Yaş Haddinden Emekli Olanlara Tanınan Ayrıcalıklar
Kamuajans.com - Yaş haddinden emekli olanlara, yaş haddinden önce emekli olanlara göre tanınan ayrıcalıklardan bazıları şunlar. Emekli sandığı iştirakçisi olan kamu görevlilerinden bazılarına, emekli aylığına hak kazanma tarihini izleyen 6 ay içerisindeki katsayı artışları nedeniyle ikramiye farkı ödenmektedir.

Emekli aylığına hak kazanacak şekilde emekli olduktan sonra katsayı artışına bağlı olarak ikramiye farkı alabilecek olanlar arasında, yaş haddinden emekliye ayrılanlar da yer almaktadır.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu; emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılanların bazılarına, emekli ikramiyesi almalarına esas teşkil eden hukuki dayanağa göre, katsayı veya hesaplama unsurlarındaki  değişme nedeniyle ikramiye farkı ödenebilmesine imkan tanımaktadır.

Buna göre, Emekli Sandığı Kanununa tabi iken;

**Yaş haddi sebebiyle emekliye sevk edilenlere (ölümleri halinde dul ve yetimlerine), 

**Gerekli bekleme süresi sonunda kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilenlere (ölümleri halinde dul ve yetimlerine), 

**Vazife malullüğü hükümlerine göre vazife malullüğü aylığı bağlananlara (ölümleri halinde dul ve yetimlerine),

**Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmadan veyahut toptan ödeme yapılmadan ölenlerin dul ve yetimlerine,

a) emekli aylığına hak kazanılan tarihini takip eden 3 ay içinde emekli ikramiyesi hesabında kullanılan katsayılarda artış olması halinde bu artış nedeniyle oluşacak ikramiye farkları ödenir. 3 ay içinde katsayılarda artış olmaması durumunda, takip eden 6 ay içinde katsayılarda yapılacak ilk artıştan doğan ikramiye farkları ödenir.

b) emekli aylığına hak kazanılan tarihini takip eden ilk mali yılın birinci ayında katsayılar dışındaki diğer unsurlarda (emekli ikramiyesini etkileyen unsurlarda) meydana gelecek artıştan (artışların aynı döneme ilişkin katsayı ile çarpımı ile hesaplanır) kaynaklı ikramiye farkları da ayrıca ödenir.

Örneğin; 2017 Temmuz ayı içinde yaş haddinden emekliye ayrılan ve emekli ikramiyesini alan memura, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olacak katsayılara göre hesaplanacak emekli ikramiyesine göre ortaya çıkacak fark ayrıca ödenecektir.

Yukarıda sayılan haller dışında, istekleriyle emekliye ayrılan ve kendilerine emekli veya adi malullük aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan iştirakçilere, ikramiye ödemesine esas katsayı ve unsurlardaki değişmeden dolayı herhangi bir fark ödemesi yapılmamaktadır.

Öğretmenlerin emekliliği

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre; öğretmenlerin emekliye ayrılması sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında (geçerli bir mazeretleri olanların ya da görev yaptıkları il sınırları içinde sınıf ve branşlarında öğretmen fazlalığı bulunanların Haziran ve Temmuz ayları dışındaki emeklilik taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülmesi hali hariç) mümkün olabilmektedir.

Bu nedenle, gerekli koşulları taşısalar bile sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında emeklilik başvurusunda bulunabilen öğretmenlerin, yaş haddinden emekliliklerinde ise Haziran ve Temmuz ayında emeklilik şartı aranmamaktadır. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.