Yüz Binlerce Kişiye İş İmkanı

İŞTE 10 SORUDA VARLIK FONU

1- Türkiye'ye katkısı ne olacak?

Türkiye'de ilk defa kurulan ve kalkınmanın önünü açacak Varlık Fonu, yıllık büyümeye 1.5 katkı sağlayacak. Türkiye'yi 2023'e taşıyacak mega projelerin finansmanını kolaylaştırıp yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayacak.

2- Dünyada uygulama nasıl?

Dünyada 40'tan fazla ülkede yaklaşık 80'e yakın Varlık Fonu bulunuyor. 2014 sonu itibarıyla varlık fonlarının büyüklüğü 10.4 trilyon dolar. Dünyada 885 milyar dolarlık büyüklükle Norveç varlık fonları arasında ilk sırada yer alıyor.

3- Finansmanı nasıl sağlayacak?

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye ve para piyasalarından onay aranmaksızın finansman sağlayacak. Bünyesindeki şirketlerden sağladığı temettü gelirine dayalı ihraçlar yapabilecek. Proje geliştirme, dış proje kredisi sağlama ve diğer yöntemlerle kaynak temini işlemleriyle her türlü ticari ve finansal faaliyetlerinde bulunabilecek

4- Nasıl faaliyet gösterecek?

Şirket yerli ve yabancı ortaklıklar kurabilecek, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla çeşitli iş birlikleri kuracak. Türkiye ve yurtdışında kurulan ihraççılara ait payların, borçlanma araçlarının, kıymetli madenler ve emtiaya dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının Fon'a katılma paylarının türev araçlarının, kira sertifikalarının ve diğer araçların alım satımını gerçekleştirecek.

5- Ne kadar büyüklüğe ulaşacak?

Fon'un kısa sürede 200 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklenirken, hedef ise 400 milyar dolar.

6- Kimler yönetecek?

Türkiye Varlık Fonu'na genel müdür ataması 2 Kasım 2016'da yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mehmet Bostan olduğu Fon'un kurul üyeleri ise Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan.

7- Varlık Fonu nedir?

"Ulusal varlık fonları" devletlerin, ellerinde bulundurduklarıvarlıkları, yurtiçi, yurtdışı ayrımı yapmaksızın, ülkenin kendiçıkarları doğrultusunda, uzun vadeli stratejiler oluşturarak yatırım yapmak için kurulmuş özel amaçlı yatırım fonlarıdır.

8- Türkiye'nin Varlık Fonu ne zaman ve nasıl kuruldu?

26 Ağustos 2016'da 6741 sayılı kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla Varlık Fonu'nun yasal zemini düzenlendi.

9- Ne kadar sermayeyle kuruldu?

Şirketin 50 milyon lira olan kuruluş sermayesi, Özelleştirme Fonu'ndan karşılandı. Tamamı ödenmiş olan bu sermayeyi temsil eden paylar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait ve şirketin hisse senetleri nama yazılı olarak çıkarıldı.

10- Nasıl denetlenecek?

Fon ve tüm iştirakleri bağımsız denetime tabi tutulacak. 6362 sayılı Kanun kapsamında kurumsal yönetim düzenlemelerine uyacak. Denetim sonucunda hazırlanacak rapor her yıl haziran ayı sonuna kadar Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Ekim ayında da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından, birinci ve ikinci fıkralar kapsamında hazırlanan ve Başbakanlık tarafından gönderilen denetim raporları üzerinden görüşülerek denetlenecek.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.