Emekli Yaşı ve Prim Gün Sayısı Açıklaması
Teç-Sen Genel Başkanı Ümit DEMİREL, ''Sorunlar ötelenerek, hasır altı edilerek, çözümsüzlüğü çözüm olarak görerek düzeltilmez.Emekli olmak çalışanlar için bir haktır ve bu hakkın kullanımı için geçen sürelerin makul olması gereklidir. Türkiye şartlarında kamu çalışanlarının emeklilik hakkı elinden zorla alınmıştır. Emekli olma hakkı siyasi çekişmelerin odağından uzaklaştırılmadır. Emekli olmaya hak kazanıp, emekli maaşı ve ikramiye alınması için yaş şartını beklemek ve bekletilmek insani değildir. Kamu çalışanlarının çalışma yılı belirlenmelidir. Teç-Sen – Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak Erkek kamu çalışanları için 30 yıl, Kadın kamu çalışanları için 25 Yıl çalışma süresini tamamlayanların emekliye ayrılması, emekli ikramiyesini ve emekli maaşına bağlanması Toplu sözleşme masasının ana konusu edilmeli ve çözümlenmelidir.

Kamu çalışanlarının Toplu Sözleşme masasında kazandığı zam oranının enflasyon farkıyla denkleştirilmesi mantıksal hatadır. Alınan zam oranına ek olarak enflasyon farkı verilmesi birinci ay durağan ve geriye kalan 5 ay için gerileyen bütçeye neden olmaktadır. Oysa ki maaş zam artışı enflasyon içine alınarak eritilmektedir. Kamu çalışanlarının aylık ücret ve alım gücünün düşmesinin sebebi de budur. Bizler Toplu sözleşme masasında kazandığımız zam artışını enflasyona yem ediyoruz. Bu sebepten dolayı alınan zam oranının dışında enflasyon farkı değil, enflasyon oranında artış yapılması gereklidir.  6 aylık dilimler halinde yapılan enflasyon farkı ödemesi de yangının büyümesinin nedenidir.

TEÇ-SEN –Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak “Kamu Çalışanlarının 2020 ilk dönemi %20,ikinci dönemi %15 + aylık enflasyon oranı kadar artış, 2021 ilk dönem %15, ikinci dönem %15 + Aylık enflasyon oranı kadar artış” yapılması teklifimizdir. Son 5 yılda kaybedilen ücretin telafisi için toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarının lehine tavır sergilenmelidir.

Ayrıca; eski adı 4/C yeni adı 4/B olan ama ismi dışında hiçbir farkı olmayan ve aynı masada aynı işi yapan kamu çalışanlarının kadroya geçirilmesi,  1 defaya mahsus “Öğrenim Durumlarına Göre”tüm kamu çalışanlarının sınavsız kadroya geçirilmesi, hizmetli/memur olarak görev yapan öğretmenlerimizin sınıflarına ve öğrencilerine kavuşturulması, fiilen görev yapan kamu çalışanlarına uygulanan SÖZLÜ SINAV uygulamasına son verilmesi, Şef kamu çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının %135  ile ek ödeme oranlarının 170’e yükseltilmesi,Engelli olan ancak kamuda hizmetli olarak çalıştırılan tüm engellilerimizin GİH sınıfına geçirilmesi, Şoför kamu çalışanlarına risk tazminatı alması ve seyyar görev tazminatı tam ve eksiksiz ödenmesi, kurum içi geçici görevlendirme yönetmeliklerinin çıkarılması ve kamu çalışanının rızası dışında geçici görevlendirme yapılmaması, Görevde yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarının 2 yılda bir her kadro için yapılmalı ve ilan edilen boş kadrolar dolana kadar çan eğrisi, ek atama dahil  tüm tekniklerin çalıştırılması gibi bir çok sorunun çözümü de 2019 toplu sözleşme masasının ana konusu olmalıdır.

Yetkiyi almak önemlidir. Yetkiyi veren kamu çalışanlarının istek ve taleplerini masaya getirip çözmek yetki almaktan daha önemlidir. Kamu çalışanlarının çözümü bekleyen sorunları korkusuzca masaya getirilmeli ve çözülmelidir. “ dedi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.