TÜRK- İŞ'ten Asgari Ücret Çıkışı! 1.600 TL'nin Fedakarlığı Olur Mu?

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet ekonomik krize karşı işçilerin haklarını ortak taleplerle savunabilmek için TÜRK- İŞ Başkanı Ergün Atalay'ı Genel Merkez'de ziyaret etti.


Ziyarette ekonomik krize karşı işçilerin durumu konuşuldu. Konfederasyon başkanları çalışma hayatının sorunlarının konuşulduğu Üçlü Danışma Kurulu'nun biran önce toplanması çağrısında bulundu. Danışma kurulunda kendilerinden fedakarlık istenmesi durumunda ne yapacakları sorusuna TÜRK- İŞ Başkanı Atalay, "Canımızı mı alacaklar, ne yapacaklar? 1600 liranın ne kadar fedakarlığı olur. Yapacak bir şey kalmadı. İmkanı olanlar yapsın" yanıtını verdi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet ekonomik krize karşı işçilerin haklarını ortak taleplerle savunabilmek için TÜRK- İŞ Genel Merkezi'ne ziyarette bulundu. DİSK heyetini Genel Merkez'de TÜRK- İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Konfederasyon yöneticileri ağırladı. Basına kapalı olan kısa süreli görüşmenin ardından heyetler açıklamada bulundu.

Görüşmenin içeriğine dair konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, "Çalışanlar açısından sorunlar yaşanmaya başlandı ve bu sorunların kaynağının ülkede uygulanan ekonomik politikalar olduğunu biliyoruz. Bu kriz koşullarında işçileri ve emekçileri koruyacak politikaların geliştirilmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Yaşanan krize karşı emeğin savunmasını örgütlemek için sosyal politika önerilerimizi ilettik" diye konuştu. DİSK'in atılmasını istediği adımları açıklayan Çerkezoğlu, şunları söyledi: "Krizin ilk büyük göstergesi enflasyon oldu. Yılsonu hedefi olan yüzde 20, 8'i daha Eylül ayından aştık. 2018 yılında asgari ücrete sadece yüzde 14 zam yapıldı. Ücretler reel olarak ciddi biçimde geriledi. Bütün ücretler revize edilmeli. Taşerondan kamuya geçen arkadaşlarımızın 2020'ye kadar ücret artışları 4+4 olarak sabitlendi. Bu mağduriyetin ortandan kaldırılması gerekiyor. Kriz döneminde işten çıkarmaların engellenmesine yönelik adımlar atılması. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının düzeltilmesini, süresinin ve miktarının arttırılmasını talep ediyoruz. Yine adaletli bir vergi politikası, temel tüketim maddelerine zam yapılmamasını istiyoruz".

'NASIL GEÇİNİYORLAR SORMAK GEREK'

TÜRK- İŞ Genel Başkanı Atalay görüşmenin içeriğine dair yaptığı konuşmasında sendikalaşma oranlarının düşüklüğünden dem vurarak, emek kesiminin sorunlarına dair şunları belirtti: "Asgari ücretin 1600 liradan acilen 2 bin liraya çekilmesi gerektiğini açıkladık. Aralık ayında yapılacak asgari ücret görüşmelerinin de 2 bin lira üzerinden yapılması gerektiğini söyledik. Asgari ücret tespit komisyonunda da ona göre bir rakam telaffuz edip, kamuoyuna aktarırız. 6 milyona yakın insan 1600 lira ile geçiniyor. Emekliler var, 12 milyon civarında insan 1600 liranın altında geçiniyor. 3 gün mü, 5 gün mü geçinenlere sormak gerek.

'NASIL KRİZ?'

"Sıkıntıyı beraber paylaşalım, işverenlerimiz bundan imtina etmemeli. Türkiye'de bütün işverenler mi battı, zarar etti. Bakıyorsunuz lokantalarda yer yok, yollar arabalardan geçilmiyor. Bu nasıl kriz onu anlamakta zorlanıyorum ben. Bize de '1600 lira ile geçinmeye devam edin' deniyor.

"İşsizlik sigortası fonunda toplanan para eski para ile 125 kat trilyon. O parayı alma şartlarını kolaylaştırmak, miktarını da arttırmak lazım. Bu parayı da başka yerde kullanmamak lazım. Krizi fırsata dönüştüren işverenlerimiz var. Diyorlar ki 'Oradan alıp bize para verin'. Bu düşünceden vazgeçmek lazım. Parayı nereye kullanıyorlar bilmiyoruz ama kullandıklarını biliyoruz. O para adı üstünde İşsizlik Fonu. İşçinin işsiz kaldığı zaman kullanacağı para.

