Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarayacak ?

Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgili bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK imzasını taşıyan açıklamada, konuya ilişkin olarak özetle şu hususlara yer verildi.

Sistemde kalmak zorunlu değil

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım kapsamdaki çalışanların işverenleri aracılığıyla bu sisteme dâhil edilmekte ve ilgili kişilere belirli şartlar çerçevesinde plandan çıkma imkânı verilmekte olup zorunlu katılım söz konusu değildir. Çalışanların, sisteme dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayıp ücretinden kesilen tutarları aynen varsa getirişi ile birlikte alma hakkı bulunmaktadır.

Cayma hakkını kullanmayarak sistemde devam etmeye karar veren çalışanın, istediği her zaman hesabındaki tüm birikimini, varsa getirişi ile birlikte alarak sistemden ayrılma imkânı bulunmaktadır.

Sistem emeklilikte ek gelir sağlayacak

Otomatik katılım sisteminin amacı, kişilere emekliliklerinde ek bir gelir elde etme imkânı sunmaktır. Bu çerçevede, sistem kişilerin herhangi bir aksiyon almalarına gerek kalmadan bireysel emeklilik sistemi ile tanıştırılmasını hedeflemektedir. Böylece tasarruf eğilimini teşvik etmek ve artırmak için, çalışanların prime esas kazancının % 3'ü oranında birikimleri toplanarak bu tutara % 25 oranında Devlet katkısı teşviği verilecektir. Buna ilaveten, sistemde devam etmeye karar veren çalışanlara 1.000 TL tutarında Devlet katkısı sağlanarak özellikle düşük ücretli kesim için yüksek oranda bir destek sağlanmaktadır.

Diğer taraftan, tasarruf edecek kadar geliri bulunmadığını düşünen çalışanların istediği zaman herhangi bir kesinti olmaksızın sistemden ayrılma imkânı bulunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım uygulamasında emeklilik şirketleri sadece fon işletim gider kesintisi yapacak.

Sistemin sağlıkla ilgisi yok ve sosyal güvenliğin yerine geçmeyecek

Sistem, sosyal güvenliğin yerine geçmeyecek olup bir özel emeklilik sistemi olarak sosyal güvenliği tamamlamaktadır. Bu itibarla otomatik katılım sisteminin sağlık harcamaları ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Sistemin asıl amacı, vatandaşlarımıza tasarruf alışkanlığı kazandırılması ve emeklilik döneminde kendilerine sosyal güvenlik sisteminin yanında ilave bir gelir sağlanmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda sistem işlerken, aynı zamanda istihdamın artırılması, büyümenin sürdürülmesi noktasında da ülke ekonomimize de uzun vadeli kaynak sağlamış olacaktır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.