İsteyerek Emekli Olanlar İle Zorunlu Olarak Emekliye Sevk Edilenlerin Emeklilik Haklarındaki Farklar
Kamuajans.com - 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığına tabi göreve girmiş olanlardan, bu Kanun kapsamında kendi istekleri dışında emekliye sevk edilenlere, kendi istekleri ile emekliye ayrılanlara göre bazı ilave haklar tanınmıştır. Bunlardan bazıları şöyle:

İsteklerine bakılmaksızın emekliye sevk edilenlere ikramiye farkı ödeniyor

Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan kamu görevlilerinin bazılarına, katsayılarda veya ikramiye hesaplama unsurlarında değişme olduğu hallerde ikramiye farkı ödenebilmektedir.

 T.C. Emekli Sandığı Kanunu, bu Kanuna tabi olanlardan;

-Yaş haddinden dolayı emekliye sevk edilenlere (ölümleri halinde dul ve yetimlerine),

-Gerekli bekleme süresi sonunda kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilenlere (ölümleri halinde dul ve yetimlerine),

-Vazife malullüğü hükümlerine göre vazife malullüğü aylığı bağlananlara (ölümleri halinde dul ve yetimlerine),

-Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmadan veyahut toptan ödeme yapılmadan ölenlerin dul ve yetimlerine bazı hallerde emekli ikramiyesi farkı ödenmektedir.

Bunlara;

a-Emekli ikramiyesi hesabını etkileyen katsayılarda, emekli aylığına hak kazanılan tarihi izleyen 3 ay içinde artış olması halinde,  katsayı artışı nedeniyle ikramiye farkı ödenir. 3 ay içinde katsayılarda artış olmaması halinde ise takip eden 6 ay içindeki ilk katsayı artışından kaynaklı ikramiye farkı ödenir.

Kendi isteği ile emekliye ayrılmış olanlara (emekliye ayrılanlar ile emekli veya adi malullük aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılanlar), daha sonra katsayılarda artış olduğunda ikramiye farkı ödemesi yapılmaz.

Örneğin; 2018 yılı Nisan ayında yaş haddinden emekliye ayrılarak emekli ikramiyesini alanlara,1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak katsayılara göre yeniden hesaplanacak olan emekli ikramiyesinden kaynaklı fark ayrıca ödenecek.

b-Emekli ikramiyesi hesabını etkileyen unsurlarda (katsayılar dışındaki), emekli aylığına hak kazanılan tarihi izleyen ilk mali yılın birinci ayına kadar değişme olması durumunda, unsurlardaki değişmeden kaynaklı ikramiye farkı ödenir.

Kendi isteği ile emekliye ayrılmış olanlara (emekliye ayrılanlar ile emekli veya adi malullük aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılanlar), ikramiye ödemesine esas unsurlardaki değişmeden dolayı herhangi bir fark ödemesi yapılmaz.

Örneğin; 2018 yılı Nisan ayında yaş haddinden emekliye ayrılarak emekli ikramiyesini alanlara, Ocak 2019 tarihine kadar olan dönemde, emeklilik hesabında ek göstergeye bağlı olarak kullanılan tazminat oranlarında artış olması durumunda, bu artışa bağlı olarak yeniden hesaplanacak olan emekli ikramiyesinden kaynaklı fark ayrıca ödenecek.

Öğretmenlerin emekliye ayrılma zamanı

Öğretmenler, sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında emekliye ayrılabilmektedir.(geçerli bir mazeretleri olanların ya da görev yaptıkları il sınırları içinde sınıf ve branşlarında öğretmen fazlalığı bulunanlar, emeklilik taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülmesi halinde Haziran ve Temmuz ayları dışında da emekliye ayrılabilir)

Öte yandan, sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında emeklilik başvurusu yapabilen öğretmenler, yaş haddinde emeklilikleri gündeme geldiğinde herhangi bir ay şartı aranmadan emekliye sevk edilebilmektedir. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.