Şube Müdürü Mülakatlarında FETÖ Sızıntısı İddası
Kamuajans.com - CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Ceyhun İrgil tarafından yapılan açıklamaya göre, aritmetik ortalamaya bakılmadan sadece sözlü sınav puanına göre yapılan, Danıştay 2'nci ve 5'inci Dairesi tarafından Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal kararı onanan MEB şube müdürü atamaları krizi çözülemedi.


Geçen yasama yılında TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, bireysel dava açan MEB şube müdürlerinin mahkeme kararlarının neden uygulanmadığını sorduğu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan genel kurul görüşmelerinde “Uygulanacak” sözü almıştı. 10 Haziran'a kadar mahkeme kararları uygulanarak atamalar gerçekleşti. Ancak 10 Haziran'dan sonra atamaların durdurularak yeniden başa dönüldü.

Konuyu tekrar gündeme getiren CHP'li milletvekili, bu kez bir soru önergesiyle “Bireysel davalarını kazanan şube müdürlerinin atamaları 10 Haziran'dan sonra neden durduruldu?” diye sordu. İrgil ayrıca FETÖ yapılanmasının en çok MEB bünyesinde olduğunu hatırlatarak sözlü sınav yapan kurulun ve bu kurulun atadığı şube müdürlerinin güvenilirliliğini sorguladı.


İrgil'in Milli Eğitim Bakanı'na yönelttiği sorular şöyle:


Şube müdürleri atamalarının yargı organları tarafından hukuka aykırı olduğu saptanmasına karşın yargı kararlarının uygulanmama sebepleri nelerdir?


Danıştay 2 nci ve 5 inci Dairesinin almış olduğu kararlara istinaden mevcut atamaların iptal edilerek yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması ile yeniden atamalar hangi tarihte yapılacaktır?

Bugüne kadar açılan bireysel dava sayısı kaçtır? Bu davaların kaçı MEB lehine, kaçı MEB aleyhine sonuçlanmıştır?

Bakanlığınızın 10/06/2016 tarihinden sonra mahkeme kararlarının uygulanmaması ve atamaların yapılmamasına yönelik olur yazısı gönderdiği doğru mudur?


10/06/2016 tarihinden önce atama yapılırken bu tarihten sonra atama yapılmamasının nedeni nedir?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ yapılanmasının en çok MEB bünyesinde olduğu dikkate alınacak olursa, 10/02/2016-28/02/2016 tarihleri arasında yapılan MEB şube müdürleri ataması için oluşturulan sözlü sınav ve değerlendirme kurulu üyelerinin FETÖ'cü olmadığına dair ve bu kurulların verdiği puanlara göre yapılan atamaların güvenilirliğinin kefili kimdir?


Bu atamalar sonrasında FETÖ/PDY kapsamında görevden alınan şube müdürü var mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 10/02/2014-28/02/2014 tarihleri arasında Şube Müdürlüğü sözlü sınavları yapılmış ve 5913 aday sınava katılmıştı. Sözlü sınav sonuçları atamaya esas puan kabul edilmiş ve 1709 şube müdürü ataması yapıldı.


ATAMALAR YAPILMADI

Diğer yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğe göre 31.10.2013 tarihli Bakanlık Onayı ile başlatılan, Bakanlığın taşra teşkilatı il/ilçe milli eğitim 1709 şube müdürü kadrosuna görevde yükselme ile atama sürecinde, yazılı ve sözlü sınavında başarılı olmuş ancak yerleştirilmemiş ve aritmetik ortalama ile atanabilmek için açtıkları bireysel davaları kazanan şube müdürü adaylarının mahkeme kararlarının 30 gün içinde uygulanması gerekirken 10/06/2016 tarihinden sonra mahkeme kararları uygulanmayarak atamalar yapılmadı.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddesinde bulunan “şube müdürü, tesisi müdürü ve basımevi müdürleri bakımından sözlü sınav başarı listeleri üzerinden” ibaresi Danıştay 2 nci Dairesi'nin E:2013/10363 sayılı esasında açılan davada, 29/04/2014 tarihli karar iye yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

15/10/2015 tarihinde ise Danıştay 2 nci dairesi tarafından sadece sözlü puanı ile yapılan tüm şube müdürlüğü atamalarının iptal kararı onandı.


Ayrıca Danıştay 5 inci Dairesi ve 2 nci Dairesi vermiş olduğu kararda özetle; “…sözlü sınavın yazılı sınavı tamamlayıcı nitelikte olduğu, …objektifliği sağlayabilecek yazılı sınavda alınan puanın değerlendirme dışı bırakılarak, başarı sıralamasının sadece sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulmasının Anayasa'nın 2 nci maddesine aykırı olduğu” ifade edildi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hsyst 2 yıl önce

her kuruma yüzde en az 40 oranında sızan bu yapı meb bürokrasisinin belkemiği olan şube müdürlüğü makamlarına sızmadı öyle mi her kim ki bu yalana inanıyorsa kendini ve ülkesini kandırıyordu.müsteşar bey hala bu fetöcü torpillileri koruyacak mı yoksa mahkeme kararlarına uyup atamamı yapacak göreceğiz.

Misafir Avatar
haklı 2 yıl önce

arkadaşlar eğit. nirsen yöneticilerinden bir arkadaşın ifadesi"bizde cemaatte liste gönderdik cematinkiler yüksek puan aldı" olay bu kadar açık

Misafir Avatar
k.kol 2 yıl önce

1. ve 4. Komisyon tüm fetoculara yüksek puan verdi...

Misafir Avatar
Hak 2 yıl önce

Dava açtık sonuç beklitoruz. Davayı devletimiz değil hak hukuk tanımayan birkaç bürokrata ha birde her tarafa sızan fetöcüler şube müdürlüğüne sızamadılar yalanına ki inanır bilmem hala birileri samimi davranıyor.

Misafir Avatar
hacı 2 yıl önce

Sızma olmadı denemez.Her kuruma sızmış bu yapı elbette oraya da sızmıştır.

Misafir Avatar
alper 2 yıl önce

mülakatta elendik 70-71 alanlar atandı ben 75 aldım atanamadım ama devletime de dava da açmadım eninde sonunda hak yerini bulur bundan şüphem yok

Misafir Avatar
fetö mücadelesinde meb samimi değil 2 yıl önce

on binler öğretmen alındı ama üst makamlara dokunamadılar

Misafir Avatar
MAHKEMELERE SAYGI 2 yıl önce

FETÖCÜLER ATANDI VATANDAŞ AVUCUNU YALADI