Nafaka Takip Müdürlüğü Kurulacak Mı?
Kanun Teklifi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü kurulması, nafaka ödemelerinin bu Müdürlük tarafından takip edilmesi ve gerektiğinde nafaka ödemelerinin bu Müdürlükçe yapılması amaçlanmaktadır.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde ''2018'in lk 3 aylık dönemine kadar yapılan istatistiklere göre; ülkemizde son 10 yılda evlenen çiftlerin sayısı azalırken, boşananların sayısı yüzde 29 artmış, 2008 yılında 641 bin 973 kişi dünya evine girerken, bu rakam 2017 yılında 596 bin 459 kişi olarak belirlenmiştir. Buna karşın 2008 yılında 99 bin 663 olan boşanma sayısı 2017 yılında 128 bin 411 olmuştur.

Böylelikle son 10 yılda evlenen çift sayısı 6 milyon 6 bin 732 olurken, boşanan çift sayısı 1 milyon 218 bin 458 olarak kaydedilmiştir.'' denilmiştir.

Kanun Teklifi Madde gerekçelerine bakacak olursa 1. maddede ''Nafaka alacağını tahsil edemeyen eşe yardımcı olmak için ilgili Bakanlık bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü adıyla bir Müdürlük kurulacağı öngörülmektedir.'' denilmiştir.

2. maddede ''nafaka alacağının, borçlunun ödeme kabiliyetinin olmadığının adli makamlarca kesinlik kazanması ve alacaklının muhtaç olması durumunda belli şart ve miktarda oluşturulan Müdürlükten ödenmesi amaçlanmaktadır.'' denilmiştir.

3. maddede ''ödeme yapan Kurum, alacaklının hedefi olacak ve borçludan tahsil hakkını kullanacaktır.'' denilmiştir.

4. maddede ''nafaka alacaklısının muhtaçlığının bitmesi ya da borçlunun ödeme imkanına ulaşması halinde ödemenin kesileceği, varsa haksız ödemelerin geri alınacağı düzenlenmektedir.'' denilmiştir.'' 

5. maddede ''kurulacak Müdürlüğe merkezi yönetim bütçesinden pay ayrılacaktır, ancak sosyal riski muhtemel faydalanacaklara da yansıtmak mantığı içinde Cumhurbaşkanı'na yeni gerçekleştirilecek evlilik işlemleri üzerinden Kurum bütçesine kaynak oluşturmak adına bir miktar belirlemeye yetki verilmektedir.'' denilmiştir.

1. Geçici Maddede ''Kanun'un uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin süresi belirlenmektedir.'' denilmiştir. 

KANUN TEKLİFİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.