Ölüm Aylığı Alanın Promosyonu Artacak Mı ?

Emeklilere ödenecek promosyon konusunda bankalarla protokoller imzalanmaya başlandı. Dört banka ile imzalanan protokoller sonrası emeklilere nasıl ve hangi şartlarla promosyon ödeneceği netleşmeye başladı. Yalnızca emekliler değil, SGK'dan ölüm aylığı alanlarda promosyon alabilecek.

EMEKLİLER ÜÇ YIL BOYUNCA BANKA DEĞİŞTİREMEYECEK

Emeklilere promosyon ödemesi maaşlarını aldıkları banka tarafından ödenecek. Emekliler maaş aldıkları bankayı üç yıl boyunca değiştirmemek şartıyla promosyon alabilecekler. Promosyon ödemeleri maaş alınan banka tarafından peşin ve nakit olarak yapılacak. Promosyon ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs ayında yapılacak. Ödemelerin bu aylar içerisindeki dağılımı emeklilerin TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenecek.

NE KADAR ÖDENECEK?

Emeklilere ve SGK'dan gelir ve aylık alanlara, yani ölüm aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri alanlara ödenecek promosyon miktarı aylık ve gelirin miktarına göre değişecek. Aylık veya geliri 1.000 TL'nin altında olanlara 300 TL, 1.000 TL ile 2.000 TL arasında olanlara 375 TL, 2.000 TL ve üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon ödenecek. SGK'dan aldığı aylık veya gelirinde üç yıllık dönem içerisinde artış olsa bile promosyon ödemesinin tutarı değişmeyecek.

EMEKLİ AYLIĞINDA KESİNTİ OLANLAR NE KADARLIK ÖDEME ALACAK?

Emekli veya ölüm aylığında kesinti olan kişiler promosyon ödemelerini kesinti öncesi tutar üzerinden alacaklar. Kesintinin nedeni nafaka veya icra ise bankalar promosyon öderken nafaka ve icra kesintisi sonrası tutarı baz alarak promosyon ödemesi yapabilecekler. Dolayısıyla nafaka kesintisi yapıldıktan sonra maaşı 1.000 TL'nin altına düşen bir kişi 300 TL promosyon alabilecek.

HEM EMEKLİ AYLIĞI,HEM ÖLÜM AYLIĞI ALANLAR NE KADAR PROMOSYON ALACAK?

Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, SGK'dan emekli, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik gelirinin birlikte alınması mümkün. Yani bir kişi hem kendisi emekli olup, hem de babasından veya eşinden ölüm aylığı alabilir. Aynı şekilde bir kişi SGK'dan sürekli iş göremezlik geliri ile birlikte ölüm aylığı alabilir. Bu durumda olan kişilerin promosyon ödemeleri SGK'dan aldıkları gelir ve aylıkların tamamı üzerinden belirlenecek. Dolayısıyla emekli aylığı ile birlikte babasından veya eşinden ölüm aylığı alan bir kişi her iki miktarın toplamı üzerinden promosyon alacak. Örneğin 1.500 TL emekli aylığı olan ve babasından 600 TL ölüm aylığı alan bir kişiye bankalar 450 TL promosyon ödeyecek.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VERİLECEK

Promosyon ödemesi alacak emeklilerin maaşlarını aldıkları bankaya iki tane otomatik ödeme talimatı vermesi gerekecek. Bunun yanında kredili mevduat hesabı veya kredi kartından birisinin alınması gerekecek. Bu noktada önemli olan kredi kartı tercih edilirse verilecek kredi kartının üyelik aidatı olmayan ve ücretsiz bir kredi kartı olması.


EMEKLİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

Emeklinin promosyona kavuşması için promosyon ödeyecek bankanın maaşlar nedeniyle finansal işlemler yapabilmesi gerekiyor. Diğer yandan emeklilerin kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi bankacılık enstrümanlarını kullanırken üyelik aidatı, hesap işletim ücreti gibi konularda kafasının rahat olması sağlanmalı. İmzalanan protokollerde bu konuda hüküm bulunması şart. Bu sayede emekli promosyon ödemesi alırken bankacılık masrafları ile karşılaşmamış olacaktır.

MAAŞINI TAŞIYAN DA PROMOSYON ALACAK

Dolayısıyla özel bankaların kamu bankaları ile rekabet içerisinde emeklilere daha yüksek promosyon ödemesi bekleniyor. Bu konudaki detaylar protokoller hayata geçtikçe belli olacaktır. Protokoller sonrasında özel bankaların promosyon ödemesi daha yüksek olursa emekliler kamu bankalarından maaşlarını bu bankalara taşıyarak daha yüksek promosyon alabilecekler. Ancak promosyon alındıktan sonra üç yıl içerisinde banka değiştirilirse promosyon ödemesinin bankalar tarafından geri alınması söz konusu olabilir. Bu nedenle emekliler bu konudaki kararlarını iyi düşünerek vermeliler.

ÖZEL BANKALAR DAHA YÜKSEK VEREBİLİR

Emeklilere ödenecek promosyon miktarları konusunda kamu bankaları baz alındı. . Ancak özel bankaların promosyon miktarlarını artırması bekleniyor. Şu an için Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank ile protokol imzalandı. Bu protokollerin detayları henüz açıklanmadı.Yeni Şafak 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TUNÇ06 1 yıl önce

Bu iki fatura..yok ek hesap..bunlar olmamalı..memurların fatura ödemesi varmı yok..ek hesap bu emeklileri batırır kesinlikle...bence sadece maaşı geren almalı idi..Bir evde iki emekli varsa ..nasıl olcak..su kartlı doğalgaz kartlı eee senin üçkuruşun için de kimsefaturalı yapmaz...BU EMEKLİLERİN BANKA KUCAGINA İTİLMESİDİR BENCE..