SÖZ VERMİŞLERDİ

"Kısa bir süre önce kadroya geçen arkadaşlarımız oldu. Ancak asıl işi yapan KİT'ler geçmedi. Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Çalışma Bakanının ifadeleri var. 'Bu konuyu hallettik' dediler ama aradan 5 ay geçti hallolan bir şey yok. Kadroya geçenlerden MEB'de Sağlık Bakanlığı'ndakiler 52 günlük ikramiye alıyor. Ancak belediyelerde, karayollarında bundan istifade etmeyen arkadaşlarımız var. Özel idarelerde 5 ay 29 gün halen yerinde sayıyor. "

CANIMIZI MI ALACAKLAR?

Değerlendirmelerin ardından gazetecilerin soruları alındı.

"Önümüzdeki günlerde üçlü danışma kurulunun toplanmasını istiyorsunuz, bu kurul toplantısında size 'Kriz var, fedakarlık yapmanız gerekir' denirse tavrınız ne olur?" sorusuna TÜRK- İŞ Genel Başkanı Atalay'ın cevabı şu oldu: "Canımızı mı alacaklar, ne yapacaklar? 1600 liranın ne kadar fedakarlığı olur. İşçinin aldığı ücret ortada. Ne fedakarlığı yapacağız. Yapacak bir şey kalmadı. İmkanı olanlar yapsın. Ülkeyi yönetenler 'Biz işçilerimizi enflasyona ezdirmiyoruz' diyorlar. (Kamuya geçen taşeron işçilerinin sorunlarını kast ederek) 4+4, 4+4, 2021 kadar. Devletin açıkladığı resmi rakam. Enflasyon şuanda yüzde 24,8 devletin açıkladığı resmi rakam. Bunu revize etmek lazım. Yüksek hakemin açıkladığı rakamla bunlar yaşamlarını devam ettiremezler". DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu da hükümete danışma kurulunu toplama çağrısında bulunarak, "Kriz koşullarında Ekonomik Sosyal Konsey gibi üçlü danışma mekanizmalarının biran önce işletilmesi ve birlikte oturarak düşüncelerimizi iletmek istiyoruz" dedi.

'SERBEST KALMALILAR'

İstanbul'daki Üçüncü Havalimanında eylem yaptığı için tutuklanan işçilerin durumuyla ilgili soruya TÜRK- İŞ Genel Başkanı Atalay, "İçeride 23'e yakın arkadaşımız var, bir bölümü işçi, bir bölümü çalışmayan. Yaşam koşulları çok kötüydü. Tabanca yok, kimseyi öldürmediler. Bu arkadaşları içeride bulundurmanın bir anlamı yok. 500 tane ana taşeron var, 280 tane de alt taşeron var. Yani burada olanlar Üçüncü Havalimanı'na yakışmıyor" diye yanıt verdi. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ise "( DİSK 'e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut da tutuklananlar arasında) Bir sendika başkanını görevi olan şeyler suç unsuru gibi değerlendiriliyor. Sendika başkanımız da dahil bütün arkadaşlarımızın biran önce serbest kalmasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

'HEM FİKİR OLDUK'

"Yaptığınız ilk görüşmeden krizin faturasını işçilerin ödememesi için somut bir sonuç çıktı mı?" sorusuna DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu "Asgari ücretin şimdiden revize edilmesi ve 2019 yılı asgari ücretini de yeni bir rakam üzerinden konuşmak konusunda ortak bir tutum birliğimiz var. İşten çıkarmalar ve krizin fırsata çevrilmesini engellemek. İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanımına son verilmesi, yararlanma koşullarının düzeltilmesi noktalarında, taşeron işçilerin yaşadığı adaletsizliğin giderilmesi konusunda hem fikir olduk" yanıtını verdi.

Anayurt 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yusuf 8 ay önce

15 senedir sesletim ikditari bize hep asgari ücret Türkiye'nin en kötü zamanında bile insanlar 45 yaşiňda emekli oluyor şu şimdi öl öyle maaş al kitap bedava gelin bide bana sorun okullar zorla ek kitap aldırır niye denetleme yok ilaç bedava doktor ödemeyen ilaçlı yazar niye denetleme yok asgari ücret 2050 brüt top lam da 24600 geçince vergiye girersin biz 13900 geçince gireriz niye çok kazaniyomuşuz SSK bir çalışan olarak inek gibi sağıyorlar buz artık yol bina İsdemiyoruz düşünmeden yaşamak istiyoruz bayram mi geldi okul mu açıldı kış mi geldi kendilerine verdiklerinin birazını da alt tabakalarda ki insanlara versinler.kendilerine kepçeyle alt tabakaya kaşığı bırak sabiy la veriyorlar yazıklar olsun hakkımı helal etmiyorum.