erkeklerde en az 167 cm, bayanlarda en az 162 cm boyunda olmak.
Herhangi siyasi partiye üye olmamak.
Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.
Türkiye Sınırları İçerisinde Polis Nasıl Olunur
İlk başta Polis Meslek Yüksek Okulu’na girmek gerekmektedir. Bu okula girmek için lise veya dengi okul mezunu olup, TYT (Üniversiteye giriş sınavında temel yeterlilik testi) sınavına girip en az 280 puan almak (Baraj puanı her yıl değişebilmektedir) gerekmektedir. Bunun dışında gerekli başvuru şartlarını taşımak gerekmektedir. Mülakatlardan başarılı sonuç almak gerekmektedir. (Mülakatlar sağlık, fiziki ve sözlü olarak ayrılmaktadır). Okul dönemi içinde polislik okulunun kendi içinde ayrılan branşlarından biri seçilmeli ve okul bitimine kadar seçilen alanla yönelik eğitim tamamlanmalıdır.

Polis Meslek Eğitimi Lisan Mezunu İçin Alınacak Adaylarda Aranan Şartlar
2017 yılında 13.000 Polis Meslek Yüksek Okulu için, polis adayı alımları yapılmış ve halihazırda başvuru şartları şöyledir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Yüksek Lisans Mezunu olmak veya yurt dışından alınan diplomanın yükseköğretim kurumu tarafından denkliği onaylanmış olmalıdır.
Başvuruda belirlenen tarih itibariyle 30 yaşından gün alınmamalıdır.
KPSS’den lisans mezunları için en az 60 puan, önlisans mezunları için en az 70 puan alınmalıdır.
Emniyet Teşkilatı personeli şehit ve vazife malulü eş veya çocukları için lisans mezunu KPSS’den en az 48 almış olmalıdır.
Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel olmamalıdır.
Sicilin temiz olması gerekmektedir.
Kadınlar için en az 162 cm, erkekler için en az 167 cm boy uzunluğuna sahip olmak.
Başvuru şartlarında belirtilen sağlık problemlerinin olmaması.
Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.
Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üyeliği bulunmamalıdır.
Polis Alımında Sözlü Mülakat Soruları
Polis akademisine girmek için girilen ilk sınavlarda alınan başarılı notun ardından sözlü mülakat hakkı doğacaktır. Sözlü mülakatta sorulacak sorular:

Anayasa hakkında.
Şehirlerin önemli özellikleri hakkında.
Kanun ve hükümler hakkında.
Toprak ve üretim hakkında.
Tarihin önemli olayları hakkında.
Eğitim hakkında.
İç ve dış ticaret hakkında.
Olup geniş kapsamlı çalışma gerektirmektedir.

polisnoktası 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.