İntibak Tekrar Gündeme Geldi
Meclis'te konuşmasında 2008 öncesinde çalışan bir vatandaş çalıştığı andaki maaşının yüzde 60'ıyla emekli olabilidiğini ancak 2008'de çıkarılan bir kanunla, o tarihten sonra, bu oranların maalesef şu anda yüzde 28'lere düştüğünü söyledi.

BU HAKSIZLIĞI GİDERMEMİZ GEREKİYOR

Yalım "Günümüzde 700 lira, 800 lira, 900 lira, bin lira, 1.110 lira emekli maaşı alanlar var. Yani gün geçtikçe, özellikle günümüz şartlarında yeni emekliler haklarını kaybetmekte; bin lira, 1.100 lira emekli maaşı bağlanmaktadır. Kesinlikle bu haksızlığı da gidermemiz gerekiyor." dedi.

İNTİBAK YASASI ÇIKARTILSIN

Konuşmasında bir an önce intibak yasasının çıkartılması gerektiğine değinen Yalım "Değerli vatandaşlarımız, bu tüm emeklilerimizi kapsamaktadır. Bir an önce intibak yasası… Yani asgari ücretten, 1.600 TL'den daha aşağı maaş alan tüm emeklilerimizin maaşlarını 1.600 TL seviyesine getirmemiz gerekiyor. Bunu 1.600'e de kilitlemememiz gerekiyor, bunun adına "asgari ücret" dememiz gerekiyor. Çünkü asgari ücret her yıl yenilendiğinde otomatikman emekli vatandaşlarımızın da maaşları yenilenmiş olacaktır. Bunu da özellikle belirtiyorum." ifadelerini kullandı.

DESTEK VERİN BU MAĞDURİYETİ GİDERELİM

Milletvekili Özkan Yalım "Tüm muhalefet partilerine sesleniyorum: Gelin, destek verin, bu mağduriyeti giderelim. Buradan iktidar partisine de bir çift söz etmek gerekiyor. AK PARTİ'li vekil arkadaşlarımız, son zamanlarda, bundan üç dört yıl önce veya beş yıl önce, daha önceleri bu emekli dedemiz torununa… Evet, değerli iktidar partisi vekili arkadaşlarım, bakın, daha önceleri Türkiye'de yaşayan bir dedemiz böyle mutluydu ama özellikle günümüzdeki son zamlardan, son üç ayda elektriğe ve doğal gaza gelen yüzde 30'a yakın, yüzde 29,5'luk zamdan sonra dedemiz artık torununa hediye alamaz hâle geldi çünkü cebinde parası yok, hatta elektrik ve doğal gaz parasını da ödeyemez hâle geldi.'' dedi.

"DEDEMİZ ARTIK MUTSUZ"

Yalım, "Şu anda dede artık bu hâle geldi arkadaşlar, dedemiz artık mutsuz pozisyona geldi. Ben de diyorum ki: Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına gelin, burada emeklilerimizin intibak yasasını çıkaralım, hiçbir emekli asgari ücretten daha aşağı maaş almasın. Bununla ilgili de gerekli önergeyi vermiştim." dedi.

EK GÖSTERGEYİ DE ÇIKARALIM

Yalım ''Değerli vatandaşlarımız, bir konuyu daha özellikle altını çizmeden geçemeyeceğim. Biliyorsunuz, başta eğitim, sağlık ve de güvenlik elemanlarının -yani polis ve askerlerimizin- ek göstergelerini bir an önce 3600'e çıkarmamız gerekiyor. Gelin destek verin, onu da yapalım çünkü Mecliste 306 muhalefet milletvekili var, gerekli desteği verdiğinizde bunu da yapacağız." diyerek sözlerini tamamladı. 

sgkrehberi.com 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fahri 9 ay önce

Nihayet bir millet vekili intibak yasasını mwclisin gündemine getirdi şahsım adına bir emwkki olatak şükranlarımı sumarım. Yalnız bu unutulmamalı 5 milyon emekli kaç yıldır bunu bekliyor yeter beklediğimiz biz öldükten sonramı çıkartacaklar. Belkide ben bundan yararlanmayacağım. Çünkü bayeamlarda vrrilen ikramiyeden tobb. Banka ve özel sigorta emeklilerine ikramiye vermediler tahmini 3yüzbin emekli bende onlardan biriyim. Ama iktidar ne dedi bütüb emeklilet diye alanen yalan söyledi şimdi de 2000 bin öncesi ve 2000 sonraso diye ayırdılar abd politikası gibi parçala böl ye. 5 milyon emekli yerel seçim öncesi iyi bir oy kaynağı bakalım intibak yasasını çıkattıp rüşvet olarak bize verecekmi