Bayram İkramiyesi Hatırlatması
Kamuajans.com - Türk Sağlık Sen olarak 2010 yılından beri emeklilere, sağlık çalışanlarına ve Kamu görevlilerine dini bayramlarda ikramiye verilmesi konusunu toplu pazarlıklar başta olmak üzere bütün platformlara taşıdık, tartışılmasını sağladık, sürekli kamuoyu gündeminde tuttuk. Talebimizi her dile getirişimizde bütün kesimlerden son derece olumlu geri dönüşler aldık. 

Ancak çeşitli gerekçelerle sağlık çalışanlarına,  Devlet Memurlarına ve emeklilere Bayram İkramiyesi verilmesi konusundaki önerimiz bugüne kadar bir türlü hayata geçirilmedi.

Bugün ise Hükümetin açıklamış olduğu programa göre yalnızca emeklilere Bayram İkramiyesi verilmesi söz konusu olmuştur. Emeklilere ikramiye verilmesi olumlu ancak bir o kadar da eksik bir uygulama olacaktır.

Hükümet 12 milyon emekliye yılda iki defa 1000 TL ikramiye verirken, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlilerini göz ardı etmemeli, çalışanlarımızı bu haktan mahrum bırakmamalıdır.  12 Milyon emekliye verilecek ikramiyenin yıllık maliyeti 24 milyar TL’yi bulmaktadır. Kamu görevlilerine aynı miktarda verilecek ikramiyenin  maliyeti ise yalnızca yıllık 6 milyar TL olacaktır.

Hükümet yetkilileri Türkiye'nin dünyan Devletleri arasında 16. Büyük ekonomisi olduğunu, Milli gelirin son 15 yılda arttığını yazılı ve görsel basında sıklıkla dile getirilmektedirler. Artan milli gelirden kamu çalışanlarının payına düşen yılda iki ikramiye sağlık çalışanına ve Devlet Memurlarına da verilmelidir.

Sayın başbakanımız tarafından yapılan bu açıklamada kamu çalışanlarının sehven unutulduğu kanaatindeyiz.

Hükümet tarafından tam 300 milyar TL tutarındaki kamu alacakları, vergi barışı kapsamına alınmaktadır. Çeşitli indirim ve aflar yoluyla kamu bütçesinde on milyarlarca liralık ek maliyet oluşturulurken yalnızca 6 milyar TL maliyet oluşturacak bir ödeme ile yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisi, aileleriyle birlikte yaklaşık 12 milyon vatandaşımız da mutlu edilmelidir.

Yıllardır ifade ettiğimiz üzere çalışan kesim arasında enflasyondan en fazla etkilenenler sağlık çalışanları ve Devlet Memurları  olmaktadır. En son imzalanan toplu sözleşmelerde dahi işçilerle memurlar arasında büyük bir uçurum oluşturulmuştur. Kamu işçileri yıllardır ikramiye almaktayken, memurlarımızın bu haktan faydalanamaması hakkaniyete ve adalete de aykırıdır.

Yurdumuzun en ücra köşelerine kadar 24 saat kesintisiz hizmet götüren  ve vatandaş memnuniyetini sağlayan Sağlık çalışanı ve kamu görevlilerimiz, alınan her karar sonrasında kendilerini dışlanmış ve unutulmuş hissetmektedir. Emeklilere ikramiye verilirken memurların bu uygulamanın dışında tutulması kararıyla, kamu görevlileri bir kere daha hayal kırıklığına uğramışlardır.

Bu bakımdan memurların da Bayram İkramiyesi alması, kamu görevlilerinin yıldan yıla eriyen alım gücünün hiç olmazsa bayramlar vesilesi ile bir nebze olsun yükseltilmesini sağlayacak, çalışma barışına ve adaletin tecellisine katkıda bulunacaktır. Adalet de bunu gerektirir.

Sağlık çalışanlarının ve Devlet Memurlarının ikramiye kararı dışında tutulmasının maliyet ve kaynak dahil olmak üzere hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. Bayram öncesinde Hükümet, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisini unutmamalı, memur ailesini boynu bükük bırakmamalıdır.

Hepinize teşekkür ediyorum.

Mümtaz Kamil DURAK
Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Zor 9 ay önce

657 kaldirmanin peşinde olan hükümet memura bugüne kadar en ufak yararı olan karara imza atmamisken %3 %4 zamlara 50 100 tl arasında bile bile bizi mahkum etmisken siz şimdi ikramiyemi bekliyorsunuz memur arkadaşlar herseyin farkindasiniz umarım.

Misafir Avatar
Hüseyin Okur 9 ay önce

İkamiye yoksa OY da yok o zaman !

Misafir Avatar
ihsan kaya 9 ay önce

memurlara da ikramiye verilmelidir

Misafir Avatar
önder byk 9 ay önce

Memurlara İkramiye istiyoruzzzz

Misafir Avatar
GİH MEMUR 9 ay önce

24 Haziran Seçim Öncesi Hükümetten Paketi Güncellemesini Bekliyoruz...
2.600 Bin Memur ve Aileleri Müjdeli Haber Bekliyor !!
Bayram Emeklinin-İşçinin Değil, Memurunda Bayramı oLsun !!!

Misafir Avatar
GİH MEMUR 9 ay önce

300 Milyar Teşvikte, 6 Milyar TL Memura çok mu ???
Emeklilerimize Bayram İkramiyesi Verilmesi Doğru Fakat;
Eksik Düzenlemedir !!
İkramiyeMemurunDaHakkı